Akvarijní rybičky jsou bezproblémoví mazlíčci.
22. 09. 2020

Jak správně krmit rybičky?

Akvarijní rybičky bývají poměrně bezproblémoví domácí mazlíčci. Aby však prospívaly je třeba zvolit nejen pro ně vhodné prostředí, ale také správné krmení. Vedle toho je třeba nalézt odpověď na otázky: jak často krmit rybičky, kdy ryby krmit a jak by měl vypadat průběh krmení. Teprve zvládnutím těchto oblastí si můžete odškrtnout důležitou součást péče o akvarijní rybičky.

Krmení akvarijních rybiček: Sušené krmivo

V současné době je na trhu široká nabídka různých krmiv pro akvarijní rybičky, a to jak sušená krmiva, tak živá. Vždy je třeba přihlédnout právě k vašemu druhu ryb, neboť krmivo se liší pro ryby býložravé, převážně masožravé a všežravé.

Sušené krmení pro rybičky můžete získat hned ve dvou variantách – tabletová krmiva a vločková. Každá mají své opodstatnění. Zatímco tabletové krmení pro akvarijní rybičky je určeno pro druhy, které potravu hledají na zemi, například sumečci. Tablety jsou vhodné i jako doplněk pro akvarijní rybičky, které svými přísavkovitými ústy čistí stěny akvária. Pokud tablety přilepíte na stěnu, pak je budou pravděpodobně ohlodávat i jiné druhy rybek. Vločková krmiva do akvária sypete. Rozdělují se podle velikosti akvarijní rybičky, přičemž potěr se živí práškem. Sušené vločky ryby buď postupně uždibují nebo rovnou spolknou celé.

Čtěte také:

Mečovka se může stát ozdobou vašeho akvária. Chov zvládne i nezkušený začátečník

Krmení pro akvarijní rybičky: Živé krmivo

Velkým zpestřením pro akvarijní rybičky je živé krmivo. Mezi nejčastější druhy patří nitěnky, patentky, korýšci (ti tvoří plankton), perloočky, buchanky a larvy komárů. Většinu lze zakoupit v akvaristikách (a to buď živé, sušené nebo mražené), některé živé krmivo lze odlovit i v přírodě. Pokud je lovíte v tůňkách či jiných vodních zdrojích, dejte si pozor, na kvalitu vody. Jinak si můžete domů přinést nepříjemné parazity. Důležitým krokem před krmením drobnou živou potravou je vypnutí filtrovacího zařízení.

Jak často krmit akvarijní rybičky?

Krmení akvarijních rybiček závisí na několika faktorech. Základními samozřejmě jsou druh, velikost a stáří osazenstva akvária. Obvyklé je rybičky krmit 2x denně (alespoň ty menší), přičemž správnou dávku nejlépe poznáte tak, že ji rybičky snědí do pěti minut od nasypání. Pokud krmivo zbývá, pak ho dáváte příliš a hrozí znečištění akvária. Překrmování není vhodné ani pro samotné ryby. Stejně jako lidé, i ryby mohou nevhodně přibrat na váze. S překrmováním zároveň roste riziko vzniku zdravotních obtíží, což může vést ke zkrácení či negativního ovlivnění jejich života. Dospělé rybičky se mohou krmit i jen 1x denně.

Jak krmit akvarijní rybičky? Roli hraje i teplota vody

Pozor na teplotu vody! Pokud se teplota zvedá, což se děje nejen během léta, ale i v zimě v přetopených bytech s centrálním topením, rybám se zrychluje metabolismus. V praxi to znamená, že rychleji tráví a zvyšuje se potřeba přísunu potravy. Pokud jedete na pár dní pryč, rybičky obvykle bez obtíží vydrží. Rybám neuškodí ani občasný půst. Při delší absenci raději někoho požádejte o dokrmování, přičemž mu připravte i odměrku. Alternativou je automatické krmítko. Musíte však počítat s tím, že po návratu z „dovolené“ bude akvárium pravděpodobně značně znečištěné.

Krmení akvarijních rybiček: Kolik potravy potřebují?

Správné množství krmení pro akvarijní rybičky se mění, protože jednoduše rostou a stárnou. Pokud s chovem začínáte, zkuste nejprve dávat krmení po malých dávkách a pozorujte reakce rybiček. Počáteční vrhání se na potravu obvykle přejde po nasycení na jeho ignorování nebo plivání. Existují však jedinci, kteří se snaží ukořistit každičké sousto. Buďte tedy pozorní. Nesežranou potravu z akvária odstraňte, abyste minimalizovali riziko znečištění prostředí. Nenechte se také zlákat jejich škemráním. Jakmile se trochu rozkoukají, obvykle připlouvají k hladině nebo k místu, kde procházíte a vypadají „hladově“. Jste zkrátka jejich zdroj potravy a ony jej chtějí podle svých instinktů využít na maximum.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…