Alergie mohou potrápit i naše psy
07. 02. 2022

Psi a jejich alergie – co je potřeba vědět?

My lidé nejsme jediní, kdo trpí na alergie, dokonce i naše malé nejlepší přátele může postihnout alergie, způsobená různými příčinami, v jejímž důsledku můžou u psů nastat problémy související s nosem, kůží a dalšími částmi těla. Psí alergie jsou bohužel neustále na vzestupu, proto je dobré o nich vědět a snažit se jim předejít.

Jaké jsou nejběžnější alergie u psů?

Mezi hlavní alergie, které postihují naše malé přátele, patří: 

  • alergická dermatitida způsobená blechami.
  • atopie.
  • alergie na potraviny.

První se týká blešího kousnutí (od běžného až po vzácnější) a objevuje se u psů starších 6 měsíců. Blechy při kousnutí vystříknou sliny, které obsahují proteiny, jež jsou pro psy nebezpečné. Na to může pes reagovat okamžitě (během první půl hodiny) nebo opožděně (až po několika hodinách). Atopie je alergie na okolní prostředí, která postihuje 15 % psů, přičemž některá plemena, jako jsou Boxeři nebo Zlatý retrívr, mají k tomuto zdravotnímu problému speciální predispozice. Obvykle se tento problém objevuje mezi prvním až třetím rokem života a je způsoben zdánlivě neškodnými přírodními součástmi jako pyl či bylinky. Poškozují hlavně tkáň a způsobují tak nepříjemnou zánětlivou reakci, přičemž alergeny se do těla dostanou skrz dýchací cesty či kůží.

Čtěte také:

Léčebné působení zvířat na naše zdraví i psychiku

Paraziti u psů a psí nemoci – kdy může pes nakazit i člověka?

Mýval severní nebo psík mývalovitý již nemohou být mazlíčky. Jací další savci jsou zakázaní pro chov?

Alergie na potraviny se může objevit v jakémkoliv věku a způsobuje ji příliš dlouhé požívání určitého typu krmiva, což spouští alergickou reakci. Pokud psovi jeho střevní sliznice neposkytuje dostatečnou ochranu, alergeny mohou projít střevní bariérou a následně způsobit reakci. Mezi nejběžnější typy alergenních potravin patří hovězí maso, vejce, mléko (a výrobky z něj) a další.

Jaké jsou příznaky?

Kromě svědění, které je zcela běžné zejména u prvních dvou alergií zmíněných výše, to jsou trávicí problémy, záněty tkáně a výrazné změny chování, které se projevují prostřednictvím fyzických symptomů.

Jak alergiím u psů předejít?

U alergií, které souvisejí s přítomností parazitů a blech, je nutná protiparazitální léčba, ale zároveň s tím je zásadní zajistit psům správnou výživu, včetně různorodých proteinů. Potravinové alergie jsou velmi často také způsobené více či méně radikální změnou stravy. Naproti tomu je atopie dědičná, tudíž je lepší zabránit tomu, aby se u psů tato alergie rozvinula.

Co je tedy nejvhodnější výživou?

Abyste mohli začít s léčbou problémů jako jsou potravinové alergie, musíte se vyhnout tomu, abyste svého psa krmili alergenní stravou, poté co jsou u něho alergeny identifikovány. Je důležité zajistit mu stravu, ve které nejsou tyto potenciální alergeny obsaženy. V tomto ohledu vám mohou pomoci firmy jako Bellfor, které nabízejí produkty jako krmivo na bázi hmyzího proteinu, jež obsahují komplexní struktury aminokyselin. Tyto webové stránky dále nabízí doplňky, které zklidňují alergické příznaky a posilují imunitní systém (který je oslaben v případě dlouhodobého kontaktu psa s alergeny). Každopádně je nejlepší volbou kontaktovat zkušeného veterináře, který dokáže lépe zhodnotit chování psa a možné problémy související s alergiemi. Chceme, aby náš pejsek zůstal zdravý, a proto se řídíme heslem – odborník ví nejlépe co dělat.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Podpora erekce: 19 otázek, které kladete nejčastěji a odpovědi, díky kterým zlepšíte erekci, výdrž, milostný život a celkové zdraví

jedine co nám pomohlo na problémy s erekci byly spreje a gely

5 potravin, které spolehlivě podpoří vaše trávení

potřebuji ho spíše stabilizovat a narovnat střevní mikrofloru

Dobrý kontakt

MVDr. Jiří Pikula: veterinární klinika ANIMAL, Kuřim

Veterinární klinika ANIMAL v Kuřimi…

MVDr. Boris Seman: veterinární ordinace, Brno – Vinohrady

Hledáte v Brně profesionální…

MVDr. Milan Klečka: veterinární ordinace zaměřená na choroby psů a koček, Postoloprty

Hledáte v okrese Louny zkušené…

Veterinární klinika Uherské Hradiště