Jak vybrat správný písek do akvária?
27. 04. 2021

Jak vybrat písek do akvária

Záleží na struktuře, kvalitě, nebo můžu vybírat jen podle barvy, aby se hodila k mým rybičkám? To jsou možná základní otázky každého, kdo řeší podklad v akváriu. Ani jedno kritérium nelze přehlédnout, pojďme je ale vzít popořadě.

Akvarijní písek: S rostlinami, nebo bez prosím?

Zkraje lze rozdělit potřeby akvaristů na dvě základní. První budou pouze chovat rybičky a na kvalitě akvarijních rostlin až tolik nezáleží. Je dost druhů, které rostou dobře i v běžném písku, jsou nenáročné a pro potřeby pěkného akvária pro ryby, bohatě stačí; vybírejte tedy z akvarijních písků a štěrků.

Pak jsou ti, kteří chtějí zároveň pěstovat úspěšně i akvarijní rostliny; vybírejte tedy z akvarijních substrátů a ty lze poté zakrýt akvarijními písky a substráty. Jak správně akvárium vybavit?

Čtěte také:

Mořská i sladkovodní akvária v ČR – objevte podvodní svět

Výjimku v potřebě speciálních písků pak tvoří některé druhy ryb:

 Cichlidy a mořská akvária: potřebují korálový písek, protože se jím v tlamičkách probírají.

Akvarijní písek: Jemný a bez ostrých kamínků

Akvarijní písek a dekorační písky do akvária by měly mít jemnou strukturu bez ostrých hran. Pak jsou vhodné pro všechny druhy akvarijních ryb a můžete si vybírat dle barvy. Aby vynikly ryby, rostliny. Pokud máte ryby na dně akvária (panceřníčky, sumečky…) jsou vhodnější světlejší písky, aby byly dobře vidět. Tmavší písky se pak hodí pro černé ryby plovoucí v horních a středních částech akvária nebo pro neonky.

Akvarijní písek: pro nanoakvária

Ještě jemnější a pečlivěji vybraný by měl být písek pro malá nanoakvária, který by měl být zcela neutrální, aby nijak nezasahoval do příliš křehkého ekosystému malého prostoru. Pro tento účel se prodávají speciální písky, perfektně jemné.

Přečtěte si také: Neonky patří mezi akvarijní rybky, které v akváriu určitě nepřehlédnete

Akvarijní písek: jaká velikost je vhodná?

Z hlediska praktičnosti je určitě lepší volit jemný písek. Uvádí se velikost od 1–4 mm, větší kamínky sice vypadají efektivně, ale hůře se odkalují, je s nimi horší manipulace při čištění a zapadávají do nich výkaly ryb. 

Naopak jemnější, příliš jemné písky s rozměrem pod 1 mm také nejsou vhodné, protože jsou příliš sléhavé a ve spodních částech dochází k hnití kořenů i kažení výkalů ryb. Jak čistit akvárium?

Akvarijní písek i pro rostliny: jíly bez obsahu živin

Pokud chcete více pěstovat i rostliny, můžete si pořídit jílovité pálené substráty (bez obsahu živin). Vypálený jíl se nedrolí a nešpiní vodu a chová se v akváriu jako houbička nacucaná vodou: Umožňuje prorůstání kořenů (a také trošku vodu filtruje, případně nasává živiny, které pak cíleným hnojením do akvária přidáte.

Je dobré je ale kombinovat s těžšími pískovými a křemičitými substráty, protože jíly jsou lehké, vznášejí se a je potřeba je zatížit. Také, pokud chcete formovat podklad do různých svahů, musíte i tento substrát zatížit.

Ryby, rostliny i zemina, která je živí by měla být v rovnováze a podle vašich požadavků. 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Nenáročné akvarijní rybičky, které zvládnou chovat i děti

Jaké jsou nejlepší akvarijní rybičky pro začátečníky a jak začít s akvaristikou? Možná si vaše dítě chce pořídit rybičky, možná sami chcete začít s novým hobby. Jste připraveni dělat vše co nejlépe, ale je vám jasné, že je třeba začít zlehka. Následující tři druhy ryb nemají velké nároky a postarat…

jít na článek

Jak vyčistit akvárium: Efektivně a rychle

Čištění akvária je nezbytnou součástí péče o akvarijní obyvatele. Nikdo ho nemá moc rád. My vám poradíme, jak ho udělat rychle a efektivně, přitom se naučíte také dodržovat pár zásad, aby takové čistění nebylo nutné příliš často. A tím začneme… jak udržet akvárium co nejdéle čisté a prodloužit tak…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…