Populární plemena ovcí – jaký druh ovce na zahradu a na louku?

Jaké jsou nejlepší druhy ovcí? Samozřejmě je jich spousta a odpověď není pro každého stejná. Záleží například, zda jste užitkový farmář, nebo sháníte roztomilého mazlíčka na zahradu. Uveďme si pár příkladů ovčích plemen, která jsou u nás populární.

Druhy plemen ovcí podle původu a účelu

Druhů ovcí je v přírodě více. Ovce domácí pochází z různých zvířat. Za předky plemen chovaných v Himalájích se pokládá tamní divoká argali, evropské ovce jsou zase z domestikovaných muflonů. Taková klasifikace se dosud užívá, geneticky je to však složitější.

Pro nás je možná příhodnější dělení ovcí dle užitku. Rozlišujeme například plemena vlnařská, masná, dojná nebo s kombinací užitkovosti. Existují i ovce chované pouze jako domácí mazlíčci.

Čtěte také:

Chov ovcí pro začátečníky: jaká rizika na vás mohou při péči o ovce číhat?

Kamerunská ovce: Plemeno ovcí známé ze zoo

Mezi druhy ovcí, které se chovají zájmově, patří kamerunská ovce. Jistě jste ji už viděli třeba v dětské zoo, kde bývá někdy spolu s kamerunskými kozami. Přestože pochází z Afriky, snáší naše klima dobře. Kamerunky nemívají potíže s rozením jehňat a případné sirotky adoptují jiné samice. Ani nemocemi často netrpí, mají-li správnou péči. U těchto ovcí je potřeba starat se jim o kopýtka a občas dát trus vyšetřit na přítomnost parazitů.

Kamerunská ovce se nemusí stříhat, má totiž línající srst. Místo vlny vám může poskytnout dobré maso. Se samicemi se dá mazlit, mají rády lidi. Kamerunské ovečky rády zalézají do sena. Jejich strava je stejná jako u ovcí obecně: tráva, seno, občas větve stromů, mrkev, trochu ovsa. Potřebují také speciální liz se selenem.

Všestranná valašská ovce pro horaly

Na východě Moravy je tradičním plemenem ovce valaška. Plemeno pochází z původních ovcí západokarpatských pastevců. Dnes není moc rozšířené, bylo povětšinou pokříženo s výnosnějšími typy ovcí. Valaška však má své kouzlo a Valaši ji berou jako součást svého dědictví.

Ovce valaška je drobná až střední a dá se chovat na vlnu, maso i mléko. Rohy mají většinou obě pohlaví, objevuje se zbarvení černé, bílé i strakaté. Jde o ovce zvyklé na horské prostředí a podnebí. Snesou trochu chladu i přeháněk. Povahu mají spíše plachou, ale vypadají krásně a z jejich mléka se dá udělat chutná brynza.

Merino ovce: Plemeno s nejlepší vlnou

Mezi plemena ovcí s nejlepší vlnou patří merino. Tyto ovce si můžete chovat doma i vy a z jejich zpracované vlny uplést teploučký svetr pro sebe, partnera a třeba i psa. Merinových plemen je v současnosti několik, některá se chovají i na maso. Jde o široké spektrum ovčích plemen.

Péče o merino ovce sestává z pastvy, běžného krmení pro ovce, zdravotních prohlídek a další rutiny. Pamatujte však na údržbu vlny, kterou ve špatných podmínkách může znehodnotit vlhkost nebo vnější parazité.

Ouessantská ovce: Co je malé, to je milé

Mezi oblíbené druhy plemen ovcí patří plemena s určitou zajímavou vlastností. Pro ouessantskou ovci je to její velikost, dorůstá totiž jen půlmetrové výšky. Moc masa tedy nedá, zato je to praktická živá sekačka. Sice je poměrně vzácná, ale v Evropě velmi populární. Hodí se i pro začínající chovatele a má velice příjemný temperament.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov potkanů: Jak vybavit klec pro potkany?

Chov potkanů se v poslední době stal oblíbeným koníčkem. Potkan je inteligentní zvíře, které je přátelské, společenské, zvídavé a pokud má vše, co potřebuje, pak i nenáročné. Je schopen rozeznat jednotlivé členy domácnosti a pokud mu věnujete svůj čas, dočkáte se odměny v podobě mazlení. Jen…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška