Piercing provází člověka déle než tetování

Piercing, tedy propichování kůže na těle za účelem vsazení šperku, není v žádném případě novou módou. Vždyť piercing byl objeven už v nálezech starých 5000 let. Snad každý zná posmrtnou masku egyptského faraona Tutanchámona, kde můžeme spatřit jeho propíchnuté uši. Piercing je dnes v naší krajině spíše otázkou módy, životního stylu nebo vymezení se vůči konformní společnosti. Dříve ale měl piercing hlubší význam - buď se stával součástí náboženských obřadů, nebo byl známkou postavení ve společnosti a měl tedy význam sociální. Pravdou je, že zdobení těla piercingem je přirozenou součástí života mnohých přírodních národů. Jeho historie sahá ještě dál než historie tetování. Piercing měl v životech lidí často zásadní význam a nikdy neznamenal jen prostou ozdobu nebo způsob projevu revolty.

Kdo používal piercing v historii?

Piercing se období dějin lidstva vyskytoval snad ve všech koutech světa. Alespoň archeologické nálezy, kde se piercing objevuje, jsou geograficky velice rozmanité. Nálezy najdeme v různých kulturách od původních obyvatel Ameriky (Indiánů), přes domorodé Afričany, starověký Řím či Indii. Například piercing nosu byl poprvé zjištěn před 4000 lety na Středním východě. Tam velikost kroužku v nose vyjadřovala bohatství rodiny.

Zajímavou zmínku najdeme i v Bibli, kde se hovoří o tom, že Izák daroval své ženě Rebece zlatý kroužek zvaný Shanf. Piercing se často objevoval u Beduínů nebo u kočovných kmenů Berberů. Na Borneu byl piercing aplikován jako symbol dospělosti. Piercing jazyka znali i Mayové a Aztékové. Propichování jazyka zde bylo prováděno za účelem komunikace s Bohy. Sloužil k náboženským rituálům šamanů. Africkým dívkám byla perforována dírka ve rtu, postupně roztahována až do obřích rozměrů, do té doby, než bylo na toto místo možné vložit velké hliněné destičky. To znamenalo, že je žena připravena na vdávání. Ale piercing najdeme třeba i u domorodců na Aljašce. Někde sloužil k obřadům, jinde sloužil k vábení opačného pohlaví.

V období říše Římské byl piercing znamením luxusu a bohatství, tedy lepšího postavení ve společnosti. Ve viktoriánské Anglii lékaři doporučovali propichování bradavek z praktického důvodu. Bradavky se zvětšily a měly tak usnadnit pozdější kojení. Jeden speciální piercing má název princ Albert, po manželovi královny Viktorie. Tento piercing spočíval v propíchnutí penisu, kdy muži ve vysokých společenských vrstvách si do něj nechávali zasadit ocelový kroužek. Penis zavěsili pomocí kroužku na jakýsi háček, který byl umístěn na vnitřní straně kalhot. Mělo se tak zamezit vzniku viditelné boule, která byla ve společnosti nežádoucí. Tato legenda je pravděpodobně smyšlená, ale uchytila se natolik, že se s ní jako historickým faktem dodnes setkáte i v oficiálních materiálech.

A kde byl piercing zavrhován? Víme, že ve starém Řecku se piercing oblibě v žádném případě netěšil. Byl považován za symbol barbarství a jeho nositelé dostávali dokonce pokuty.

V západních kulturách byl piercing na ústupu, až téměř zcela vymizel. Ale po ukončení druhé světové války začalo piercing znovu propagovat hnutí hippies a později se rozmohl i mezi vyznavači punku, kteří piercing v 70. letech přijali jako symbol vzpoury proti konzervativním hodnotám. Hudební kapely se zasloužily v naší moderní společnosti o popularizaci tohoto druhu zdobení. Zpočátku byl postoj k piercingu v Evropě poměrně negativní a jednoznačně patřil k lidem stojícím na okraji společnosti. I to se ale postupem času začalo měnit.

Jaké ozdoby se používaly v historii piercingu?

Nálezy z mladší doby kamenné dokladují používání šperků vyrobených ze želvích krunýřů, mušlí, slonoviny, ze zvířecích kostí nebo zubů. Používaly se dostupné materiály, jakož i dřevo. Dřevěné kolíky bývaly obvyklým materiálem pro piercing. Až později s vývojem lidské společnosti se začaly používat slitiny kovů, i zlata a stříbra. Kovové šperky se vsazovaly typicky do uší, neboť se věřilo, že kov odpuzuje démony, kteří do člověka vcházejí ušima. Pro ozdobu se používal i drahé kameny nebo perly.

A jaké materiály pro piercing se používají dnes?

V současné době je kladen důraz především na to, aby materiály byly zdravotně co nejméně závadné a aby nevyvolávaly alergie nebo nezpůsobovaly záněty kůže. Proto se dnes používá nejčastěji chirurgická ocel nebo titan. Titan neobsahuje nikl, který může způsobit alergické reakce a kůže kolem šperku se dobře hojí. Lidé s alergií na kovy mohou využít šperků vyrobených z bioplastu. Vhodným kovem je i zlato, které je ovšem drahé a není příliš populární. Stříbro se nepoužívá dnes prakticky vůbec, protože tento kov oxiduje a způsobuje v ráně špatně se hojící zánět.

Piercing z pohledu dnešní společnosti

Dnes patří piercing k poměrně hojně se vyskytující ozdobě těla. Nicméně převážná většina nositelů piercingu si s tímto druhem zdobení nespojuje žádný hlubší význam. Obecně je piercing v naší společnosti jednoduše tolerován. Ti, kdo piercing nosí, jej nosí nejčastěji proto, aby se nějak odlišili, aby vystoupili z šedého konformního davu, aby šokovali nebo aby zvýšili svou sexuální přitažlivost. Mnoha lidem se piercing líbí, mnoha lidem zase ne. Dnes je piercing ponejvíce záležitostí vkusu. Výhodou je, že jej lze odstranit snáze než tetování. Naše společnost sice proti tomuto způsobu zdobení těla v zásadě nic nenamítá, ovšem jsou například profesní pozice, kde nošení piercingu nebo tetování nebude příliš žádoucí, neboť řada vedoucích pracovníků a majitelů společností stále zastává názor, že piercing patří především k mládí a rebelství a nehodí se do daného "dress code".

Zajímavé je, že se mnozí lidé dívají na piercing v obočí, v nose nebo třeba v pupíku, jako na něco pobuřujícího, nepatřičného či zvráceného. Za naprosto normální je ale považován piercing uší, který každá druhá maminka nechá udělat své právě narozené holčičce. Náušnice nikdo jako piercing uší neoznačuje, přestože o nic jiného nejde. Všechno se ve výsledku posuzuje dle toho, co je zrovna v dané kultuře přijatelné všeobecným názorem a co není. Naštěstí si dnes může udělat názor na piercing každý sám za sebe.

NÁŠ TIP:

Zaujala vás historie piercingu? Neváhejte si přečíst také náš článek o tetování!


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte