Sedm důvodů, proč jít sbírat a jíst vlašské ořechy

img
09. 10. 2020

Vlašské ořechy mají letos úspěšný rok. Na každém stromě se jich letos urodilo nepočítaně. A protože vlašský ořech roste doslova na každém rohu, je nejvyšší čas vyrazit si nasbírat tyhle zdravé a chutné plody podzimu. Povíme vám, k čemu jsou dobré.

Mohou se jíst syrové nebo pražené. A vánoční cukroví bez nich by nebylo ono! O tom, že vlašské ořechy jsou zdravé, není pochyb. Říká se, že bychom jich denně měli sníst jednu malou hrst pro zdraví. Kdybychom je kupovali, tak by se nám to ale pořádně prodražilo. Vyrazte si je nasbírat. Budou se hodit.

1.  Vlašské ořechy jako potrava pro mozek

Vlašský ořech vlastně vypadá jako mozek. Po rozlousknutí je to vrásčitá ořechová koule. Rozdělen je na dva segmenty – stejně jako u mozku pravá a levá hemisféra. Ne náhodou jsou tedy vlašské ořechy nazývány „potravou pro mozek“. Vlašské ořechy obsahují důležité fytochemikálie a také vysoké množství polynenasycených tuků. Společně nabízejí potenciální výhody pro zdraví i funkci mozku. Omega-3 mastné kyseliny hrají roli tím, že pomáhají snižovat oxidační stres v mozku, ale také tím, že napomáhají při tvorbě neuronů. Kromě dobrých tuků vlašský ořech ukrývá i další důležité živiny, jako je vitamín E, kyselina listová a kyselina ellagová. I ty napomáhají lepší paměti.

Čtěte také:

Kešu ořechy – zdravá dávka hořčíku

Olejová bábovka s čokoládou a ořechy

2.  Vlašské ořechy pro dobrou náladu

Vývoji a funkni nervového systému napomáhají omega-3 mastné kyseliny. Některé studie naznačují, že právě ony by mohly hrát důležitou roli při poruchách nálady. Rozhodně však nic nezkazíte tím, když si denně – nebo i jen při špatné náladě – dáte na chuť několik vlašských ořechů. Náladu vám spraví už jen ta jejich chuť!

3.  Vlašské ořechy pro zdravé srdce

Některé studie potvrzují, že pravidelná konzumace vlašských ořechů by mohla být schopna snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Vlašský ořech také údajně může dobře působit na krev a lymfu. Zároveň s tím vědci předpokládají, že by vlašské ořechy mohly být přírodním léčivem na úpravu hladiny cholesterolu.

4.  Vlašský ořech může podporovat hubnutí

Vlašské ořechy jako zázračný nástroj pro hezkou postavu? Nakonec proč ne? Ale nesmíme se jimi přejídat pochopitelně. Pravidelnou – umírněnou – konzumací vlašských ořechů je prý možno nastartovat lépe metabolismus, který urychlí shazování nadbytečných kilogramů.

5.  Vlašské ořechy pro zdravé zažívání

Tím, jak experti nyní intenzivně zkoumají střevní mikrobiom, došli k závěru, že vlašské ořechy by mohly být schopny zvyšovat počty konkrétních prospěšných bakteriálních kmenů. Studie však byla zatím provedena jen na zvířatech, testy na lidech by tedy měly následovat. Už teď to však podle vědců vypadá velmi nadějně. Konzumovat vlašské ořechy proto jednoznačně doporučují.

6.  Vlašský ořech a vliv na cukr v krvi

Vědci, kteří se zabývali vlašskými ořechy zjistili, že lidé, kteří vlašské ořechy konzumují, mají přibližně poloviční riziko vzniku cukrovky II. typu. Tedy ve srovnání s těmi, kteří je nejí vůbec.

7.  Vlašské ořechy proti zánětům?

Předpokládá se, že díky svému složení, by vlašský ořech mohl mít i protizánětlivé působení. A to především díky vysoké koncentraci fenolových sloučenin.

Vlašské ořechy jsou pochoutkou i lékem

Vlašské ořechy: Nutriční hodnoty

Cca 7 ořechů (jedna hrst) obsahuje:

185 kcal
4,3 g bílkoviny
1,9 g vlákniny
18,5 g tuku
0,48 mg mědi
1,02 mg manganu
8,85 μg molybdenu
5,7 mikrogramů biotinu
0,2 mg B6

Vlašské ořechy jsou tučné, ale obsažené tuky jsou zdravé a pro tělo přínosné. Jde o mononenasycené a polynenasycené tuky (PUFA). Vlašské ořechy jsou rovněž cenným zdrojem esenciálních mastných kyselin omega-3.

Autor článku: Monika Poledníková

Napsat komentář: Sedm důvodů, proč jít sbírat a jíst vlašské ořechy

RE: Sedm důvodů, proč jít sbírat a jíst vlašské ořechy

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.