Přečteno: 2488x

Kamerunská koza je roztomilé zvířátko, které je navíc přátelské a neagresivní. Chová se hlavně pro radost

Jestli se rozhodujete, že si na zahradu pořídíte kozu, zapřemýšlejte nad tou kamerunskou. Kamerunská koza patří k nenáročnému plemeni, které je nejen na pohled roztomilé, ale je také užitečné. Jak sám název napovídá, pochází z Kamerunu, tedy Afriky. Její povaha je klidná a neagresivní, takže se hodí i do rodin s dětmi, se kterými určitě bude dobře vycházet. Rádi vám poradíme, jak se o kozu co nejlépe postarat a co očekávat, abyste se mohli snáze rozhodnout, zda se do chovu pustíte.

Kamerunská koza je otužilá a snese i mrazy

Koza kamerunská dorůstá výšky 40 až 50 cm a délky cca 90 cm. Obě pohlaví kozy mají také rohy. Pro toto plemeno jsou typické krátké končetiny a objemné bříško. Na první pohled vás určitě zaujmou její velké krásné oči, které z kamerunské kozy dělají roztomilé zvířátko. Ale nenechte se zmýlit, kozy jsou tvrdá zvířata, která snadno zdolávají náročnější překážky a dokáží i šplhat na nízké stromy.

Čtěte také:

Rady a tipy, jak na chov ovcí pro začátečníky

I když kamerunská koza pochází z Afriky, je velice otužilá a snese dokonce i mrazy. Obratně šplhá i po skalách. Jedná se o starobylé plemeno, které se vyskytuje dnes i v řadě zoologických zahrad.

Chov koz je nenáročný a zvládne jej i začátečník

Mnoho lidí dnes chová kozy především kvůli masu či kůži. I když se jedná o zakrslé plemeno, které někteří vnímají jen jako náhradu mazlíčka, rozhodně nemůžete kamerunskou kozu chovat v domě nebo bytě. Koza prostě potřebuje zahradu nebo výběh. Bohatě stačí nízký a pevný plot a přístřešek, kde se může ukrýt před deštěm. Většinu roku budou kozy šťastné jen tak venku na trávě, kde budou mít dostatek potravy a volnosti.

Klidně si můžete ze začátku pořídit jen jednu kozu a uvidíte, jak budete chov zvládat. Pokud chcete mít i malá kůzlátka, nechejte je první 3 týdny po narození ve chlévě jen s matkou a až poté je vypusťte k ostatním. Kozel je k nim velmi tolerantní.

Chov kamerunských koz pro radost

Kamerunské kozy lze u nás spatřit často v zoologických zahradách či v dětských koutcích, jelikož jsou oblíbené právě pro svojí klidnou a přátelskou povahu. Dají se také naučit různým kouskům, protože jsou inteligentní a poměrně poslušné. U nás se nechovají ani tak pro maso a mléko, jako pro radost. I když v Africe využívají kamerunské kozy jako užitková zvířata, pro nás jsou to roztomilé zakrslé kozičky, které potěší především děti. Chov kamerunských koz je tedy spíše koníčkem a zábavou.

Kamerunská koza a jejich jídelníček

A čím kozy krmit, aby byly zdravé a spokojené? V prvé řadě jim postačí přes léto tráva, v zimě podáváme seno. Ideální je krmit je ze začátku zimy otavou a senem z první seče, protože právě to obsahuje více vitamínů. Skvělým doplňkem stravy jsou také:

  • větve jehličnanů
  • jadrné krmivo
  • ovesné vločky
  • mrkev
  • ovocné stromy

 

Kozám rozhodne nedáváme:

  • kořeněné a slané jídlo
  • zbytky z kuchyně
  • čokoládu a sladkosti
  • shnilé a prošlé jídlo
  • hrách, fazole

 

Neustálý přístup k čerstvé vodě je samozřejmostí. Pokud chcete kozu naučit i nějakým kouskům, větve a listy z ovocných stromů budou dobrým lákadlem. Ale pozor. Nesmějí být z práškovaných stromů!

Co dalšího chov koz vyžaduje? Péče o paznehty nebo zateplení

Především přes zimu, kdy mají kozy méně pohybu, je potřeba upravovat jim paznehty. Jestli si sami nevíte rady, zeptejte se zkušeného chovatele anebo se za ním rovnou vydejte, aby vám názorně ukázal, jak na to.

Jestli očekáváme narození kůzlat, je potřeba chlév zateplit. První dva dny je nutné, aby v chlévě bylo po narození kůzlat alespoň 10 °C. Jinak by mohla uhynout. Při prvním porodu mají kozy zpravidla jedno kůzle, poté i 2 až 3. Kozy se o kůzlata pečlivě a láskyplně starají.

Porody jsou bezproblémové, ale kdyby se náhodou stalo, že kůzle uhyne, musíte se postarat o to, aby koza nedostala zánět vemene. Dáváme jí několik dní jen seno a vodu a do vemene jí vtíráme mast Aphlegmin, která zabraňuje zánětu.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…