Sadová kolonáda Karlovy Vary připomíná tradiční litinou architekturu

img

Působivá, z litiny vyrobená, Sadová kolonáda, kterou najdeme přesně uprostřed lázeňské části města Karlovy Vary, nás zaujme svým vzhledem i bohatou historií. Vznikla totiž již v roce 1880, kdy byla součástí tzv. Blanenského pavilonu. I několik let po zbourání pavilonu ale tvoří nedílnou součást lázeňského města a hostům i turistům nabízí příjemné místo k procházkám i tři léčivé prameny.

Sadová kolonáda se pyšní bohatou historií

Litinová lázeňská architektura se ke konci 19. století naplno projevila i v Karlových Varech. Vídeňští architekti Ferdinand Fellner a Herman Helmer tehdy přesně v tomto duchu navrhli velkou koncertní a restaurační halu známou též jako Blanenský pavilon. Součástí tohoto pavilonu byla též Sadová kolonáda, která sloužila jako promenáda pro hosty i místo k odpočinku. I když byl pavilon v roce 1965 zbořen, kolonáda zůstala alespoň částečně zachována. V letech 2000 – 2002 se pak Sadová kolonáda dočkala rozsáhlé rekonstrukce. Dnes je tak nejen ozdobou přilehlých Dvořákových sadů, ale také připomínkou litinové architektury.

Sadová kolonáda zaujme litinovým zábradlím i kopulí

Sadová kolonáda je 50 m dlouhá, bohatě zdobená po celé své délce. Stojí na základu s pískovcových kvádrů, tvořena je pak jednotlivými šestibokými pavilonky. Celá Sadová kolonáda je zastřešena obloukovou stříškou s olověným plechem, kterou podpírají štíhlé korintské sloupy doplněné o zdobené litinové zábradlí. Dominantou kolonády je pak velká kopule s břidlicovou krytinou. Pozorovat zde můžeme také zachovalý roletový systém, který původně zastiňoval chodbu.

Sadová kolonáda Karlovy Vary nabízí 3 léčivé prameny

Pod střechou kolonády a v její bezprostřední blízkosti najdeme hned 3 léčivé prameny:

Ten nejznámější, Hadí pramen, byl nově vyveden při velké rekonstrukci, kterou v letech 2000 – 2002 financovalo město Hradec Králové. Tento 30 °C teplý pramen typický vyšším obsahem CO2 tak dodnes vyvěrá z hadí tlamy přímo v Sadové kolonádě.

Bohatší historii má za sebou další z přístupných pramenů – pramen Sadový. Ten byl objeven už v polovině 19. století při kopání základů pro Vojenský lázeňský ústav. Původně dostal název Císařský pramen, později byl ale přejmenován na pramen Sadový a to právě díky blízkosti k Sadové kolonádě. Vytéká totiž v prostorách Vojenského lázeňského ústavu hned vedle kolonády, má teplotu 47,4 °C a je přístupný vždy o 6 do 18:30.

Třetí ale neméně zajímavý pramen, který se v blízkosti Sadové kolonády nachází, vystřídal od svého objevení v druhé polovině 19. století již několik názvů. Ihned po objevení se nazýval Lázeňský, později pak nesl jméno Františka Josefa I., již od druhé světové války se mu ale říká pramen Svoboda. Tento 60 °C horký pramen najdete poblíž Lázní III.

Odpočinek, romantiku i potěchu pro oko nabízí Sadová kolonáda Karlovy Vary svým návštěvníkům. Pokud se tak i vy chystáte do tohoto lázeňského města, nezapomeňte ji navštívit.

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.