Jak odstranit chlupy psů a koček? Je to nekonečný boj s větrnými mlýny

img

Jsou všude. Na oblečení, koberci, nábytku, nebo dokonce i v jídle. Zvířecí chlupy milovaných čtyřnohých mazlíčků se v domácnostech často stávají tím největším nepřítelem. Pokud máte doma psa nebo kočku, asi už jste poznali, že neexistuje řešení, které by fungovalo dokonale a bylo málo pracné. Existuje však několik osvědčených technik či způsobů, jak odstranit chlupy efektivně, a právě ty vám přinášíme v tomto článku.

Snili jste se dlouho o tom, že si do bytu pořídíte psa či kočku? Jestliže se vám tento se nakonec splnil, určitě jste byli v prvních dnech nadšením bez sebe a na svém čtyřnohém mazlíčkovi jste viděli jen samá pozitiva. To ale možná vydrželo jen do té chvíle, než jste zjistili, že máte všechno oblečení, koberec i sedačku od chlupů.

A pak už nezbývá nic jiného než se zvířecími chlupy statečně bojovat. Je to však nekonečný boj s větrnými mlýny, který přináší mnohé schválnosti. Tak například – deset minut ze všech sil vysáváte malý koberec pod konferenčním stolkem, jakmile však vysavač uklidíte, váš čtyřnohý mazlíček se na koberci rozvalí a za chvíli to vypadá, že můžete s uklízením začít znova.

Přizpůsobit interiér bytu čtyřnohému mazlíčkovi?

Abyste psí chlupy a kočičí chlupy neměli po celém bytě, je ideální udělat několik preventivních opatření ještě předtím, než si psa vůbec pořídíte. Psí chlupy i kočičí chlupy se budou výborně vysávat z hladké podlahy, takže namísto koberců je vhodné mít zemi pokrytou spíše linem, dlažbou či parketami. K tomu si pořiďte kožený gauč, na němž se zvířecí chlupy přichytávat nebudou. Jednoduše je totiž rukou smetete na podlahu, kde je poté bez problémů vyluxujete.

Asi si sami říkáte, že to ale není úplně reálné. Není totiž zrovna moc komfortní vybavit byt pouze holou podlahou bez různých dekorativních koberečků. A také není příliš pohodlné sedět na gauči bez polštářků a dek, na něž by se snadno chlupy chytaly. Záleží už jedině na váš, čemu tedy dáte přednost.

Kočičí a psí chlupy nemá rád na svém koberci a oblečení asi nikdo. Jak zabránit tomu, aby nám zvířecí chlupy komplikovaly život?

Vůbec nejtěžší je však předcházet tomu, aby psí chlupy a kočičí chlupy neulpěly na oblečení. Snad každý se totiž se svým psem či kočkou rád mazlí, čímž si také zajistí pořádný příděl chlupů. Zvlášť příjemné je, když před důležitým jednáním zjistíte, že máte od chlupů celý oblek, nebo že bílý svetřík je posetý nespočtem černých chlupů. Jak tedy zabránit tomu, abyste chlupy neměli na oblečení? Řešením by bylo nosit věci pouze ze stoprocentního hedvábí, na němž chlupy neulpívají – to je však trochu sci-fi. Jediné, co se tedy dá dělat, je bojovat, nevzdávat se a stále dokola odstraňovat psí chlupy i kočičí chlupy.

Nejhůř se odstraňují chlupy z krátkosrstých psů

Pokud ještě váháte s výběrem psa či kočky a v budoucnu nechcete jen neustále řešit otázku jak odstranit chlupy ze všech věcí v domácnosti, buďte velmi ostražití. S dlouhosrstými plemeny sice budete mít hodně práce, co se týká vyčesávání či kartáčování, jejich chlupy ovšem půjdou celkem dobře sesbírat.

Horší je to ale s chlupy krátkosrstých psů. Příkladem je Jack Russell teriér, jehož chlupy jsou na údržby asi nejhorší. Ty se totiž do koberce či sedaček zabodnou jako malé jehličky a s jejich

odstraněním si poradí jen ty nejvýkonnější vysavače. Každopádně univerzálním pravidlem je, abyste nezapomínali vašeho mazlíčka řádně a pravidelně česat či kartáčovat.

Jak odstranit chlupy z koberce – dokola vysávat

Psí chlupy i kočičí chlupy můžete z koberce dostat například častým vysáváním. K tomu ale budete potřebovat opravdu výkonný vysavač s maximálním sacím výkonem. Na trhu navíc můžete najít vysavače se speciálním označením pet, animal či dog, které mají garantovat, že zvířecí chlupy pro ně nebudou žádným problémem. A to díky speciálním nástavcům s turbokartáčem.

A kolik budete muset do nákupu takového vysavače investovat? Mezi ty cenově dostupnější značky se řadí vysavače Concept a Eta, které pořídíte okolo 4 tisíc korun. Naopak králem mezi vysavači zvířecích chlupů je Vorwerk, jehož lepší varianty vás mohou vyjít až na 16 tisíc korun. Při pořizování vysavače dbejte také na hlučnost přístroje a energetickou náročnost, která se udává na štítkách podobně jako u chladniček či praček.

Jak odstranit chlupy z koberce – ruční práce

Dalším řešením, jak odstranit chlupy z koberce, je prosté, ale časově náročné. Vezměte si obyčejné gumové rukavice, navlhčete je a zkuste rukou přejet po koberci. Chlupy by se měli na rukavici přichytit, a poté je můžete smýt například v kbelíku s vodou. K odstraňování chlupů se používají také elektrostatické rukavice, které už jsou ale dražší než obyčejné gumové rukavice a vyjdou zhruba na 300 korun. Odstraňovat psí chlupy a kočičí chlupy z koberce tímto způsobem je ovšem velmi pracné.

Jak odstranit chlupy z oblečení?

Psí chlupy i kočičí chlupy ovšem neulpívají pouze na koberci či sedačce, ale také na oblečení. Nad domácím oblečením, které je poseto zvířecími chlupy, se dá ještě mávnout rukou, naopak vyrazit do společnosti v „chlupatém" oblečení se příliš nehodí. Připravili jsme tedy pro vás souhrn nejčastěji používaných a nejefektivnějších způsobů a metod, jak odstranit chlupy z oblečení.

Vyprat oblečení v pračce

Asi první metoda, kterou každý nový majitel psa či kočky vyzkouší. A posléze zjistí, že je to snad ještě horší než před praním. Psí chlupy i kočičí chlupy se totiž na oblečení při praní udrží, nebo se naopak mohou ještě přenést na další oblečení, které před praním bylo bez chlupů. Objevují se však různé tipy a triky, které mají odstraňování chlupů v pračce zefektivnit. Říká se například, že když do bubnu pračky přidáte spolu s oblečením například houbičku na nádobí, molitan či staré silonky, tak se na tyto věci chlupy přichytí a oblečení bude čisté. Ze zkušeností ovšem vyplývá, že ani toto řešení není rozhodně stoprocentní.

Použít sušičku

Daleko efektivnějším řešením je dát oblečení poseté zvířecími chlupy do sušičky. V ní totiž proudí horký vzduch a ten z prádla vyfouká uvolněná vlákna i psí a kočičí chlupy, které pak skončí ve sběrných filtrech. Kvalitní sušička je ovšem celkem finančně nákladná a jejím pořízením vám také poroste spotřeba energií v domácnosti.

Kartáče s červenou látkou

Na otázku „jak odstranit chlupy zvířat z oblečení" zní asi nejčastěji odpověď – použít kartáč nebo váleček. V tomto ohledu je nejjednodušším řešením kartáč se speciální červenou látkou, který se dá pořídit za několik desítek korun. Při čištění ovšem musíte kartáčem pohybovat pouze jedním směrem.

Gumové omyvatelné kartáče

Možná nejideálnějším řešením v oblasti kartáčů je použití gumového kartáče. Na jeho suchou plochu se totiž chlupy výborně přichytávají, a poté se dají snadno smýt například pod tekoucí vodou. Gumový váleček poté stačí nechat uschnout a můžete znovu čistit.

Lepicí válečky

Velmi oblíbenými pomocníky v boji se zvířecími chlupy jsou lepicí válečky. Při čistění se totiž chlupy nalepí na samolepicí plochu válečku, která se poté odtrhne a vyhodí a může se čistit dál. Lepicí válečky mají sice nízkou pořizovací cenu, musí se k nim ovšem po čase dokupovat náhradní náplně s lepicím papírkem.

Izolepa či lepenka

Izolepu či lepenku využijete především v práci či ve městě, kam s sebou neberete objemnější kartáče či válečky. Izolepu jednoduše stačí nalepit na místo s chlupy, které by po odtrhnutí měly zůstat právě na lepkavém povrchu. Rychlé a elegantní řešení, které ovšem není vhodné na čištění příliš velkých ploch a citlivých materiálů.

Napsat komentář: Jak odstranit chlupy psů a koček? Je to nekonečný boj s větrnými mlýny

RE: Jak odstranit chlupy psů a koček? Je to nekonečný boj s větrnými mlýny

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Honza Jánský

    13. 6. 2018 20:51
    On je to takový nekonečný boj ty chlupy. Pokud jste měli pejska na návštěvě na týden třeba - zbavíte se jich. Ale pokud chováte psa nebo kočku trvale. Nevyplatí se s tím nějak moc piplat. Hned je to zase zpátky. Já jsem se chlupů nemohl zbavit skoro ani půl rok poté co jsem už doma žádné zvíře… celý příspěvek
  • Denisa

    2. 6. 2018 17:49
    Na boj s chlupy od domácích miláčků to chce dobře výkonný vysavač. Doporučuji podívat se na přehled na https://www.covybrat.cz/nejlepsi-vysavac/