Labrador je skvělým pomocníkem při léčbě depresí a komunikačních problémů.
30. 07. 2018 Přečteno: 3257x

Mazlíček pro nejmenší? Poradíme vám, jaké zvíře vybrat pro malé dítě

Vaše ratolest neúprosně touží po zvířecím kamarádovi a vy si říkáte, proč vlastně ne? Zvíře v domácnosti může mít na děti příznivý vliv a díky péči o zvířátko se můžou naučit zodpovědnosti. Jaký domácí mazlíček je pro malé děti nejlepší a podle čeho se při výběru řídit? Poradíme vám.

Zvíře vhodné pro děti? Nenároční hlodavci

U malých chlupáčů je velkou výhodou jejich nenáročnost chovu. Morče či osmáka nemusíte venčit, nezaberou příliš místa a není potřeba věnovat se výcviku, jako například u psů. Nevýhodou může být jejich noční aktivita, která pro chovatele bývá rušivá, obzvlášť pokud je chováte v místnosti, kde spíte. Dalším mínusem hlodavců může být jejich zápach či krátká doba dožití.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Křeččí favorit

Mezi oblíbené chlupáče malých začínajících chovatelů a jejich rodičů patří bezpochyby křeček, který není náročný na chov, většinu dne prospí, za to v noci rád řádí, proto myslete na to, že pokud se chcete vyspat, je potřeba ho na noc umístit do jiné místnosti.

Akční hlodavci? Potkan, osmák či pískomil

Pokud pořizujete mazlíčka větším dětem, nebojte se pro volbu aktivnějších hlodavců. Potkan, osmák nebo pískomil jsou ideální volbou. Potkani jsou velmi inteligentní a snadno si je vaše dítě ochočí. Pokud se svému mazlíčkovi budou vaše ratolesti dostatečně věnovat, získají v malém chlupáčovi věrného přítele. Potkana můžete naučit přiběhnout na zavolání. Osmáci a pískomilové jsou akční živočichové, kteří jsou schopni zlikvidovat vše, na co narazí. I je si však může vaše dítě ochočit a při troše vůle je také naučit i nějaké triky. Při volbě těchto hlodavců nezapomínejte na to, že pro jejich společenskou povahu je vhodné chovat je minimálně v páru.

Něco mezi kočkou a myší

Chcete pro vaše děti většího chlupáče než je křeček či potkan, ale kočka a pes už se vám zdají příliš nároční na chov pro vaši ratolest? Zlatou střední cestou můžou v tomto případě být morčata či králíčci. Tito domácí mazlíčci jsou díky své trpělivosti vhodní i pro menší děti, protože vydrží opravdu hodně. Morče však může chovatele obtěžovat svým pískáním, králík zase dupáním.

Tradiční domácí mazlíčci a na co myslet, když chceme pro dítě psa či kočku?

Jsou vaše děti už dost velké, aby na sebe převzaly zodpovědnost za péči o čtyřnohého mazlíčka? Pokud přemýšlíte nad tím, že svému dítěti pořídíte psa nebo kočku, měli byste si uvědomit, že se jedná o dlouholetý závazek, kdy zvířátkům musíte věnovat dostatek času i pozornosti. U psů to platí ještě o něco více než u koček.

Pes, nejlepší přítel člověka

Vynutilo si vaše dítko malé štěně? Pokud stále váháte, jestli psa pořídit nebo ne, zvažte nejprve, jestli budete mít čas na pravidelné procházky, bez kterých se zvíře neobejde. Důležitý je i výběr konkrétní rasy psa. Některé jsou náročnější na výchovu, jiné méně. Pes je žroutem nejen na vašeho času, ale také peněz. Nezapomínejte, že kromě krmení, vodítka, hraček a dalších psích doplňků je nezbytné psa pravidelně očkovat a odčervovat. Důležitá je také psí známka. Pokud se po pečlivém zvážení pro pořízení psa rozhodnete, litovat nebudete. V pejskovi najde vaše dítě nejen věrného přítele, ale také dlouholetého parťáka, se kterým prožije nezapomenutelné okamžiky.

Protistresové kočky

Stejně jako všechna zvířata, i roztomilé kočky mají svá pro a proti. Na rozdíl od psů jsou kočky samostatnější a nepotřebují tolik pozornosti, avšak na druhou stranu se jedná o tvrdohlavé šelmy, které si dělají, co chtějí. Pokud si s vaším dítětem nebudou chtít hrát, nijak je nepřinutíte. Výhodou oproti psům je to, že kočky nemusíte venčit, avšak pokud chcete zabránit zápachu, nesmíte zapomínat na pravidelné čištění kočičí toalety. Kočky jsou velcí spáči a nemají problém vystačit si samy. Pro svou hravost jsou však ideálním mazlíčkem pro rozveselení.

Domácí zvířátka pro alergiky

Vaše dítě by si přálo zvířecího kamaráda, avšak některý z členů vaší rodiny trpí alergií. I pro takové případy existuje řešení. Podobně jako u chlupatých zvířat, i tady můžeme volit mazlíčka podle náročnosti chovu. Jedním z nejméně náročných mazlíčků jsou rybičky. Opomineme-li čištění akvária, je péče o rybičky nenáročná a akvárium může mimo jiné posloužit také jako estetický bytový doplněk. Na váš čas nenáročným mazlíčkem je také želva. Pokud vám dělá starost dovolená nebo často jezdíte na víkendy z domu, o želvu se nemusíte bát, sama doma vydrží i několik dní.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…