Fretka je hravá společnice, kterou si zamiluje každý. Jak se o ni postarat?

Roztomilé zvířátko, se kterým se rozhodně nudit nebudeme. Fretka domácí je velmi hravá, stále vymýšlí nové kousky a ráda prozkoumává okolí. Její chovatelé na ní nedají dopustit. Ale jako u jiných zvířat, i chov fretky má svá úskalí. Řekneme vše, co o fretce potřebujete vědět. Zjistěte, co je zač a jak se o ni správně starat.

Seznamte se, fretka domácí

Nenechme se zmást vzhledem. Fretka je sice roztomilá, ale je to lasicovitá šelma. Proto povahou vždy zůstane lovec.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Fretka má zvídavou a hravou povahu. Občas i trochu zlomyslnou. Hraní by mělo být na denním pořádku. Pokud nejsme doma, postarejme se fretce o zábavu. Například nejrůznějšími hračkami nebo prolézačkami.

Fretka je opravdu inteligentní, přátelská a odvážná. Můžeme ji naučit nejrůznější triky. Ale nikdy nebude poslouchat tak spolehlivě, jako pes. Má svoji hlavu.

Fretky jsou velmi společenská zvířata. Proto je nejlepší je chovat buďto v páru nebo rovnou ve skupině.

Fretka většinu dne prospí. Aktivní je hlavně ráno a večer. Můžeme ji vzít na vodítku na procházku stejně jako psa. Ale nikdy ji venku z vodítka nepouštějme.

Fretka domácí a její strava: Maso, kosti a ovoce

Fretka domácí je čistě masožravec. Proto potřebuje živočišné bílkoviny a produkty. Její strava by měla být bohatá na bílkoviny a tuk, naopak nízká na cukry a vlákninu. Z produktů vybírejme kvalitní speciální krmivo pro fretky. Alternativou může být kvalitní krmivo pro kočky. Živí se totiž tím stejným.

Jednou za týden dejme fretce syrové maso i s kostmi. To jí pomáhá čistit si chrup a navíc jí to připomíná lovení kořisti. Kosti ale vždy musí být větší, nesmí se fretce vlézt celé do tlamičky. Jinak by se mohla fretka domácí zranit. Nikdy jí nedávejme uvařené kosti. Nejprve ale domácí stravování proberme s veterinářem.

Jednou za čas můžeme fretce zpestřit stravu ovocem a zeleninou. Hodí se i jako zdravé pamlsky. Ale musí být snadno stravitelné. Jako například meloun nebo hruška.

Fretka domácí rozhodně nesmí jíst chleba, čokoládu, dorty a jiné sladké pečivo, zrní, mléko a mléčné produkty. Velkým nebezpečím je pro ni i káva, žvýkačky anebo bonbóny.

Jak na chov fretky domácí? Velká klec je základ

Čím větší klec, tím lepší. Fretka domácí potřebuje hodně prostoru. Ideální jsou klece s více patry, různými odpočívadly a houpačkami. Čím méně času tráví fretka mimo klec, tím spíše bychom se jí měli postarat o prostorný domov.

Na dno klece dejme kus látky nebo kobereček. Rozhodně ne podestýlku.

Do klece dejme závěsné pelíšky, které fretky milují. Stejně tak ocení i závěsné tunely.

Nezapomeňme na nejrůznější hračky. Míčky nebo látkové plněné hračky si určitě zamiluje.

Fretka domácí je čistotná a chodí na záchůdek podobně, jako kočka. Do klece jí dejme rohovou toaletu a do ní přírodní stelivo. Vyhněme se těm s vůní, fretka je bude chtít co nejvíce prozkoumat, rozhrabe je a někdy zde i usne. Toaletu pravidelně čistěme.

Na žrádlo dejme fretce misku a na vodu napáječku.

Fretce velmi škodí vysoké teploty. Klec nesmí mít u topení ani na ni nesmí svítit přímé sluneční světlo, aniž by se měla fretka kam schovat. V parných létech fretku můžeme zchladit pet láhví s ledem. Stejně tak fretce neprospívá ani průvan.

 

Fretka domácí: Je pro nás to pravé zvíře?

Fretka domácí je skvělým společníkem, ale pořád zůstává šelmou. Ráda věci okusuje a i my od ní můžeme mít pár kousanců.

Fretka domácí má zvláštní pach, který nemusí být každému příjemný. Před pořízením fretky zkusme navštívit někoho, kdo fretku chová. Zjistíme, jestli nám odér vadí nebo ne.

Fretky se dožívají průměrně 8 let, někdy ale až 14. Proto počítejme s tím, že je závazkem na dlouhou dobu.

Králíky, křečky nebo morčata bude fretka zaručeně chtít ulovit. A protože je šelma, povede se jí to. Pokud v domácnosti taková zvířátka máme, fretku si nepořizujme.

Fretka domácí umí být tvrdohlavá. Musíme mít pevnou ruku a trpělivost.

Fretka si ráda hraje a prozkoumává

Mezi nejoblíbenější aktivity fretky patří bezesporu hraní. Každý den bychom si měli vyhradit čas na to, abychom si spolu fretkou hráli. K tomu patří i dostatek hraček. Nemusí být ani drahé a ani příliš komplikované. Má ráda tunely a obyčejné krabice.

Je zvídavá a život v kleci ji příliš nebaví. Vypusťme ji ven, nechme ji prozkoumávat okolí. Alespoň několik hodin denně.

Předem se ale fretce postarejme o bezpečný domov. Snadno by na sebe mohla něco shodit nebo vlézt za nábytek, odkud se nebude moci dostat. Kromě toho velmi ráda kouše kabely. Z cesty by jí měly jít i jedovaté rostliny. Zabezpečme i okna a dveře.

I fretka potřebuje veterinární péči

Doporučení veterinářů je fretky nechat kastrovat. Pokud neplánujeme mladé, je kastrace velmi prospěšná. Fretka má delší život, nižší šanci výskytu nejrůznějších onemocnění a hlavně se netrápí. Před kastrací má potřebu být teritoriální, agresivní a připravovat se na mladé, která ale nikdy nepřijdou. Kastrací ušetříme fretce hodně stresu a umožníme jí žít spokojenějším a veselejším životem. Kastrovat fretku můžeme už od čtyř měsíců věku.

S fretkou pravidelně navštěvujme veterináře. Prevencí předejdeme řadě problémů.

Fretka potřebuje očkování. Například proti vzteklině, psince a koronaviru. Podobně, jako jiní masožravci. Veterinář nám poradí, co všechno musí náš mazlíček absolvovat a sestaví nám očkovací kalendář.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…