Pivní lázně - jedinečný zážitek nejen pro fanoušky piva

Pivní lázně - jedinečný zážitek nejen pro fanoušky piva

Abyste byli zdraví a krásní, nemusíte se koupat v krvi jako to praktikovala Čachtická paní. Ani není potřeba podstupovat koupel v mléce, jako to měla ve zvyku, ve své době nejkrásnější, císařovna Sissi. Zkuste pivní lázně, a to ať už patříte mezi milovníky tohoto zlatavého moku, nebo dáváte přednost jiným nápojům. Pivní lázně vás rozhodně nezklamou.  

Výhody pivních lázní a jejich pozitivní účinky na naše tělo i mysl znali už naši předci, a proto takové koupele praktikovali již ve středověku, nejedná se tedy o nějaký výdobytek moderní doby.

Čtěte také:

Pivní lázně, aneb když se relaxace snoubí s národním nápojem

První zmínky jsou starší více než 2000 let, nejednalo se ale o pivní lázně takové, jaké je známe dnes. Například chmel, základ pro dnešní pivní lázně, byl přidáván až o několik set let později. Ačkoliv sahá historie těchto koupelí daleko do minulosti, v České republice byly první pivní lázně otevřeny až v roce 2006, a to v Chodové Plané na západě Čech.

Pivní lázně – co vás čeká a nemine?

Stejně tak, jako má každý pivovar svou tajnou recepturu pro výrobu piva, má každý provozovatel pivních lázní svůj vlastní postup při přípravě koupelí. Základ je ale u všech stejný, tedy horká lázeň, která obsahuje pivo, pivovarské kvasnice a bylinné směsi. Lázeň je opravdu horká, její teplota se pohybuje mezi 34 – 38 °C a trvá půl hodinu až hodinu, záleží vždy na konkrétních lázních.

Vzhledem k teplotě vody je nutné dbát na pravidelný přísun tekutin. Tady potěšíme milovníky piva – u každé vany je nainstalovaná pípa, ze které si mohou hosté během koupele sami načepovat vychlazené pivo. Po skončení celé procedury by měl následovat krátký odpočinek, v některých lázních také masáž. Věděli jste, že existují také domácí výčepy piva?

Pivní lázně potěší nejen chuťové buňky, ale také vaše tělo

Pivní lázně mají blahodárný vliv nejen na naše chuťové pohárky, ale také na naše zdraví.

Pivní lázně - účinky na zdraví

 • Jako první můžeme zmínit aktivaci krevního oběhu v celém těle, ke které dojde zejména díky horké koupeli, která působí pozitivně na náš cévní systém.
 • Za horkou koupel vám poděkuje také vaše pokožka, jejíž póry se vlivem tepla roztáhnou a budou se tak moci perfektně pročistit.
 • Jak je známo, pivo je bohatým zdrojem vitamínu B, díky kterému bude vaše pokožka sametově hebká.
 • Pivovarské kvasnice obsahují velké množství vitamínů, které se během koupele dostanou do vašeho těla a posílí přirozenou imunitu.
 • Máte rádi peeling? Některé pivní lázně obsahují také chmelové mláto, které pomáhá odstranit odumřelou pokožku a funguje tak jako peeling.
 • Pivní koupel také dokáže urychlit spalování tuků a přirozeně tak napomáhá ke štíhlé postavě.
 • Trápí vás pálení žáhy nebo jiné trávicí potíže? Zkuste pivní lázeň, která pomáhá vypořádat se s pálením žáhy i překyselením žaludku.
 • Chcete si uchovat svěžest a mládí, stejně jako výše zmíněná Čachtická paní? I tomu dopomáhá koupel v pivní lázni. Nezapomínejte ale, že je nutné proceduru pravidelně opakovat.
 • Trpíte astmatem nebo jinými dýchacími potížemi? Neváhejte vyzkoušet pivní koupel – v ní obsažené silice totiž uvolňují dýchací cesty a zlepšují funkci sliznic.
 • Je stres přítomný ve vašem každodenním životě? První lázně mají pozitivní účinky na odstranění vnitřního i vnějšího napětí a také pomáhají zklidnit mysl.

pivní lázně_relaxace1

Jsou pivní lázně vhodné pro všechny?

Ačkoliv mají pivní lázně na naše tělo blahodárný vliv, nejsou vhodné úplně pro každého. Nedoporučují se:

 • Osobám se srdečními potížemi či vysokým krevním tlakem
 • Těhotným ženám ve 3. a pozdějším měsíci těhotenství
 • Lidem trpícím křečovými žílami
 • Dětem mladším 12 let

Procedury, kterými uděláte radost svému tělu

Kromě již zmiňované pivní koupele můžete v pivních lázních vyzkoušet také další procedury.

 • Pivní peeling

Procedura, během které dojde k odstranění odumřelých buněk na pokožce celého těla a otevření pórů. 

 • Relaxační pivní zábal 

Během zábalu dojde k prohřátí celého těla, do kterého se zároveň dostanou vitamíny B a další minerály, které jsou v zábalu obsaženy. Procedura také zjemní a zpevní pokožku.  

 • Chmelová masáž 

Masáž olejem, který je složen mimo jiné z piva, pivních kvasnic a chmelového extraktu, zklidní a zvláční vaši pokožku a nabije vás pozitivní energií.

Zkusili jste už někdy lázně, ve kterých ve kterých pivo hraje prim, nebo se teprve na tento zážitek chystáte?

Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 09. 12. 2021
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PÁTEK 10. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
SOBOTA 11. 12. 2021
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni
NEDĚLE 12. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 13. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
ÚTERÝ 14. 12. 2021
beran
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Berana. Beran ovlivňuje hlavu, obličej, mozek, oči, nos a životní sílu. Trpíte-li na migrény, pijte hodně čisté…
více o tomto dni
STŘEDA 15. 12. 2021
býk
Měsíc přibývá a putuje ve znamení Býka, který má vliv na oblast krku a ovlivňuje také čich a chuť. Chraňte dnes svůj krk šálou, kloktejte bylinné…
více o tomto dni

Nas****st vládne republikou...

Taky ste si toho všimli? Ptáte se čeho? Přeci tý abnormálně velký nas****sti v naší společnosti. A nebude to lepší. Teď se kvůli očkování rozděluje společnost ještě víc... Neočkovaný budou závidět vočkovanejm a vůbec, bude to celý v řiti.