Betta bojovnice (bojovnice pestrá) má výstižný název - rybky se využívají i k bojovým zápasům.
27. 05. 2019

Akvaristika pro začátečníky: čištění akvária krok za krokem

Víte, že důkladné, pravidelné a správné čištění akvária je základem proto, abyste měli zdravé rybky? Když si pořídíte rybičky, je nutné si také uvědomit, že chov není jen zábava, ale také práce a povinnost. Mám čistit akvárium bez ryb nebo s nimi? Jak často je nutná výměna vody v akváriu? Na to vše odpovíme v našem článku. Poradíme, jak na čištění akvária krok za krokem, což se bude hodit hlavně pro začátečníky, kteří potřebují každou dobrou radu. Tak jdeme na to!

Akvaristika pro začátečníky: jak čistit akvárium?

Před tím, než se rozhodnete jít do obchodu a koupit si akvarijní rybičky, je potřeba udělat několik zásadních rozhodnutí a odpovědět si na několik důležitých otázek:

Čtěte také:

Jaké je nejlepší krmení pro akvarijní rybičky? Důležitý je pestrý jídelníček a pravidelnost krmení

 • Jaké rybičky chci chovat?
 • Kolik ryb chci chovat?
 • Jak velké akvárium chci?
 • Kolik času budu na chov rybiček mít?
 • Kam akvárium umístím?
 • Jak se budu starat o čištění akvária?

 

Především poslední otázkou se budeme zabývat podrobněji. Mnozí začátečníci si totiž neuvědomují, že koupí akvária a rybiček vše teprve začíná. Mezi vaši nejdůležitější práci, kromě krmení ryb, bude patřit péče o čisté akvárium

Základem dobrého chovu rybiček je:

 • pravidelné čištění akvária
 • udržení čisté a nezávadné vody
 • kvalitní filtr
 • výměna vody

Čištění akvária krok za krokem

Jestli si nejste jisti, jak akvárium správně vyčistit, máme pro vás několik užitečných rad a tipů. Pokud se jich budete držet, vaše akvárium bude dokonale čisté a rybičky nadmíru spokojené.

 1. K čištění potřebujete kbelík, odkalovací zvon, houbičku na odstranění řas, kartáček, roztok na čištění skel, náhradní díly do filtru.
 2. Houbičkou pomalu a důkladně odstraníme špínu z vnitřní stěny nádrže. Houbičku používejte jen k mytí akvária, nikdy ne třeba na mytí nádobí. Jinak hrozí, že do vody nanesete čistící saponáty.
 3. Vezmeme odkalovací zvon s hadicí a pomalu propíráme štěrkové dno akvária. Konec hadice vyvedeme z akvária ven do prázdného kbelíku.
 4. Nezapomínejte ani na čištění dekorací v akváriu. Pokud na nich vidíte řasu, vytáhněte je z akvária a očistěte kartáčem. 
 5. Nyní je na řadě filtr. Ten odpojte a vyčistěte až několik hodin po výměně vody. Nečistoty se usazují ve filtru, který je nutný vyměnit. Mějte jich vždy několik v zásobě. 

Akvaristika pro začátečníky: výměna vody v akváriu má svá pravidla

Výměna vody by měla proběhnout nejlépe 1 krát za týden. Jestli budete čistit pravidelně, postačí vyměnit asi 20 až 30 procent vody. Jestli je akvárium ale více znečištěné, bude nutné vyměnit až 50 procent vody. 

Výměna vody má svá pravidla, na která byste neměli zapomínat. Raději dolévejte do akvária pří výměně vždy vlažnější vodu, jelikož ryby špatně reagují na teplotní výkyvy. 

Nikdy neměňte více než polovinu vody - tím byste narušili biologickou rovnováhu vody v nádrži a mohli byste ohrozit život ryb. 

Při čištění dávejte pozor na rybičky, které se v akváriu prohánějí. Můžete si je dát na čas bokem do jiného akvária a důkladně jej vyčistit bez nich. 

Nejčastější chyby při čištění akvária 

1. Mezi nejčastější chyby, které začátečníci při čištění akvária dělají, patří výběr nevhodného filtru. Příliš silná filtrace může utlumit růst rostlin v akváriu, naopak příliš slabá filtrace nemusí vodu dokonale čistit. Vždy se poraďte se zkušeným akvaristou, jak velký filtr je pro vaše akvárium vhodné. 

2. Mnozí akvaristé čistí vodu jednou za čas. To je ale další velká chyba, která může ohrozit váš chov. Čištění by mělo být pravidelné a vždy alespoň 1 krát za dva týdny

3. Do akvária chovatelé dávají při výměně studenou vodu. To je velká chyba, narušují tak celkovou teplotu akvária, což může ohrozit ryby na životě!

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…