Voliéra pro ptáky: Jak ji postavit?

Rozhodli jste se chovat papoušky, andulky, či jiný druh opeřence? Je vhodné se tedy zamyslet nad tím, jaké zázemí takovému ptactvu poskytnete. Pokud na to půjdete poskromnu, bude vám stačit obyčejná klec, ale co když zatoužíte po tom, aby měl váš nový papoušek, nebo andulka větší prostor na svou existenci? Voliéra pro ptáky je ideálním řešením, a to i v případě, že chcete v budoucnu chovat i více opeřenců pohromadě.

Voliéra pro ptáky není nijak zvlášť složitá na výrobu, zvládne ji postavit na své zahradě kdejaký alespoň trochu šikovný kutil. Než ale začnete, nezapomeňte si zjistit informace o druhu ptactva, které se chystáte chovat. Každý může mít totiž trochu jiné nároky, ty pak určí vhodné místo a rozměr voliéry.

Voliéra pro ptáky – na co myslet, než začnete stavět?

Pokud jste se opravdu rozhodli, že voliéra pro ptáky je to pravé pro vaše papoušky, andulky, nebo holuby, neměli byste určitě zapomínat promyslet a zajistit následující věci:

 • Voliéra pro ptáky musí stát minimálně dva metry od případné hranice pozemku sousedů. Pokud ji plánujete blíže, měli byste se se sousedy domluvit, musí s tím zkrátka souhlasit, nejlépe písemně.
 • Jestliže se sousedy proběhla domluva a voliéra pro ptáky již má předem určené místo, je potřeba se zamyslet nad tím, jak bude prostorná. Od toho se pak také odvíjí to, zda potřebujete stavební povolení, či ne. V tomto případě platí, že pokud voliéra pro ptáky bude mít do 16 m2, povolení mít nemusíte. Pokud chcete větší, musíte si stavební povolení obstarat a nemůžete si voliéru postavit sami. To je pak potřeba oslovit odbornou firmu, která ji zhotoví.

Pokud máte náležitosti okolo stavby zajištěné, je tedy voliéra pro ptáky vlastně hotovou věcí. Pokud chcete stavět sami, bez povolení a povinnosti cokoliv ohlašovat, připravíte si materiál na menší rozměry – tj. do 16 m2, dále je nanejvýš vhodné si připravit alespoň přibližný plánek znázorňující to, jak bude voliéra pro ptáky vypadat a jak budete postupovat.

budgerigar-sits-cage-soft-focus_119973-83Vhodnější je voliéra pro ptáky pro větší druhy opeřenců, avšak i andulky.

Voliéra pro ptáky – co vše budete potřebovat ke stavbě?

 1. Obstarejte si dřevěné latě a desky šíře, která vám bude vyhovovat – vaše voliéra pro ptáky musí mít pevnou konstrukci
 2. Důležité je kvalitní pozinkované pletivo, aby měla voliéra pro ptáky i vhodnou výplň konstrukce
 3. Neméně důležité je nářadí: sponkovačka, kombinačky, hřebíky, vruty, případně vrtačka (správný kutil bude jistě vědět)
 4. Podlahu je vhodné pokládat plechovou
 5. Dále je zapotřebí mít asfaltovou (térovou) lepenku k umístění na střechu, aby byla voliéra pro ptáky i bezpečná a neměla tendence navlhnout od deště
 6. Impregnace na dřevo je také důležitá, aby dřevěnou konstrukci ochránila

Voliéra pro ptáky – jak postupovat?

 • Vytvořte si za pomocí hřebíků, vrutů, dřevěných desek a latí základní konstrukci, dle plánu, jak by měla voliéra pro ptáky vypadat.
 • Na zadní stěnu a boky použijte dřevěné desky.
 • Pokládejte plechovou podlahu – tu vypodložte dřevěnými prkny, aby neměla tendenci se prohýbat.
 • Na řadě je sponkovačka a pletivo – to pomocí ní připevněte ke konstrukci, nezapomeňte na prostor na dvířka.
 • Zhotovte z dalších prken střechu, kterou je vhodné pokrýt térovým papírem, aby nepromokala, pokud bude nevlídné počasí.
 • Naimpregnujte dřevěné desky a latě, aby nepraskaly a zachovaly svůj celistvý vzhled.
 • Zamyslete se nad tím, jak bude voliéra pro ptáky vypadat uvnitř. Vyrobte svým ptačím kamarádům třeba praktická bidýlka a budky, kdyby se chtěli schovat.

Snad se vám voliéra pro ptáky povedla a těšíte se z ní. To největší nadšení ale zpozorujete od nových obyvatel tohoto obydlí. Větší prostor přivítají s radostí papoušci, holubi a jistě i andulky.

Autor článku: Iveta Berezkinová


Stáhnout v PDF
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Doporučujeme k tématu

RIGENFORTE kapsle pro růst vlasů 30ks

Doplněk stravy na vlasy, výživu pokožky a nehty s Biotinaxem, vitamíny,…

Cena: 172 Kč  212 Kč 

Glycerin čistý přírodní 150ml Ayumi

100% čistá a přírodní hydratace těla Kožní výhody glycerinu: hluboce…

Cena: 180 Kč  239 Kč 

Mýdlo Visaka 75g

Ájurvédské bylinné mýdlo Svěží pocit po umytí, příjemná limetková…

Cena: 49 Kč  59 Kč 

Nákupní taška ENVIROSAX® Havana

Ekologická nákupní taška vyznačující se kvalitou zpracování a nádherným…

Cena: 149 Kč  229 Kč 

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte