Nejvíce inteligentní domácí mazlíčci
29. 04. 2021

Nejvíce inteligentní domácí mazlíčci: Co všechno dovedou?

Jaké je nejchytřejší zvíře, které můžeme chovat doma? Jako první nás napadnou psi, kteří dokáží reagovat na to, co děláme a říkáme. Ale to není zdaleka všechno. Inteligentních zvířat je samozřejmě více. Která se hodí jako mazlíčci a jak se jejich inteligence projevuje?

Prase nepatří jen na talíř, je to i bystrý společník

Prase je možná čtvrté nejchytřejší zvíře světa po šimpanzech, delfínech a slonech. A to i přestože se vepři místo mazlíčků tradičně řadí jako dobytek.

Dle výzkumu M. Mendla se prasata umí navzájem manipulovat pro jídlo. Experiment dvou vědkyň z Purdue University ukázal, že prasata dokáží hrát videohry. Úkolem bylo pomocí joysticku navést kurzor na vyznačené místo. Prasata dosahovala velké úspěšnosti.

Čtěte také:

Jak na domácí chov prasat? Postarejte se o dobré krmení, čištění a výběh

Jako domácí mazlíčci se chovají hlavně malá plemena. Prasečí mazlíček vás v lecčem překvapí. Je mnohem čistotnější, než se říká, a rád se mazlí. Snadno odliší známá prasata i lidi od cizinců a dává najevo empatii podobně jako pes. Dá se různě vycvičit.

Papoušek žako inteligencí vyniká, je však velmi náročný

Když je řeč o inteligenci zvířat, nelze nezmínit papoušky. Jsou velmi učenliví a formují pevné pouto se svým majitelem. Známá je hlavně jejich schopnost napodobovat lidské zvuky včetně slov. Papoušek je závazek na mnoho let a vyžaduje hodně pozornosti, jako dítě. K nejnáročnějším druhům patří zároveň nejchytřejší papoušek šedý neboli žako.

Očividně nejde jen o papouškování zvuků. Žakové mají kognici na úrovni lidského dítěte. Významným příkladem je slavný žako Alex. Vědkyně Irene Pepperberg s ním pracovala 30 let. Znal asi 100 slov, která dokázal kombinovat, uměl provádět matematické operace a klást otázky.

I ta nejchytřejší zvířata od lidí odlišuje jejich nepotřeba uvažovat nad tím, co jsou zač. Alex totiž vyslovil otázku “jaká barva?” při pohledu do zrcadla. Stal se prvním zvířetem, které položilo existenciální otázku. Samozřejmě u Alexe nemohlo jít o nic než učení se stimulů a odpovědí. To však nepopírá jeho schopnost učení i kombinace a užití znalostí. Dorozuměli se s ním i jiní lidé než majitelka.

Potkani umí více než projít bludištěm

Potkan obecný je známý škůdce. Přestože se stává kořistí šelem, dokáže přežít v krutých podmínkách. Za to zčásti vděčí inteligenci. Ta je také důvod, proč je to skvělý domácí mazlíček. Dá se vycvičit, aby přišel, podal packu, stoupl si na zadní nebo se zatočil. Zábavná je také interakce s předměty.

Dle výzkumů potkani dokáží operovat s čísly. V pokusu jim bylo ukázáno, aby v každé řadě dvířek vešli například do čtvrtých, potom aby použili nejdřív první, pak druhé, pak třetí atd. V jiném pokusu se učili sníst přesný počet granulí či semínek a pak odejít.

Přečtěte si také: Chov potkanů: pořiďte si nenáročného a inteligentního společníka

Kteří plazi jsou inteligentní?

Plazi se v tom, jak chytře působí, řadí až dolů, těsně nad rybičky. Had, co celý den leží, a želva snažící se proplavat sklem nejsou nejlepší reprezentanti. Mezi plazy se však najdou i dosti inteligentní druhy, jako například krokodýli a některé želvy i hadi .

Za nejchytřejší zvíře z třídy plazů, které můžeme chovat, se většinou pokládá varan stepní. Pozorování v zoo v San Diegu ukazuje, že varani umí počítat. Zvířata dostala pokaždé 4 šneky a když jednou byl počet snížen na tři, hledala čtvrtého.

Emoční inteligencí zvíře tohoto typu neoplývá, ale teju pruhovaný k ní má blízko. Oproti varanovi má raději lidi a je-li zvyklý, vyhledává je. Může za vámi chodit jako pes a naučit se pár povelů. Na vztahu s ním však je třeba pracovat. Zdivočelý teju může ošklivě kousat. Navíc je to velmi náročné zvíře na prostor i stravu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov pekingských kachen: Jak a proč chovat toto plemeno kachen?

Pod názvem ‘pekingská kachna’ si mnozí představí masný pokrm. Mají pravdu, ale zároveň se tak přímo nazývá konkrétní plemeno domácích kachen. A ty se dají koneckonců chovat nejen na maso, ale třeba i jako okrasní ptáci nebo na výstřední, ale výživná vejce. Nejdříve je ovšem třeba vědět, co chov…

jít na článek

Epilepsie u koček patří mezi zákeřné kočičí nemoci

Přijde-li řeč na kočičí nemoci, bývá epilepsie jednou z těch, se kterou se těžko smiřuje a která kočku provází zpravidla až do konce života. Mladší zvířata bývají postižena epilepsií vrozenou, starší pak mohou mít mozek poškozený degenerativními změnami nebo metabolickým onemocněním. Oboje se ale…

jít na článek

Jak postavit boudu pro psa? Návod krok za krokem

Návod, jak vyrobit psí boudu, se hodí nejen majitelům velké zahrady, ale také pánům domácích pejsků. Bouda může být na různých místech a různého tvaru. Důležité je, že jde o místo, kam si pes může v případě potřeby zalézt a mít tak chvíli sám pro sebe. A u venkovních psů také jde o úkryt před…

jít na článek

Chování kočky po kastraci: Co všechno se změní?

Kočka po kastraci ztrácí nejen schopnost, ale také potřebu se rozmnožovat. Po tomto zákroku následuje výrazná změna chování. Stále však platí, že kastrace vyřeší do budoucna několik problémů. Jak se tedy přesně změní chování kastrované kočky a jak se o ni starat těsně po zákroku?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…