Čištění akvária
19. 10. 2020 Přečteno: 1778x

Jak vyčistit akvárium: Efektivně a rychle

Čištění akvária je nezbytnou součástí péče o akvarijní obyvatele. Nikdo ho nemá moc rád. My vám poradíme, jak ho udělat rychle a efektivně, přitom se naučíte také dodržovat pár zásad, aby takové čistění nebylo nutné příliš často. A tím začneme… jak udržet akvárium co nejdéle čisté a prodloužit tak intervaly „velkých úklidů“?

Čištění akvária: Zdroje nepořádku

1. viník: přerybněnost

První chybou, kterou chovatelé často dělají je, že mají akvárium přerybněné, což je stav, kdy je rybek uvnitř více než je zdrávo. Ano, vypadá to hezky, ale…

Délka ryby méně než 5 cm – 1 rybka na 5 l vody (tedy ve 40 l akváriu jich je 8, v 70 l 14, v 300 l pak 60). S velkými rybami jsou počty o něco menší. Délka ryby 5–8 cm – 1 rybka na 8 l. A tak dále. Navíc platí, že čím menší objem akvária, tím více vody ryba potřebuje, naopak v obřích akváriích jich životní prostor snese víc, stejně tak jako v akváriích, která jsou již zažita, založena dříve a pracují už i se svým vlastním ekosystémem.

Čtěte také:

Akvaristika pro začátečníky: čištění akvária krok za krokem

2. viník: špatné krmení nebo mnoho krmení

Druhou chybou je překrmování ryb, kdy se zbytky nespotřebované potravy usazují u dna a zakalují vodu, případně z jejich rozkladu vznikají jedovaté látky pro ryby. Zbytky potravy se pak usazují i na filtru a zatěžují ho. Riziková jsou suchá krmiva, vločky a tablety – to svádí k překrmování a „špetce navíc“. Nedělejte to. Proto dodržujte předepsané dávkování, ryby nepřekrmujte, a dokonce jim občas dopřejte půst. Odlehčí se jim i akváriu a mnohé ryby se pak i poohlédnou po přirozené potravě, například řasách, a tím ulehčí další úklid.

Dbejte také na kvalitní krmení, používejte více to, které rybám prokazatelně chutná, protože jakékoliv zbytky akvárium znečišťují.

Proč je důležité čištění akvária?

Pokud se v akváriu začnou hromadit výkaly nebo zbytky nestrávené potravy, velmi tím utrpí kvalita vody. Mečovky, paví očka a všechny živorodky jsou asi nejproblémovějšími rybkami, protože produkují hodně výkalů, u nich tedy rozhodně dbejte na počet. Ryby pak hynou na přebytek dusíkatých látek. Je-li akvárium plné dusíkatých látek, rychleji také rostou zelené řasy.

Těch se můžeme zbavit, nebo jejich množství eliminovat samozřejmě filtry a často výměnou části vody, ale snížit frekvenci čištění akvária a eliminovat riziko náhlých průšvihů mezi rybkami můžeme i speciálními rostlinami, které dusíkaté látky spotřebovávají:

  • Rychlerostoucí plovoucí rostliny nebo rostliny vsazené (okřehky, babelky, muteně, hygroryzy nebo trhutky)
  • Clear water: sáček s pryskyřicí, který seženete v akvarijních potřebách (částečně tyto látky pohlcuje)

Je tu navíc rozdíl mezi dusitany (ty jsou jedovaté již v malém množství), které vznikají častěji v nových akváriích či těch, kde vyměníme příliš mnoho vody a zničíme tak přirozené bakterie, které je přeměňují na dusičnany. Dusičnany jsou méně nebezpečné, jsou výživou pro akvarijní rostliny, ale jejich přebytek rostliny také zabíjí.

Je tedy vhodné dbát i na doplňování tzv. nitratačních bakterií, které udržují tuto rovnováhu v dusíkatých látkách. A to hlavně u nově založených akvárií, akváriích, ve kterých nějakým chemickým zásahem proběhla léčba ryb nebo tam, kde jsme museli vyměnit velkou část vody.

Čištění akvária: Pravidelné čištění

V rámci pravidelného čištění, či spíše osvěžení vody a snížení obsahu dusíkatých látek se doporučuje 1x týdně vyměnit jednu pětinu vody. Když u toho vyčistíte pro jistotu i vnitřní filtr, uděláte dobře.

Tato jednoduchá věc ochrání rybičky před rozvojem nemocí z případného přerybnění, pomáhá také nepomnožení řas.

Čištění akvária: Jednou za čas pořádně!

Jdeme na pořádný úklid. Budeme potřebovat hlavně dvě věci:

Vyčistit filtr: Vnější i vnitřní akvarijní filtry vyčistěte při každém velkém čištění akvária (vnější jednou za 6–8 týdnů či ve chvíli, kdy vytékající proud zeslabuje), ty vnitřní (s molitanem) vyčistěte ještě lépe jednou za dva týdny.

Odkalit dno: k tomu slouží odkalovače, kterými projedete/vysajete substrát a kamínky v celém akváriu. Bere s sebou i vodu, takže při takovém čištění musíte zbytek vody dolít. Nikdy ale nevylévejte víc než polovinu, maximálně dvě třetiny vody. Ničil by se tak cenný již existující ekosystém. Dolitá voda by měla být odstátá a případně upravená akvarijní chemií na vodu akvarijní.

Drobná péče při úklidu: Jako doma!

Zůstaňte pozorní, v tom malém minisvětě je třeba provést pořádný úklid od podlahy i ručně. Takže po odkalení se sníží hladina vody a uvolní prostor pro vyčištění skel od řas. Očistěte také topítka, povrchy filtrů, světla, škrabkou očištěte skla a stěny akvária. Odstraňte odumřelé části rostlin, i když to můžete až ve chvíli, kdy se voda znovu naplní. Stejně tak proberte rostliny a ty, které potřebují, pohnojte speciálními přípravky. Rozmnožte si některé, otrhejte přerostlé a udělejte si v nich pořádek. Odstraňování zelených řas je vhodnější dělat ve chvíli snížené hladiny, nezašpiníte tak vodu a můžete sklo poté ještě utřít suchým měkkým hadříkem nebo papírovým ubrouskem.

Další možností jsou i magnetické stěrky na řasy, těmi můžete uklízet řasy i průběžně. Dejte si také pozor na rozvíření písku v akváriu, aby vám pak při úklidu stěn (houbičkou) nepoškrábal sklo.

Ve zkratce: Nepřekrmujte, jednou za týden vyměňte část vody a úklid si značně ulehčíte.

Hotovo, rybičky se mají zase dobře!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak vybrat písek do akvária

Záleží na struktuře, kvalitě, nebo můžu vybírat jen podle barvy, aby se hodila k mým rybičkám? To jsou možná základní otázky každého, kdo řeší podklad v akváriu. Ani jedno kritérium nelze přehlédnout, pojďme je ale vzít popořadě.

jít na článek

Nenáročné akvarijní rybičky, které zvládnou chovat i děti

Jaké jsou nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky a jak začít s akvaristikou? Možná si vaše dítě chce pořídit rybičky, možná sami chcete začít s novým hobby. Jste připraveni dělat vše co nejlépe, ale je vám jasné, že je třeba začít zlehka. Následující tři druhy ryb nemají velké nároky a postarat…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

EWOPHARMA: léčivé přípravky, distribuce a internetový prodej, Praha

Společnost EWOPHARMA je obchodní…

Elektromontáže, s.r.o.: elektromontážní práce a projekční činnosti, Lety u Dobřichovic

Společnost Elektromontáže, s.r.o. se sí…

Auto EDU, s.r.o.: autorizované školicí středisko a autoškola, Ostrava

Společnost Auto EDU se sídlem ve městě Ostrava…

Mateřská škola Dobřichovice: Děti učíme dobrému vztahu k přírodě

Bezpečí, jistota, vzájemné…