další zvířátka

Nemáte doma místo pro nové mazlíčky? Andulky můžete chovat venku i během zimy

Přemýšlíte nad tím, že byste si zahradu zkrášlili exotickým ptactvem a rozhodli jste se pro chov andulek? Andulky patří k ptákům, které můžete chovat venku celoročně. Jsou velmi přizpůsobivé a snesou i mrazy do -5°C. Jak se o ně správně starat v zimních měsících? Přinášíme vám několik tipů a rad.

Jak na chov andulek venku?

Andulky můžete chovat nejen v bytě, ale také ve venkovní voliéře, a to celoročně. Pro chov andulek venku jsou ideální kombinované voliéry, které se skládají z místnosti s volným přístupem do venkovní části. Pokud se rozhodnete pro voliéru bez chovného domku, je důležité, aby byla minimálně ze dvou stran chráněna pevnou stěnou, aby byla zakrytá střechou a aby byla zajištěna závětřím.

Zastřešení venkovní voliéry je důležité také proto, že slouží jako prevence před onemocněním, které se může přenášet trusem volně žijících ptáků. Při volbě střechy se vyhněte tmavým materiálům, aby nedocházelo k přehřívání voliéry.

Chov andulek v zimě

Andulky dobře snáší teploty pod nulou, proto pokud je chováte venku, nemusíte se prvních mrazíků bát a přenášet je okamžitě dovnitř. Stačí, když voliéru zimnímu období přizpůsobíte. Důležité je ji na zimní měsíce vybavit tlustějšími bidly, aby si andulky mohly nohy schovat pod peří a nedošlo k omrzlinám prstů.

Zajistěte voliéru pro venkovní chov andulek i v zimě

Andulky by neměly být vystavovány přímému mrazu, proto voliéru potáhněte například igelitem či polykarbonátovými deskami, které jsou odolné proti nárazu, lehké, mají dobré tepelně-izolační vlastnosti a dobře propouští světlo.

V zimě chov andulek venku vyžaduje úpravu jídelníčku

Kromě bydlení je důležité přizpůsobit zimním měsícům také jídelníček andulek, který by měl v tomto období obsahovat více olejnatých semen k vytvoření větších zásob tepelné energie pro přečkání zimy ve zdraví.

Voliéra pro andulky

Venkovní voliéra pro chov andulek by měla být vybavena přístřeškem, který ji ukryje před větrem, deštěm a jinými nepříznivými podmínkami. Ve voliéře nesmí chybět přiměřeně silná bidýlka, aby je pták nemohl obemknout a aby se drápy pařátů nedotýkaly. Bidýlka jsou vhodná také na obrušování pařátů a posilování svalů, proto by měla mít různorodé tvary i tloušťky.

Nezbytností je také krmítko s napáječkou o objemu 100 ml až 200 ml a hračky, které andulky zabaví. Vybírat můžete hračky plastové, akrylové, z přírodních materiálů či hračky interaktivní, které pomáhají k rozvoji smyslů ptáků. Přečtěte si také, jak postavit vlastní voliéru pro andulky krok za krokem.


Stáhnout v PDF

Přečteno: 1547x

Rozbalit všechny příspěvky
Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Příběh zvířátka

Říkají mi Rago, Ragoušku, Ragajdo, Rufajdo, nebo když si vypůjčím třeba botu, tak křičí Ragíííno! (to je povel k držení v zubech, to já už poznám)...

Komentáře ke článkům

Dobrý kontakt

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře? Aleš Benda nabízí zajištění poplatkových lovů...

MVDr. Ivo Moročkovskij: odchyt zvířat na celém území České republiky

Odchytová služba se stará o rychlý a bezproblémový odchyt zvířat tak, aby neutrpěla zbytečný šok....

Pro dodržení zásad pro získání souhlasu koncových uživatelů v EU bychom vás chtěli informovat, že tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte