Domácí mazlíček pro děti je ideální způsob, jak dítě naučit zodpovědnosti a lásce ke zvířatům. Jaké zvíře vybrat?

Psi, kočky, králíci, rybičky, morčata, křečci… To jsou zvířata, která se často pořizují do rodin a plní roli domácího mazlíčka. Chov zvířat je pro děti výchovnou a zábavnou činností, při výběru mazlíčka je však důležité myslet nejen na dítě, ale i na zvíře samotné. Jak poznat, zda je domácí mazlíček pro děti vhodný, na co si dát pozor a jaké aspekty při výběru neopomenout?

Domácí mazlíček pro děti není hračka

Než se pustíme do výběru vhodného nového kamaráda pro naše ratolesti, musíme si uvědomit zodpovědnost, která s jeho pořízením souvisí. Zvíře není hračka, vyžaduje zodpovědný přístup, pečlivé, citlivé zacházení i pravidelnou péči. Obzvláště malé děti jsou schopné, byť nechtěně, malému zvířátku ublížit.

Čtěte také:

Jak chovat křečka, aby byl zdravý a stále spokojený? Dopřejte mu péči a dostatek pohybu

Vždy proto vybírejte zvíře s ohledem na jeho potřeby a čas, který mu společně s dětmi můžete věnovat. Nezapomínejte také na to, že v závislosti na druhu bude potřebovat dostatek prostoru pro volný pohyb. Pokud žijete v malém bytě, vyhněte se pořizování velkých zvířat, která by v takových podmínkách trpěla.

Pes vhodný k dětem? Na bojová plemena raději zapomeňte

Psi jsou věrnými domácími mazlíčky a díky délce života mohou být společníky dětí až do jejich dospělosti. Psi jsou vhodnými mazlíčky k dětem, záleží však na plemeni. Chov pejska vyžaduje dostatečné množství prostoru a především času. Rovněž je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou a poměrně velkými náklady za krmení. Se psem se dá snadno cestovat, a jako bonus vám pohlídá dům.

Ne každé plemeno psa je ale pro děti ideální, ačkoliv se najdou zastánci opačného názoru. Obecně lze říci, že agresivní bojová plemena se k dětem nehodí, někteří chovatelé ale dokazují opak. Vždy je potřeba počítat se zvýšeným rizikem a s tím přistupovat k výchově a péči o psa.

Některá plemena psů patří mezi společenské typy a do rodin s dětmi se skvěle hodí. Patří sem například jezevčík, zlatý retrívr, labrador nebo mops. A někteří větší psi vaše obydlí současně také pohlídají. Patří mezi ně belgický ovčák, švýcarský salašnický pes nebo leonberger, to jsou psi rodinného typu, kteří jsou skvělými hlídači.

Je kočka vhodná k dětem? Ano, ale nechtějte ji vychovávat

I kočka může být vhodná k dětem, musíte však počítat s její tvrdohlavostí. Kočka není snadno vychovatelná a pravděpodobně si bude dělat, co bude chtít. Nevyžaduje tolik pozornosti jako pes, na druhou stranu ale vyžaduje dodržování přísnějších hygienických zásad. Kočky jsou častými šiřitelkami toxoplazmózy, rizika lze ale eliminovat správnou hygienou.

Domácí mazlíček pro děti nemusí být jen pes nebo kočka

Hlodavci

Hlodavci bezpochyby patří mezi oblíbené domácí mazlíčky pro děti. Křečci, morčata, zakrslí králíčci či osmáci degu jsou roztomilí a nenároční. Děti se na nich naučí, jak se o zvíře pravidelně starat. Chov malých hlodavců tak přímo přispívá k zodpovědnosti dítěte. I malý hlodavec může ale člověka nepěkně pokousat, a problém nastane také v případě, že uteče.

Z toho důvodu nedoporučujeme pořízení pískomilů, kteří vysoko skáčou a dítěti, ale i dospělému, mohou snadno utéct. Morčata jsou přítulnější a pomalejší než křečci, proto lze pro bezproblémový chov doporučit právě je. Počítejte však se zápachem a nepořádkem, které s chovem hlodavců souvisí.

Rybičky

Máte málo prostoru, nedostatek času, a přesto chcete do rodiny pořídit zvířátko, které vnese do chodu domácnosti trochu života? Rybičky jsou krásné na pohled, nevyžadují příliš péče a interakce, a když na pár dní odjedete, bez problémů vaši nepřítomnost přežijí. Musíte ale počítat s tím, že si s rybičkami vaše dítě příliš nepohraje, i přesto jej bude muset pravidelně krmit a podílet se na čištění akvária.

Plazi

Pořízení plazů je finančně náročnější, jejich chov navíc klade zvýšené nároky i na vybavení. Dítě se rozhodně nezvládne o plaza samo postarat, chov je možný pouze ve spolupráci s rodičem. Chameleon, želva nebo užovka můžou potěšit i malé ratolesti. Při pořízení exotičtějšího zvířete se však podrobně informujte o specifikách chovu plazů a zajistěte jim adekvátní prostředí. Některé plazy budete muset krmit myšmi nebo cvrčky. Bude tato skutečnost pro vaše dítě přijatelná?

Papoušci a andulky

Papoušek či andulka se mohou stát věrnými společníky celé rodiny. Když na papouška budete pravidelně mluvit, možná se vám sám odvděčí nějakým tím slůvkem. Pozor si ale dejte na dostatek prostoru, který bude ptactvo ve formě dostatečně velké klece vyžadovat, a také na riziko klovnutí dětí. Pokud budete mít jenom jednoho opeřence, musíte se mu neustále věnovat, v opačném případě bude tesknit.

Je jen na vás, pro jaké zvíře do rodiny se rozhodnete. Vždy ale berte ohled na samotné zvíře a zamyslete se nad věkem dítěte, časovými možnosti a prostorem, který můžete zvířeti poskytnout.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Pracujete na počítači? Chraňte si zrak před modrým světlem

ja mam na to zapnutu taku ochranu na monitore a na ociach mam ochranu s barner okuliarmi cez milicastore a su ...