Slaměnka pro krásu i zdraví. Dar přírody, který umí dodat životní sílu

Slaměnka pro krásu i zdraví. Dar přírody, který umí dodat životní sílu
15. 09. 2023

O slaměnce se hovoří jako o zázraku, který dokáže vyléčit mnohé fyzické i duševní obtíže. Je to mocná a fascinující rostlina, která se v přírodní medicíně využívá již po staletí. Už ve starověku se slaměnka využívala při náboženských obřadech a květy se používaly k výrobě slavnostních ozdob.

Slaměnka patří do čeledi kopretinových a vyznačuje se zářivě žlutými květy a stříbrošedými listy. Její latinské jméno – helichysum – je odvozeno z řeckých slov “helios”, tedy slunce. A “chrysos” neboli zlato. Díky tomu, že si rostlina umí zachovat zářivě žluté květy i po utrhnutí, si vysloužila přezdívku “nesmrtelná” či “věčná”. 

Slaměnka na zahradě

Slaměnek je mnoho druhů, avšak všechny jsou si podobné vzhledem i účinky. Nejpopulárnější je smil italský. Už podle jména je jasné, kde je jeho domovina. Avšak v Turecku jej najdete mnohem častěji než v samotné Itálii. Ovšem středomoří tahle bylinka miluje. Ač v těchto místech roste jako trvalka, u nás je možné pěstovat jej jen jako letničku, jelikož zimu v našich podmínkách nepřežije. Jestliže si toužíte smil vysadit, pak ideálně v březnu ze semen a v květnu jej pak můžete přesadit na venkovní stanoviště. Aby byla rostlina spokojená, dařilo se jí a prospívala, potřebuje dobře propustnou půdu. A neměli byste ji příliš zalévat. Květy si pak můžete nasušit. Ideálně ve stínu a rostliny by měly být svázané a obrácené směrem dolů. V suché vazbě neztratí slaměnka barvu po mnoho let. Navíc i sušená slaměnka dokáže odpuzovat hmyz a čistí vzduch

Čtěte také:

Namnožte si levanduli! Rady a tipy, díky kterým zvládne množení levandule i úplný začátečník

Vůně podle horoskopu: Které esenciální oleje jsou pro vás vhodné?

Výroba slaměných ozdob je snadná. Udělejte si slaměné ozdoby jako za starých časů

Slaměnka dochutí mnohá jídla

Slaměnka je oblíbenou bylinou rovněž i v kuchyni. Perfektně umí nahradit kari koření, libeček i směs maggi. Ostatně právě pod označením “maggi koření” jej můžete v květinářství koupit. V kuchyni se však využívají listy, nikoliv květy rostliny. Můžete je nasušit nebo použít čerstvé lístky. Hodí se do grilovacích marinád, k rýži, na brambory nebo těstoviny. 

Slaměnka v přírodní medicíně

Léčivé účinky slaměnky jsou známy už po dlouhá léta. Připravit si z ní můžete čaj, výluh, sirup nebo ji lze využívat ve formě esenciálního oleje. Slaměnka je známá svými pozitivními účinky na játra, ledviny i dýchací ústrojí. Dále pak podporuje detoxikaci, zrychluje metabolismus a snižuje krevní tlak.

Esenciální olej ze slaměnky je nenahraditelný na jizvy

Esenciální olej ze slaměnky likviduje bakterie, viry, plísně i střevní parazity. Silice slaměnky pak mají uklidňující účinky, zmírňují bolesti a zahání duševní nepohodu. Pomáhá na bolesti hlavy i na bolavé klouby, modřiny či otoky. Slaměnka se se tradičně používá k léčbě zažívacích problémů, jako jsou poruchy trávení, nadýmání a žaludeční křeče. Rovněž bylo zjištěno, že smil je účinný při podpoře zdravých žil a krevního oběhu. A v neposlední řadě je pak rostlina bohatá i na antioxidanty, které dokáží tělo chránit před volnými radikály, jež mohou způsobit poškození buněk.

V kosmetice je slaměnka nezaměnitelná

Značnou roli hraje slaměnka v kosmetice i dermatologii. Je totiž jednou z bylin, které ve formě esenciální oleje dokáží “rozpouštět” srůsty u starých jizev. Jizvy pak celkově hojí a postupně se tak mohou díky ní stát téměř “neviditelnými”. Bezkonkurenční je pak schopnost regenerace u slaměnky. Vyhlazuje vrásky, zklidňuje záněty, obnovuje strukturu a vitalitu pleti. Pokožku udržuje hebkou, jemnou a vláčnou. Zajistí mladistvý vzhled.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Slaměnka pro krásu i zdraví. Dar přírody, který umí dodat životní sílu

RE: Slaměnka pro krásu i zdraví. Dar přírody, který umí dodat životní sílu

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.