Hořká okurka neboli momordica skvěle chutná a může pomoci i při léčbě cukrovky

img
08. 05. 2022 Přečteno: 1304x

Momordica charantia známá také jako bitter melon nebo česky hořká okurka je nejznámější z asi šedesáti dalších druhů rodu Momordica z čeledi tykvovitých. Tato netradiční hořká okurka má značně zajímavou chuť a rovněž i široké spektrum léčivých účinků.

Morodnica je druh zeleniny rostoucí v tropické Asii, Africe, Jižní Americe a v Karibiku. Momordica charantia čili hořká okurka pochází původně z Indie, ale zdomácněla v Číně již ve 14. století. Roste i v dalších zemích jižní a jihovýchodní Asie a v Karibiku, a to do nadmořské výšky 1 500 metrů nad mořem. Využívá se jak v kuchyni, tak v celé řadě tradičních léčebných systémů, jako je ájurvéda, tradiční čínská medicína, asijská a africká fytoterapie a jiné. 

Hořká okurka z pohledu botanického

Hořká okurka je plazivá, tropická popínavá rostlina. Tradiční čínský kultivar je dlouhý zhruba 20-30 centimetrů. Pro Indii je zase typičtější užší kultivar se špičatými konci s povrchem pokrytým trojúhelníkovitými „ zuby“ a „hřbety“. Momordica má zelenou barvu, která přechází na jednom konci do bílé. V této podobě jsou plody ještě nezralé a chutnají jako tužší, šťavnatá a křupavá okurka hořké chuti. Proto je také nazývána jako hořká okurka. Ovšem ve zralosti plody zežloutnou a získávají moučnatou konzistenci s melounovou příchutí. Dřeň, která obaluje semena se barví vínově, stává se želatinovitou a získává sladkou chuť. Existují ale i další kultivary, které jsou menšího vzrůstu (cca 6–10 centimetrů) a připomínají spíše ovoce se slupkou červené nebo oranžové barvy a s malými ostny. 

Čtěte také:

Nopál neboli opuncie je zázračná rostlina bojující proti mnoha zdravotním obtížím

Topinambury - sladké brambory s léčivými účinky jsou vhodné i při dietě

Papája je božské zdravé ovoce. Věděli jste však, že její semena je možné využít jako náhražku pepře?

Hořká okurka jako lék na cukrovku?

Momordica se využívá jako alterantivní prostředek při léčbě diabetu a jeho komplikací. Rovněž je dobrým doplňkem proti obezitě a funguje proti ukládání tuků. Uplatní se také při léčbě žaludečních vředů, likviduje Helicobacter pylori a je prevencí proti různým druhům rakoviny. Má antibiotické, protizánětlivé a protinádorové účinky. Posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Léčebné účinky momordiky potvrdilo mnoho světových studií, ale některé z těchto studií ji nedoporučují jako náhradu za běžně dostupné léky tradiční západní medicíny, obzvláště při léčbě cukrovce. Odvar z plodů nebo i z rozdrcených semen se používá jako prostředek proti kašli a při horečce. Bylo také zjištěno, že účinné látky zastavují růst bakterií Escherichia coli, Staphylococcus, Salmonela, Streptococcus a dalším. 

Hořká okurka není pro každého

Momordica čili hořká okurka rozhodně není určená těhotným a kojícím ženám. Může totiž vyvolat krvácení, kontrakce a potrat. Přechází též do mateřského mléka a ve vyšších dávkách způsobuje úporné průjmy. Po její nadměrné konzumaci se může objevit dokonce i bolest břicha, horečka, hypoglykémie, inkontinence moče a bolest na hrudi. Symptomy jsou obecně mírné, nevyžadují léčbu a vyřeší se s odpočinkem. 

Hořká okurka v kuchyni

Momordica se upravuje jako zeleninová příloha k masitým jídlům nebo do tradičních jídel indické kuchyně. Plody se dají jíst i syrové nebo nakládat jako kyselé okurky. Pro odstranění hořké chuti je nutné ji několik hodin máčet ve slané vodě a potom vařit nebo dusit. Zkvašené mladé listy, plody i květy jsou výbornou zeleninou a jsou nezbytnou součástí při přípravě kari omáček. Momordica se u nás dá zakoupit v podobě doplňků stravy, jako součást čajových směsí a jako sušené plátky či sušená a drcená. 

Hořká okurka neboli momordica rozhodně stojí za ochutnání

Hořká okurka na talíři

Pavakka Theeyal (tradiční indický kari pokrm)

Přísady:

  • 2 středně velké momordiky (nakrájené na tenčí plátky)
  • 1 větší cibule (nakrájená)
  • 3 zelené chilli papričky (nakrájené)
  • 3 čajové lžičky semen pískavice řecké seno
  • 3–4 polévkové lžíce kokosového oleje
  • 2 plátky listů kari
  • 1 čajová lžička mletého červeného chilli 
  • 1 čajová lžička mletého koriandru
  • ¼ čajové lžičky kurkumu
  • 150 – 200 ml vody
  • tamarind o velikosti citrónu nebo 2 střední proužky sušeného tamarindu
  • 50 ml vody na tamarind
  • sůl

Příprava:

Tamarind namočíme do vody. Na pánvi si rozpálíme olej a vložíme do něj momordiku, cibuli, zelené chilli papričky a lístky kari a ztlumíme na střední stupeň. Ujistíme se, že se ingredience nepálí. Mícháme stále, dokud není vše měkké a křehké, a potom přidáme všechno mleté koření. Zprudka orestujeme, poté přidáme vodu a vaříme. Až se začne směs vařit, přidáme kaši z tamarindu a sůl. Celou směs necháme vařit, dokud šťáva nezhoustne. Poté necháme 20 až 30 minut odpočívat a servírujeme. Podáváme s rýží.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Hořká okurka neboli momordica skvěle chutná a může pomoci i při léčbě cukrovky

RE: Hořká okurka neboli momordica skvěle chutná a může pomoci i při léčbě cukrovky

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.