Pejsek pod stromeček udělá většině dětem radost. Jenže se jedná i o velkou zodpovědnost.
15. 11. 2021

Zvíře jako vánoční dárek pro děti: Jaká jsou pro a proti?

Uvažujete nad tím, že svému dítku zakoupíte živé zvíře jako vánoční dárek? Potom je zapotřebí promyslet celou řadu záležitostí. Pořízení domácího mazlíčka může být otázka několika minut, ovšem následná péče je leckdy na několik let.

Zvíře jako vánoční dárek dokáže rozzářit oči malých dětí, jenže rodič by měl hledět více do budoucnosti a nefixovat se pouze na onen „kouzelný“ okamžik pod svátečně nazdobeným stromečkem. Jaká jsou pro a proti?

Zvíře jako vánoční dárek pro děti: Ještě, než jej koupíte/adoptujete

Odolat nátlaku nadšených dětí, je někdy skutečně náročné. Rodiče by však v tomto ohledu neměli podléhat emocím. Lepší je, když budou uvažovat racionálně. Zvlášť, když se jedná o zvíře jakožto vánoční dárek. Co byste měli jako rodina nejprve promyslet?

Čtěte také:

Pes z útulku vám dá bezmeznou lásku. Potřebuje však pevné vedení

  • Druh zvířete: v tomto ohledu máte celou škálu výběru. Volit můžete mezi hlodavci, psy, kočkami, papoušky, korelami, želvami anebo rybičkami.

  • Věk a schopnost dítěte postarat se: zvíře jako vánoční dárek jistě potěší mnoho dětských duší, jenže rodič by měl hledět i na to, jakým způsobem se jeho potomek dokáže o budoucího mazlíčka postarat. Měl by již od počátku počítat s tím, že se bude podílet na péči o zvířátko, ať bude jakékoliv. Toužit po pejskovi či křečkovi je krásné, jenže za tím stojí i určitá zodpovědnost.

  • Finance: konečná koupě či adopce zvířecího mazlíčka stojí vždy za dospělými, proto musí uvážit, zda mají dostatek peněz k tomu, ufinancovat vybavení pro zvíře, krmivo a případné veterinární náklady.

  • Čas: zvíře jako vánoční dárek může potěšit nejen dítka, ale i rodiče. Ovšem ti by měli promyslet, jestli má rodina opravdu dostatek prostoru na to, starat se o mazlíčka. Toho je pak vhodné vybírat s ohledem na časové možnosti. Mějte ale na paměti, že žádné zvíře nelze chovat bez toho, aniž byste mu věnovali alespoň část své pozornosti a péče. Toto nelze zanedbat.

Zvíře jako vánoční dárek pro děti: Pozitiva s tím spojená

Nyní si pojďme říct, jaká pozitiva má zvíře jako vánoční dárek pro děti. Je jich celá řada. Prvním benefitem je to, že dítka se učí péčí o zvířátka určité odpovědnosti. Nový zvířecí kamarád též podpoří zdravý emoční vývoj vašeho potomka. Může jej naučit tomu, jak vcítit se do druhých. A jaké další výhody přináší soužití se zvířecím mazlíčkem?

  • Pokud je zvíře jako vánoční dárek vítanou záležitostí, čerpá z toho celá rodina. Díky němu mohou děti a rodiče lépe komunikovat a trávit spolu více času.

  • V případě, že si pořídíte psa, přinutí vás to i k větší fyzické aktivitě. A to je rozhodně přínosné pro zdraví celé rodiny!

  • Dítka žijící s jakýmkoliv čtyřnohým mazlíčkem mohou pociťovat určitou pohodu a spokojenost. Mají doma přeci „kamaráda“, na kterého se těší každý den.

  • Díky zvířátkům v domácnosti mohou děti taktéž pochopit, jak vlastně život funguje. Leckdy se poprvé setkávají s tím, že je jejich zvířecí přítel nemocný anebo na konci svého života. Učí se, jak se vyrovnávat se smutkem z věčného odloučení po smrti mazlíčka.

  • Zvíře jako vánoční dárek může mít ještě jeden benefit, a to zvlášť, pokud je to kočka či pes. Posílí obvykle imunitu vašeho potomka.

Pořízení zvířete pod vánoční stromeček je velká věc. Křeček může být vhodný pro časově zaneprázdněné rodiny.

Zvíře jako vánoční dárek pro děti: Negativa s tím spojená

Jak se říká „každá mince má dvě strany“, proto může mít zvíře jakožto vánoční dárek i svá negativa. Mezi ně může patřit třeba to, že mazlíček dítko vlastně vůbec nenadchne a posléze jej vcelku brzy omrzí. Důsledkem je pak zanedbaná péče. V tu chvíli by měli striktně zasáhnout rodiče a rozhodně nic nevzdávat. Není nic horšího, než opustit v podstatě člena rodiny kvůli tomu, že už jej prostě nechcete. Vyskytnout se mohou s časem i zvýšené náklady na veterinární péči, což nestabilnímu rodinnému rozpočtu rozhodně nepřidá. Proto je potřeba, si pro tyto případy vytvořit určité finanční rezervy. A co rodiny může ještě potrápit v rámci pořízení nového zvířátka? Třeba rozvinutá alergie na chlupy u dětí i dospělých. Ta se typicky projeví častým kýcháním, rýmou, kašlem, zánětem spojivek anebo svěděním očí, slzením a pálením v krku.

Zvíře jako vánoční dárek: Co dělat, když už péči nezvládáte?

Krutou pravdou je, že útulky jsou stále plné koček i psů. A obzvlášť po vánočním období se tyto prostory plní rychlostí blesku. Proto je nutné zodpovědně zhodnotit situaci, než darujete zvíře jako vánoční dárek. Může se ale stát, že se i přes většinu pozitiv vyvine problém právě v podobě již zmíněné nechuti dítěte, přiložit ruku k dílu. Když nepomůže domluva, je potřeba vymyslet řešení. Snažte se tedy vyhnout tomu, že se zvířete zkrátka a jednoduše bezcitně „zbavíte“ vyhozením na ulici. Je to živý tvor a nezasluhuje neetické chování. Dejte mu ještě šanci a starejte se o něj vy. Nebo zkuste zapátrat ve svém okolí, zda někdo nestojí o kočku, psa, křečka, morče či jiného zvířecího mazlíčka. Ideální je umístění v laskavé rodině, která má dostatek času na péči. Nejkrajnější možností jsou pak ony nešťastné útulky /v případě psů a koček/, kde zvířata dostanou přístřeší, potravu a základní péči, avšak zůstane jim v srdci hluboká rána po zklamání.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo