další zvířátka

Jak chovat křečka, aby byl zdravý a stále spokojený? Dopřejte mu péči a dostatek pohybu

Křeček je hned vedle morčat velmi oblíbeným domácím mazlíčkem, který bude potřebovat váš čas a dost pohybu. Vybírat můžete z několika druhů, přičemž nejobvyklejším je křečík džungarský. Křeček je vhodný je především pro děti a dospělé, kteří jsou přes den vytížení a večer si chtějí užít společnost malého zvířátka. Jako noční tvor přes den spí v domečku a vyleze z něj až večer, kdy si začne hrát a naplno užívat života.

Klec pro křečka je potřeba vybavit hračkami

I když je křeček pouze malé zvířátko, které se dožívá maximálně věku 4 let, je velmi aktivní a hravý po celý svůj život. Potřebuje být neustále zaměstnaný a v pohybu. Nejlíp uděláte, když mu obstaráte dostatečně velkou klec s domečkem a všemožnými „atrakcemi“ jako jsou žebříky, prolézačky, tunely, skluzavky, kolo na běhání apod. minimální rozměry klece by měly být alespoň 40 x 30 x 25 cm. Klec pro křečka je vhodnější než akvárium, a to kvůli lepší vzdušnosti. Je potřeba i přemýšlet, kam klec umístit. Nejvhodnější je místo, kde se večer nejvíce zdržujete a kde vás zároveň nebude křeček při spánku obtěžovat svým hraním.

Co v kleci pro křečka nesmí rozhodně chybět?

Na dno klece je potřeba dát podestýlku, vhodná je kukuřičná vřetena nebo hobliny. Rozhodně do klece pro křečka nedávejte jemné piliny, které by se mu mohly dostat do nosu a poranit jej. Důležitý je, jak jsme již zmiňovali, domeček, kam se může schovat a v klidu spát. Nezbytné jsou i různé prolézačky do klece, aby si mohl pořádně zařádit. Dále je potřeba klec pro křečka vybavit miskou na granule a napáječkou na vodu. Napáječka je lepší než pouhá miska, jelikož si sám nemůže vodu nikterak znečistit.

Jak křečka správně krmit

Krmit křečka je velmi snadné a finančně nenáročné. Můžete mu dát spoustu věcí, které naleznete na zahradě nebo koupíte sami pro sebe v potravinách. Křečci mají rádi:

 • šťavnatou zeleninu (mrkev, rajče, okurka, paprika, hlávkový salát,…)
 • ovoce (jablko, broskev, hruška, jahoda,…)
 • sušené krmivo (pšenice, oves, kukuřice, ovesné vločky, slunečnicová i dýňová semínka,…)
 • živá potrava jakou jsou mouční červi, cvrčci a sarančata
 • suchý chleba na broušení zubů

Naprosto nevhodná krmiva pro křečka jsou:

 • syrové fazole
 • brambory
 • nakládaná nebo mražená zelenina
 • bolehlav

Je potřeba mu podávat rozmanitou stravu a neomezovat se například na jeden druh zeleniny či sušeného krmiva. Rozhodně nekrmte křečka zbytky jídla, ale vždy mu dopřejte co možná nejčerstvější a nejkvalitnější stravu, aby byl co nejvíce zdravý.

Křečík džungarský jako výborný malý společník

Některé druhy, jako například křeček zlatavý, jsou spíše samotáři a společnost moc nevyhledávají. Pravým opakem je roztomilý a malinkatý křečík džungarský, který je výborným společníkem. Dokonce i v přírodě žije ve skupinách, proto neváhejte a kupte si rovnou dva. Nejlépe si budou rozumět samičky pocházející z jednoho vrhu nebo samečci. Křečík džungarský pochází ze Sibiře a jeho černé korálkové oči vás dozajista získají.

Pokud si necháte křečka běhat po domě, dávejte pozor především na:

 • elektrické kabely, které rádi hlodají a které jim mohou snadno ublížit
 • jedovaté rostliny v pokoji
 • chemické čisticí prostředky
 • mezery za nábytkem, kde se mohou lehce zaklínit

Když se o svého křečka budete hezky starat, bude vám rád jíst z dlaně a vaše ruka se pro něj stane zdrojem dobrůtek a bezpečí. Potěší hlavně děti, jelikož nekouše a i samotné děti se o něj dokážou hravě postarat.

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Diskuze k mazlíčkům: 2 příspěvky

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuze na portále Spektrum Zdraví.

Redakce

Doma chováme kdejakou havěť :D máme doma mimo jiné i zakrslého králíčka. Na jaře začal nějak strádat a dcerka to dost těžce nesla a tak jsme šli k veterináři. Ten nám doporučili dodávat víc vitamínů.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte