Chov fretky je náročný na hygienu. Jak zařídit klec pro fretku?

Fretku jako domácího mazlíčka nemá příliš mnoho lidí. Je to způsobeno především mnohými mýty, které se k chovu fretky domácí pojí. Chov fretky je sice poměrně náročný na hygienu, ale při správné péči vám bude dělat mazlík jen radost. Fretka domácí je velmi inteligentní a lze ji naučit mnohým kouskům.

Fretka domácí je inteligentní mazlíček

Málo kdo ví, že fretka domácí je velmi inteligentní a všímavé zvíře. Většina lidí má mylné představy o hlouposti i nečistotě fretek. Zvířátko se podobá povahově kočce. Na rozdíl od ní ale není tak náročné na péči a pozornost.

Mezi typické vlastnosti patří hravost, veselost, čilost, a to dokonce i v pozdějším věku. Díky inteligenci můžete fretku naučit různým kouskům. Dokáže být někdy ale paličatá.

Čtěte také:

Chystáme se na chov fretky: Na co se připravit?

Chov fretky vyžaduje perfektní hygienu

Fretka má pachové žlázky stejně jako tchoř a v případě ohrožení vystřikuje na nepřítele páchnoucí tekutinu. Jestliže se ale budete k fretce chovat mile a připravíte jí pohodlné a příjemné prostředí, nebude nucena takovou zbraň nikdy použít.

Toaleta fretky se musí pravidelně čistit. Stejně tak její pelíšek. Ideální je snadno omyvatelný materiál. Jako wc perfektně poslouží kočičí toaleta s pískem nebo stelivem. Jestliže budete dbát na perfektní hygienu, nemusí se vůbec bát zápachu.

Jak zařídit klec pro fretku?

Jestliže se fretka bude pohybovat i mimo klec a občas ji necháte proběhnout po bytě, klec o rozměrech 1 x 0,5 x 0,5 m bude bohatě stačit. Pokud chceme fretce dopřát dostatek pohybu i v době, kdy bude doma sama, pak je vhodné pořídit prostornou voliéru.

Klec pro fretku musí obsahovat:

  • Pelíšek vystlaný měkkým hadříkem/dekou
  • Misku na jídlo
  • Napáječku s čerstvou vodou
  • Toaleta s pískem
  • Větve s kůrou pro šplhání a obrušování drápků
  • Odpočívadlo
  • Domeček
  • Hračky

Klec pro fretku není vše. Ideální jsou pro mazlíčka procházky

Pokud se rozhodnete fretku venčit na procházkách, rozhodně si pořiďte kšíry s vodítkem. Jinak by vám fretka snadno utekla. I perfektně ochočená fretka domácí může být snadno zlákána myškou nebo ptákem.

Z vodítka fretku venku nikdy nepouštějte. Kromě vodítka je vhodné mít taktéž cestovní tašku. Jestli se vám fretka na cestě brzy unaví, můžete ji schovat do tašky. Ovšem největší význam má cestovní taška právě při cestování v hromadné dopravě nebo i v autě.

Co fretka domácí ráda zakousne?

Fretka není nikterak náročná na potravu. Jelikož se svým chováním blíží kočce, někteří majitelé jí také dávají kočičí konzervy. Pokud však chcete, aby byla fretka zdravá a dostávala do těla správné živiny, pak upřednostňujte speciální krmivo pro fretky. Krmivo pro fretky je v podobě granulí, ale i konzerv či nejrůznějších pamlsků i doplňku stravy.

Chov fretky: časté zdravotní potíže

I při naprosto skvělé péči se u mazlíčka mohou vyskytnout zdravotní potíže. Mezi nejčastější problémy u fretek řadíme:

1. Zubní kámen

Usazuje se nejčastěji na trhácích v podobě tmavých skvrn. Nutné je odstranění, jinak snadno dochází k zánětu dásní i ztrátě zubu.

2. Ušní svrab

Svrab v uchu vyvolává roztoč. Projevem je zvýšená tvorba ušního mazu a následné svědění. Pokud se svrab včas neléčí, může vést až k zánětům ucha.

3. Nachlazení

Fretky jsou náchylné na průvan, proto si dobře promyslete, kam klec pro fretku doma umístíte. Snadno také chytí rýmu od člena rodiny. Proto v případě vlastního nachlazení se s fretkou raději příliš nemazlete.

Kde a jak fretku domácí koupit?

Podobně jako třeba kočku nebo psa si fretku můžete zakoupit od majitelů i s průkazem původu. Výhodou je dobrý zdravotní stav fretky, jelikož majitelé dbají na kvalitní stravu i perfektní péči. Cena za jednoho fretčího mazlíka se pohybuje okolo 2 000 korun.

Rozhodně se vyhněte nákupu přes internet na inzerát. Lepší volbou je zverimex. Ovšem fretku si dobře prohlédněte, zda má dobrou postavu, zdravé oči, uši, hezkou srst apod.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Psí útulek v Lysé nad Labem

Psí útulek v Lysé nad…

HAF - kvalitní krmiva pro psy z přírodních surovin