Mořská i sladkovodní akvária v ČR – objevte podvodní svět

img

Jste vášnivými potápěči? Nebo jen máte rádi podmořský svět? Tak právě pro vás jsou jako stvořená mořská akvária, či jejich sladkovodní verze. V nich totiž můžete pozorovat různé druhy ryb a dalších živočichů, či rozmanité korály. A kde v Česku podobné sladkovodní či mořské akvárium navštívit?

Mořské i sladkovodní ryby můžete díky stálým expozicím vidět na různých místech České republiky. Ať už se jedná o samostatný podvodní svět, nebo o mořské akvárium, které je součástí zoologické zahrady, obdivovatelé přírodních krás si vždy přijdou na své.

Největším lákadlem je ZOO Mořský svět

Vůbec největší mořské akvárium v České republice najdete v Praze, konkrétně na Výstavišti v Holešovicích. ZOO Mořský svět byl založen v roce 2002, v té době jeho největší nádrž měla objem 7000 litrů mořské vody. Postupem času se však tento podmořský svět zvětšoval a v současnosti má jeho největší akvárium objem 100 000 litrů. Malá vsuvka jen pro srovnání - největší mořské akvárium na světě Cheng-čchin v čínské provincii Kuang-tung disponuje celkem 22,7 miliony litrů slané vody.

I když se tedy proti čínskému gigantovi zdá pražský ZOO Mořský svět malý, rozhodně stojí za to ho navštívit. Zdejší mořské akvárium obsahuje přes 350 druhů mořských i sladkovodních ryb ve zhruba padesáti akváriích. V největší již zmíněné nádrži se nachází žralok běloocasí a žralok černocípý. Celá nádrž je komponována jako Australský bradlový útes, a tak zde samozřejmě nechybí korály a mnoho pestrobarevných korálových ryb.

Ještě víc vás ale možná zaujme nádrž, která byla představena v roce 2008. V té můžete vidět podvodní svět, který existuje ve sladkých vodách. Ve 27 tisících litrech sladké vody jsou totiž tři druhy želv, plodožravé piraně, arowany, vrubozubci a mnoho dalších živočichů. Aby byl dojem z expozice ještě lepší, je nádrž svrchu osvětlena. Velmi oblíbená je také nádrž s lodí Bounty, kolem které se nachází více než 200 živočichů.

Součástí stálé expozice ZOO Mořský svět je také největší ruční nástěnná malba v Evropě, která má rozměr 2700 m2. Za vidění také stojí korálová jeskyně, která je 25 metrů dlouhá a v jejích stěnách je vkusně zabudováno deset akvárií. ZOO Mořský svět se rozkládá v přízemí a prvním patře, otevřeno je každý den v roce. Zajímavou akcí je zde každý poslední pátek v měsíci noční prohlídka s průvodcem. Kdo prahne po romantice, nechť vyrazí.

podmořský svět

Podmořský svět objevíte také v Děčíně či Liberci

Mořské prostředí ale nemusíte poznávat pouze v ZOO Mořský svět. Například v Děčíně, kousek od tamní zoologické zahrady, je unikátní čtyřpatrová expozice s názvem Rajské ostrovy. Chová se zde například klaun očkatý, perutýn ohnivý, součástí expozice jsou také suchozemská zvířata jako leguán kubánský, strašilky či krajta tygrovaná.

Expozice je rozdělena podle pater na různé prostředí. Přízemí je zaměřeno na korálové útesy, nachází se zde také mořské akvárium s objemem 6000 litrů vody. První patro vás unese na souostroví Tichého oceánu, v dalším patře objevíte zase krásy ostrovů jihovýchodní Asie a také tropického pralesa. Zde vás jistě uchvátí pohled na roztomilého outloně malého. Ve třetím patře na vás čeká oblast Karibiku, čtvrté patro je vyhrazeno zdejšímu ZooKlubu a konají se zde přednášky a besedy. Otevřeno je každý den, pokud budete mít vstupenku ze ZOO Děčín, tak do Rajských ostrovů půjdete zadarmo.

Za žraloky do akvária v ZOO Olomouc

Nemusíte být zrovna fanoušky filmových Čelistí, aby vás zajímali žraloci. Dravá stvoření, která elegantně plují pod hladinou a bleskově dokážou zaútočit, fascinují člověka už dlouhá staletí. Pokud si chcete prohlédnout právě tyto ryby, nabízí se výlet do ZOO Olomouc, jejíž součástí je velké žraločí akvárium. Tento podmořský svět obydluje žralok černoploutvý a žralok lagunový. Kromě mnoha dalších ryb zdejší podvodní svět obsahuje také nádrž s rejnokem skvrnitým.

Mořské akvárium se nachází také v Botanické zahradě Liberec, kde jsou k vidění různé druhy tropických ryb, ale i živočichové ze sladkovodních vod. Ohromí vás již příchod do pavilonu akvárií v podobě průhledného tunelu, ve kterém plavou vrubozubci paví.

Kde hledat sladkovodní ryby?

Největší sladkovodní podvodní svět se nachází v Hradci Králové. Zdejší Obří akvárium nabízí krásný pohled ze dna sladkovodní tropické tůně díky podvodnímu tunelu. V nádrži o objemu 130 000 litrů vody žije celkově zhruba 500 kusů ryb a tisíce mláďat, a to asi ve 40 druzích. Jedná se o největší sladkovodní nádrž ve střední Evropě. Váš pohled jistě uhranou až metr a půl dlouhé ryby rodu Colossoma Serrasalmidae, které mohou vážit až 23 kilogramů.

Před samotnou sladkovodní tůní si však v Obřím akváriu Hradec Králové ještě vyzkoušíte podmínky deštného pralesa. Připravte se tedy na úder tepla, které je navíc propojeno s vlhkostí 85 - 90 %. A možná že zde zažijete také tropický déšť či mlhu, které zaměstnanci akvária občas připravují.

Pokud si budete plánovat cestu do Obřího akvária, zvolte raději čtvrtek. V době 13 – 15 hodin zde totiž potápěč krmí ryby přímo v nádrži. V době školních prázdnin je akvárium otevřeno i v pondělí, jinak je k dispozici návštěvníkům šest dní v týdnu.

České ryby uvidíte v Chotěbuzi

Za zmínku stojí také Rybí dům v Chotěbuzi, která leží blízko Českého Těšína. V pěti obřích akváriích o celkovém objemu 300 000 litrů je představen podvodní svět z českých řek a rybníků. Součástí expozice jsou totiž kapři, štiky, sumci, jeseteři, líni, cejni, apod. K vidění je také kostlín skrvnitý, který může dorůst délky až třech metrů, či největší sladkovodní ryba vyza velká. Dále jsou zde i menší akvária s různými druhy akvarijních ryb.

Rybí dům v Chotěbuzi nabízí však pro milovníky českých ryb mnohem víc – venku si totiž můžete za poplatek ulovit pstruha, nebo můžete ve zdejší restauraci ochutnat speciality z čerstvých ryb.

Další místa, kde najdete sladkovodní akvárium

  • Akvárium Krčínův dům v Třeboni
  • Akvárium Orlík nad Vltavou
  • Živá voda Modrá
  • Prácheňské muzeum Písek
  • Vodní park Čabárna

Pokud tedy chcete vyrazit na rodinný výlet s dětmi, romantické rande či se jen toužíte obohatit znalostmi o rybách různých druhů, určitě navštivte některá zmíněná sladkovodní či mořská akvária. Ponořte se do podvodního světa, kde ani na chvíli nemusíte zadržovat dech.

Napsat komentář: Mořská i sladkovodní akvária v ČR – objevte podvodní svět

RE: Mořská i sladkovodní akvária v ČR – objevte podvodní svět

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.