Purpura o Vánocích nesmí chybět. Víte, kde se vzala?

Kdo by neznal píseň Jiřího Šlitra Purpura. Každoročně ji na nás chrlí z rádií, v nákupních centrech, které chtějí vysosat naše nastřádané peníze za co nejvíc vánočních dárků. Dnešní svět ale už pomalu zapomněl na to, co vlastně Purpura je.

Kde se vzala purpura a jak se používá

Purpura má původně pohanský původ. Byla spojována s magickými obřady pronárodů Keltů, Slovanů a Germánů. Je to směs bylin, dřevěných třísek, různých pilin a koření. Ta se pak aplikuje na rozpálenou plotnu nebo jiný tepelný zdroj, aby doutnala, neměla by se pálit plamenem. Je to vlastně taková předchůdkyně dnešní podoby aromaterapie. Do ní můžeme zařadit i praxi vykuřovadel a pálení vonných bylin. Ač se o tom moc nemluví, vykuřovat obydlí má smysl i dnes, nejen na Vánoce.

Purpura se nepoužívala jen pro vonný efekt, ale také fungovala jako desinfekční prostředek. Vonné koření v ní obsažené napomáhalo podporovat imunitu a mělo čistící účinek pro obydlí. Působilo také jako uvolňující prostředek pro psychiku a poskytovalo těm, kteří v něm přebývali prostor pro lepší soustředění a uvolnění se.

Purpura: Vonná směs koření

Co se týče složení, nemá purpura nějaké přímo ohraničené. Nejčastěji v ní najdeme skořici, levanduli, hřebíček a vonné dřeviny. Může se do ní ale přimíchat také například anýz, muškátový oříšek, šalvěj a tymián, které jsou ideální pro očistu obydlí, jehličí nebo sušené květy růží, fenykl. Purpura vás naladí na přicházející svátky, podpoří imunitu, uvolní nahromaděné psychické napětí a uvolní ucpaný nos. Díky obsahu levandule napomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku.

Oblíbená vánoční tradice

Dnes už bohužel odzvonilo tradičním kamnům nebo sporákům, na kterých se dala purpura pálit. Šťastnější z nás je mají na chatě anebo si je pořizují jako nostalgický zdroj tepla. Člověk současnosti v honbě za konzumním stylem života na ni téměř zapomněl, stejně jako na další vánoční tradice. Purpura je přátelštější a ne tak silná jako éterické oleje, které jsou velmi silné koncentráty a musíme u nich řešit kontraindikace a následné ředění.

Dodržujete každý rok tradiční vánoční zvyky a rituály?

Na vydestilování esenciálního oleje potřebujeme několik kilo rostlinného materiálu. Tomu také odpovídá síla jedné kapky. Byliny a jejich směsi k vykuřování anebo jen zahřívání na rozpálené podložce (purpura), jsou stejně účinné, avšak používané v daleko menším množství. Nemáte-li doma tradiční tepelný zdroj, na kterém se purpura zahřívala, nezoufejte. Můžete ji dát do misky a postavit na topení anebo nasypat do klasické aromalampy. Klidně do ní dejte pro lepší pročištění domácího prostoru sůl a purpuru nasypejte na ni.


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte