Zlatý retrívr je dobrák od kosti. S dětmi si bude náramně rozumět.
21. 10. 2021

Psí plemena, která jsou ideální k malým dětem

Ne všechna psí plemena jsou vhodná do rodiny s malými dětmi. Někteří psi totiž mohou mít sklony k větší nervozitě, která se nezřídka kdy projeví agresivním chováním. Dobrou zprávou ale je, že klidných a přátelských čtyřnohých mazlíčků je nespočet. Máte tedy z čeho vybírat. Představíme vám pět psích ras, které si zamilují nejen vaše děti, ale i vy samotní.

Ještě, než zvážíte, jaká psí plemena se vám nejvíce zamlouvají z níže uvedeného seznamu, měli byste se zamyslet i nad jinými aspekty. Podstatné je například to, kolik času novému pejskovi můžete poskytnout. Péče o zvíře bude totiž primárně ve vaší režii.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Co zvážit před pořízením pejska?

Všechna psí plemena mají svá specifika. Na co se ale zaměřit, než si nového pejska přivezete poprvé domů? Zde je několik indicií:

Čtěte také:

Psí horoskop vám napoví, jaký bude váš domácí mazlíček

  • Temperament: pakliže vás zajímají konkrétní psí plemena, zjistěte si, jak jsou živá a jakým způsobem se chovají vůči svému okolí. Osobnost pejska by vám měla naprosto vyhovovat. Proto před jeho koupí či adopcí absolvujte několik společných seznamovacích procházek, samozřejmě i s dětmi.

  • Velikost: uvědomte si, že velká psí plemena vyžadují dostatečný pohyb. Dům ze zahradou je rozhodně v tomto ohledu žádoucí. Do bytu se hodí spíš střední a malí pejskové. A ostatně i k menším dětem jsou vhodnější. Vše je ale na vašich osobních preferencích. 

  • Energie: každý pes potřebuje určité vyžití, aby byl spokojený a šťastný. Ovšem některá psí plemena jsou spíš pohodlnější a k aktivitě je málokdy přinutíte. Vybírejte psího kamaráda podle toho, jak jste s rodinou sami aktivní.

Samo sebou je nutné promyslet i celou řadu jiných věcí. Položte si například otázku, zda preferujete spíš krátkosrstá psí plemena anebo ta dlouhosrstá. Dobré je zvážit i věk pořizovaného mazlíčka. Ideální je dozajista štěně, které si sami vycvičíte. To ovšem vyžaduje opět dostatek času z vaší strany.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Kříženec

I když kříženec nepatří mezi čistokrevná psí plemena, má také co nabídnout. Častokrát jsou takoví pejskové velmi chytří a netrápí je žádné komplikované nemoci. K malým dětem se mohou hodit naprosto senzačně. Pokud takového mazlíčka pořizujete z útulku, vždy se ale optejte na jeho minulost. Při pořizování štěněte pak musíte zohlednit i to, že může v dospělosti překvapit svou velikostí. V tomto ohledu je výhodné vědět, jaké rasy jsou jeho rodiče.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Zlatý retrívr

Zlatý retrívr patří mezi psí plemena, která jsou velice inteligentní, milá, věrná a sebevědomá. Takový pejsek bude mít s vašimi potomky bezmeznou trpělivost, což se vyplatí. Ostatně pro jeho obětavost a laskavost si ho děti ihned zamilují. To ale není vše! Tento čtyřnohý mazlíček moc rád aportuje a chytá frisbee, proto se s ním na procházkách přírodou nebude nudit celá rodina. Berte ale v potaz, že potřebuje dost pohybu. Taktéž vyžaduje důsledný výcvik, ostatně jako každý pes.

Irský setr má rád neustálou společnost své lidské "smečky". Samotu nesnáší dobře.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Pudl

I pudla lze zařadit mezi psí plemena s výraznou inteligencí. K tomu všemu je to i velmi citlivý pes, což je skvělá vlastnost, pokud uvažujete o pořízení k dětem. Má ale další úžasné vlastnosti, jako třeba starostlivost, věrnost, hrdost, poslušnost, hravost a přirozená elegance. U pudla se málokdy stane, že by byl znuděný anebo podrážděný. Je to zkrátka psí kamarád do nepohody. Kromě jiného minimálně líná, což oceníte i při následném úklidu bytu.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Irský setr

Irský setr zaujme na první pohled svým statným tělem a rozevlátou dlouhou srstí, která je do červena zbarvená. Řadí se mezi energická a hravá psí plemena, proto se hodí i k akčním dětem. Ty bude nadevše milovat, ostatně jako celou svou rodinu. Nerad bývá sám, cítí se lépe, když je obklopen milovanými lidmi. Taktéž vyžaduje mnoho pohybu, a tak je dům se zahradou ideálním domovem.

Psí plemena vhodná k malým dětem: Bígl

Bígl patří mezi menší psí plemena, proto se dokonale hodí i do bytu. Povahou je velice klidný, a tak jej uvítáte i v rodině s dětmi. Jestliže patříte k lidem, kteří milují rodinné procházky, bude vám tento čtyřnohý kamarád dělat moc rád společnost i na delších túrách. Je to učiněný průzkumník. A v neposlední řadě bývá takový pejsek ohromně přátelský, hravý a rozumět si bude i s ostatními domácími mazlíčky.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Ještě krmíte psa klasickými granulemi? Přečtěte si, proč si pes zaslouží změnu

Súhlasím, kŕmenie mäsom je najlepšie, akurát nie každé zvieratko to chce. Naša seniorka vôbec. Len konzervy a ...

Trápí vás časté nemoci? Podpořte svou imunitu

zdrava strava, hodně vitaminu, zeleniny, ovoce a k tomu ještě pohyb na posílení imunity

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo