Samosběr jahod: Proč byste se na něj měli vypravit?

Samosběr jahod: Proč byste se na něj měli vypravit?
06. 06. 2024

Jahody patří mezi nejoblíbenější druhy ovoce u nás. Jsou sladké a mají spoustu možností využití v kuchyni. Ovšem to není všechno. Jahody jsou také nadmíru přínosné pro naše zdraví. Pochopitelně nejlepší jsou čerstvé, jejich sezóna je právě teď. A samosběry po celé republice se právě otevírají.

Jahody nejsou žádnou moderní novinkou, jejich historie sahá tisíce let zpátky. Ostatně první jahody údajně rostliny v části Francie a Itálie dokonce už v roce 234 před naším letopočtem. 

Zdravotní účinky jahod

Jahody obsahují obrovské množství antioxidantů, působí tedy proti stárnutí a snižují riziko vzniku chronických onemocnění, včetně rakoviny, metabolického syndromu a kardiovaskulárních onemocnění. Co se bobulovin týče, je jahoda jedničkou v obsahu několika zajímavých bioaktivních sloučenin, které blahodárně působí na naše zdraví. Nejen léčebně, ale i preventivně. Odborníci spojují konzumací jahod s lepším zrakem, pevnějšími nervy, ochranou kůže, eliminací zánětu a dokonce i se snížením bolestí při artritidě. Jsou rovněž potravinou, která účinně snižuje hladinu kyseliny močové v krvi, čímž pomáhá předcházet dně.

Čtěte také:

Kanadské borůvky - pěstování, blahodárné účinky na zdraví i výborné recepty!

Jahody na zahrádce i balkoně aneb jak na pěstování jahod?

Sladké jahody: Vyzkoušejte je v 11 různých receptech

Denně bychom měli sníst hrst jahod

Jahody jsou bohaté na antioxidanty. Především se mohou pochlubit vysokým obsahem anthokyanů a fenolických sloučenin. Jde o jedny z nejsilnějších bojovníků, kteří nás chrání před vznikem zánětu a rozvoji chronických onemocnění. Díky tomu brání i vzniku kardiovaskulárních chorob a srovnávají hladinu cholesterolu. Spolu s borůvkami jsou pak jahody skvělou prevencí proti rakovině. Obsažené sloučeniny totiž vykazují silně protirakovinnou aktivitu. Pečují o zdravou pokožku a jsou skvělým doplňkem stravy při akné, ekzémech a dalších kožních onemocněních. 

DEJTE SI: České jahody: Lahodné recepty z voňavých jahod

Vysoká hladina vitamínu C pak napomáhá tvorbě kolagenu a chrání pokožku před poškození ultrafialovým světlem. Studie naznačují, že strava bohatá na jahody a další bobuloviny, může mít potenciál chránit organismus před stárnutím mozku. Díky vysokému obsahu vlákniny zase jahody napomáhají při detoxikaci, pečují o zdraví trávicího traktu a pečují o pravidelné vyprazdňování.

Jahody na talíři

Jahod se nemusíte bát ani v případě, že chcete zhubnout. S necelými 30 kaloriemi (100 g porce) jsou jahody ovocem s relativně nízkým množstvím cukru. Ukrývá se v nich také slušná porce vlákniny a spousta dalších živin, které lidskému tělu nepopiratelně prospívají.

Jahody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce

Nepropásněte samosběr jahod

Jahody mají jen krátké vegetační období, zhruba od června do konce července. V tento čas jsou samozřejmě nejlepší. Termíny samosběru jahod pochopitelně určuje počasí a rychlost dozrávání. V letošním roce bohužel velká část jahod pomrzla a vcelku chladným počasím se samosběr jahod na spoustě míst oddálil. V letošním roce se cena samosběru jahod pohybuje okolo 80,- korun za kilogram. Přesněji tedy mezi 60-100 korunami. 

Připravte si: Jahodový džem bez chemie, cukru a zavařování

Přísady:

  • cca 2 kg jahod
  • pektin nebo agar-agar
  • špetka soli

Příprava:

Ovoce nakrájíme na kousky a vhodíme do většího hrnce, ideálně s tlustým dnem. Přidáme špetku soli a přiklopíme. Bez přidání vody dusíme asi hodinu, občasm promícháme. Jahody samy pustí šťávu. Na zahuštění pak použijte pektin nebo trochu aga-agar. Ve chvíli, kdy vám džem přijde tak akorát hustý, odstavte jej, nalijte do sklenic, zavíčkujte a otočte dnem vzhůru. Není třeba dále zavařovat.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Samosběr jahod: Proč byste se na něj měli vypravit?

RE: Samosběr jahod: Proč byste se na něj měli vypravit?

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.