Přírodní koupaliště v Česku aneb Kam vyrazit za tím nejlepším osvěžením v horkých dnech

img
25. 07. 2023

Přírodní koupaliště každoročně lákají k vodním radovánkám i ochlazení během letních veder. Jejich přidanou hodnotou je nejen přirozené prostředí uprostřed krajiny, ale také zpravidla menší počet lidí oproti různým akvaparkům a uměle vytvořeným koupalištím s bazény. Vydejte se třeba i do neznámých končin Česka a objevte příjemné místo nejen ke koupání ale i k odpočinku pro celou rodinu!

Nechte se inspirovat hned několika přírodními koupališti z různých koutů republiky. Zajedete si snad do Středočeského kraje, kde na vás čeká jezero Konětopy? Anebo dáte raději přednost Olomouckému kraji a proslulé Pískovně Náklo?

Přírodní koupaliště v Česku: Jezero Konětopy ve Středočeském kraji

Jezero Konětopy vzniklo v podstatě zatopením bývalé pískovny, kde se těžil štěrkopísek. Protože jej obklopují lesy i pole a voda v jezeře je čistě z podzemních zdrojů, dá se říct, že je to velmi kvalitní přírodní koupaliště v atraktivní lokalitě. Najdete ho kousek od hlavní silnice, která vede mezi obcemi Dřísy a Konětopy (Praha – východ, Středočeský kraj). Koupat se zde mohou návštěvníci všech věkových kategorií – voda je čistá, leckdy průzračná díky pískovému dnu a klesání v jezeře je pozvolné. V okolí koupaliště je samozřejmě k dispozici i příjemná písčitá pláž a také prostor pro zaparkování i občerstvení. Vstup a parkování v areálu je zpoplatněno. Dospělí zaplatí 120 Kč a děti od 7 do 15 let 50 Kč – dítka do 6 let mají vstupné zdarma. Parkování automobilu vás pak bude stát 200 Kč. Otevřen je přístup k jezeru denně od 8:00 do 21:00.

Čtěte také:

Babské rady na úpal aneb Vyzrajte na přehřátí organismu snadnými a osvědčenými postupy

Přírodní koupaliště v Česku: Pískovna Náklo (Wake Park) v Olomouckém kraji

Pokud se budete během prázdninového výletování vyskytovat kolem Olomouce, jeďte se zchladit do nedaleké Pískovny Náklo! Nachází se jen čtvrt hodiny cesty (automobilem) od města. Konkrétně toto přírodní koupaliště s velmi čistou vodou najdete kousek za obcí Náklo – první odbočka vlevo. Za návštěvu v oblasti pak stojí v podstatě nově vybudovaný Wake Park (funkční je od roku 2016), který je v letní sezoně otevřen každý den od 9:00 do 20:00. Jedná se o sportovně relaxační areál s pestrými možnostmi volnočasového vyžití pro celou rodinu. V místě je k dispozici vodní vlek, půjčovna paddleboardů, Wifi free, odpočinková zóna na plážích anebo Wake bar s občerstvením.

Přírodní koupaliště v Česku: Brněnská přehrada v Jihomoravském kraji

V Jihomoravském kraji je dispozici ke koupání a vodním sportům Brněnská přehrada, která je oblíbená nejen mezi obyvateli Brna – každoročně se sem sjíždí i turisté z jiných koutů Česka. Snadno se na místo dostanete buďto vozem anebo brněnskou MHD, tedy např. trolejbusem, autobusem nebo tramvají. Lesní porost kolem přehrady vytváří příjemné místo pro letní relaxaci pro páry, jednotlivce či celé rodiny. Vstupné je zdarma a v místě tohoto přírodního koupaliště se nachází i několik ubytovacích zařízení v podobě hotelu, chaty, penzionu nebo turistické ubytovny. Natrefíte zde ovšem i na několik restaurací a stánků s rychlým občerstvením.

Nespočet přírodních koupališť v Česku je obklopeno lesy, což z nich činí příjemnou oázu pro odpočinek.

Přírodní koupaliště v Česku: Velký Pařezitý rybník na Vysočině

Při názvu Velký Pařezitý rybník vás jistě jako první napadne, jak vlastně vzniknul. Je pojmenován po několika pařezech původního lesa, které jsou ukryté na dně této vodní plochy. Za koupáním v čisté vodě uprostřed chráněné krajinné oblasti (existuje zde výjimka) musíte vyrazit směrem do obce Řásná na Vysočině. Rybník se rozkládá asi jeden a půl kilometru na severozápad od obce. A co dalšího toto přírodní koupaliště známé také jako přírodní rezervace nabídne? Tak například pozvolný sestup do vody (koupání je tak vhodné i pro ty nejmenší), písčité i travnaté pláže a fascinující výhledy do okolí připomínající horskou tajgu. Za návštěvu v lokalitě pak jistě stojí i Camp Velkopařezitý Řásná, který nabízí např. hostinec a ubytování.

Přírodní koupaliště v Česku: Bílá voda u Chodova v Karlovarském kraji

Poblíž města Chodov u Karlových Varů se nachází sympatické přírodní koupaliště známé jako Bílá voda. Ostatně, voda je zde na pohled skutečně bílá, protože se tu dříve těžil kaolín. Vstup se neplatí. Přijít na místo můžete buďto pěšky, přijet automobilem anebo třeba na kole – v okolí je nespočet příjemných cyklostezek. K odpočinku jsou kolem Bílé vody instalované lavičky a na letní slunění jsou jako dělané tamější písčité pláže. Do vody je jinak pozvolný přístup, proto se zde při koupání pobaví i děti. Pro ty je ostatně na východní straně koupaliště k dispozici také dětské hřiště, když už budou mít vodních hrátek dost. Zklamaní ale nebudou ani ti, kteří dostanou hlad nebo žízeň a nepřinesou si vlastní zásoby! Letní sezóna totiž poskytne i stánek s občerstvením a krom jiného i toalety (TOI TOI).

Autor článku: Iveta ReinischNapsat komentář: Přírodní koupaliště v Česku aneb Kam vyrazit za tím nejlepším osvěžením v horkých dnech

RE: Přírodní koupaliště v Česku aneb Kam vyrazit za tím nejlepším osvěžením v horkých dnech

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.