Plánujete výlet do ZOO? Přinášíme typy, kam vyrazit za zážitky i seznam ZOO v ČR.
23. 07. 2018

Chov potkanů: pořiďte si nenáročného a inteligentního společníka

Vybrali jste si jako domácího mazlíčka potkana? Pověst potkanů jako škůdců a šiřitelů nemocí je pasé a pro svou hravost a společenskost se mezi chovateli těší tito hlodavci stále větší oblibě. Přinášíme vám tipy, jak se o roztomilého a inteligentního hlodavce starat a na co si při jeho chovu dát pozor.

Na co myslet, než si potkana přinesete domů

Pokud jste se rozhodli, že si domů pořídíte potkana, neměli byste zapomínat na jeho společenskou povahu, proto je vhodné pořídit si potkany minimálně dva. V případě, že není možné mít doma potkanů víc, vyberte si pro chov samce. Ten totiž na rozdíl od samičky nemá natolik vyvinuté sociální cítění.

Čtěte také:

Činčila – tvor s velkýma očima a lesklým kožíškem je roztomilým mazlíčkem do bytu

Svého mazlíka nekupujte ve zverimexu, ale v chovné stanici. Ve zverimexech se prodávají potkani zejména jako krmivo pro jiná zvířata, proto mohou být agresivní. Nevýhodou potkanů jako domácích mazlíčků je nízký věk, kterého se dožívají, a sice přibližně 2 let.

Jak správně zařídit klec pro potkany

Pokud vybíráte klec pro potkany, myslete na to, že potkani mají rádi výšky a rádi šplhají, proto je lepší volit klec spíš vysokou než širokou. Na dno klece nasypte vhodnou podestýlku, kterou můžete zakoupit v chovatelských potřebách, nebo můžete improvizovat a místo podestýlky použít skartované noviny, bezprašné piliny či ubrousky nebo seno.

Při vybavování klece můžete popustit uzdu své fantazii. Jestli zvolíte pro své mazlíčky hamak, rouru či jiné hračky a prolízačky, je na vás. Zapomínat byste však neměli na misky na jídlo a napáječku. Někteří chovatelé svým potkanům zřizují také záchod. Ideální umístění klece je na klidném místě, kde není průvan, ani přímé sluneční světlo.

Čím potkana krmit?

Potkani na stravu nejsou nároční, avšak vždy by mělo být krmení čerstvé. Na zbytky od stolu zapomeňte. Ideální potravou jsou granule nebo krmné směsi pro potkany, které seženete ve zverimexech.

Není na škodu jídelníček vašeho mazlíčka zpestřit obilnými tyčinkami pro hlodavce či ovocem a zeleninou, které podávejte v malém množství. Potkani nepohrdnou ani sušenými plody, vařeným masem nebo rybami. I v těchto případech však platí, že méně je více, proto to s podáváním těchto surovin nepřehánějte a potravu nijak nevylepšujte, ať už solí nebo kořením.

Největší úskalí chovu potkanů

Kromě nízkého věku, kterého se potkani dožívají, může být problémem také jejich náchylnost k onemocnění. Potkani mají sklony k nádorovým onemocněním, nezřídka trpí kýlou nebo se u nich můžou objevovat kožní problémy či svrab. Pokud budete mít podezření, že něco není v pořádku, neváhejte a kontaktujte ihned zvěrolékaře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky

pokud detoxikace, tak jedině ostropestřec mariansky a pak probiotika . Tělo se hezky vyčistí a budeš se cítit...

Jak se zbavit jarní alergie?

na tohle pomůžou pouz eléky na alergii. Ale sama jsem alergik a pravidelně beru vitamin C a probiotika. Snažím...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…