Otrava u psa může mít fatální následky. Bedlivě tedy sledujte jeho stav a neprodleně navštivte veterináře.
11. 03. 2023 Přečteno: 2411x

Otrava u psa: Jak ji rozpoznat a efektivně řešit?

Otrava u psa není až tak ojedinělou situací. Nástrah ostatně číhá všude kolem dost. Oči na stopkách musíte mít obzvlášť tehdy, pokud je váš psí společník extrémně zvědavý a pažravý. Venkovní procházky se tak mohou pro psa stát jakousi průzkumnou stezkou, na které oblízne kdeco – ba možná i to, co mu může uškodit. Zabraňte tomu, pokud možno včas. A jakmile již k obtížím dojde, adekvátně reagujte. Poradíme vám, jak na to.

Účinnou obranou proti otravě u psa může být prevence. Proto odstraňte z jeho dosahu jakékoliv nebezpečné tekutiny, chemikálie a další lákadla. To můžete samozřejmě udělat jen ve své domácnosti. Co však dělat, když se vydáte na procházku ven? Zřejmě ve vašich silách nebude úplné zabránění oblizování nežádoucích předmětů a ploch, můžete jej ale omezit na minimum – například větší pozorností, častějším okřiknutím psa nebo v nejzazších případech nasazením košíku.

Jaké látky mohou způsobit otravu u psa?

Otravu u psa mohou snadno způsobit jedy na hlodavce nebo plže – buďte při venčení velmi obezřetní! Výjimkou nemusí být ani úmyslně otrávené návnady v podobě špekáčků a podobně (takové otravy je nutné hlásit na Policii ČR). Rizikové ovšem bývají i chemické postřiky na rostliny a trávníky. Pejskové se však mohou otrávit i zkaženým krmivem nebo potravinami, které nesmí jíst (např. čokoláda).

Čtěte také:

Psí puberta bývá pro pána očistcem. Jak ji zdárně ukočírovat?

Otrava u psa a nejčastější příznaky

Abyste mohli co nejlépe reagovat, měli byste znát projevy otravy u psa. Níže uvedené se mohou objevit buď samostatně nebo v kombinacích. Záleží na tom, co pes konkrétně požil:

  • Gastrointestinální příznaky: sem patří zvracení, průjem, zvýšené slinění, ztráta chuti k jídlu, nevolnost a také zvracení (nebo také dávení) tzv. „na prázdno“ při lačném žaludku.
  • Vnitřní krvácení: to rozpoznáte podle bledých dásní, rychlého bušení srdce, vykašlání či zvracení krve, slabosti, letargie a malátnosti. Ve vážných případech může dojít až k celkovému kolapsu psa a ztrátě vědomí.
  • Selhávání ledvin: pejsek může nadměrně nebo méně močit, má potřebu zvýšeného pití tekutin, ztrácí chuť k jídlu a objevuje se u něj průjem či zvracení.
  • Selhávání jater: projevuje se žlutými dásněmi, malátností, dezorientací, dehtovitými výkaly (melena), zvracením, průjmem nebo kolapsem v důsledku sníženého cukru v krvi.

Jen vy znáte svého pejska nejlépe, proto si všímejte jakýchkoliv změn v jeho chování. Mohou značit zdravotní problém.

Jak vyřešit otravu u psa

Jakmile zaregistrujete některé z výše uvedených příznaků, jedná se pravděpodobně o otravu u psa. Veterináři radí, abyste u pejska vyvolali zvracení (nejdéle do půl hodiny od pozření látky), pakliže víte, že pozřel nějaký jed. To lze učinit například hořčicí naředěnou vodou, slanou vodou anebo 2 % peroxidem vodíku podávaným po lžičkách. Pokud si však nejste jistí postupem, volejte na veterinární kliniku/pohotovost. Až se pes vyzvrací, můžete podat adsorbent vážící na sebe toxiny (speciální gel nebo černé uhlí) a následně by vaše kroky měly mířit ihned k lékaři, kde dostane adekvátní péči.

Kdy zvracení nevyvolávat:

  • Když pes pozřel jakoukoliv chemikálii, pěnivou látku či žíravinu.
  • Když má pes křeče.
  • Když pes upadá do bezvědomí.
  • Když k otravě u psa (k pozření nebezpečné látky) došlo před více jak dvěma hodinami.
  • Když pes sám zvracel.
  • Když pes pozřel otrávenou návnadu s ostrými předměty.

Lehčí otravy u psa, např. ze zkaženého jídla (kdy dochází jen k nevolnostem, zvracení a průjmům) je pak možné „zaléčit“ speciálními gely, které na sebe váží toxiny – o jejich druhu se též poraďte s veterinářem či lékárníkem. Podat zvířeti lze dokonce i černé uhlí (1/2 tablety na 1 kg váhy).

UPOZORNĚNÍ: Ani lehčí otravu u psa nelze podceňovat, obzvlášť tehdy, kdy nevíte, co pozřel za látku. Bedlivě tedy sledujte stav pejska (i po podání střevních adsorbens), nepodávejte jídlo ani pití po několik hodin – pokud zvracel a neprodleně navštivte veterináře, jestli se jeho stav po 24 hodinách nelepší.

Otrava u psa: Pár slov na závěr

Výše uvedený text je pouhým doporučením inspirovaným odbornými veterinárními poznatky – nejedná se tedy o lékařský text. Otravu u psa proto striktně konzultujte se svým veterinárním lékařem a nic nenechávejte náhodě. Nejlepší je být předem připraven, proto se při příští rutinní kontrole optejte veterináře, jak postupovat, pokud k otravě skutečně někdy dojde. Rady ohledně toho tématu ovšem najdete i v online veterinárních poradnách či na webových stránkách veterinárních klinik. Ve vážných případech hrajete totiž o čas a tím tedy i o život svého psího mazlíčka.

Autor článku: Iveta Reinisch

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

MVDr. Jiří Pikula: veterinární klinika ANIMAL, Kuřim

Veterinární klinika ANIMAL v Kuřimi…

Veterinární ordinace Křižínkov poskytuje péči pro domácí i hospodářská zvířata

Veterinární ordinace Vetmedical s.r.o.: péče o zdraví vašich zvířecích miláčků

Domácí mazlíčci jsou pro…

Veterina Barrandov – MVDr. Jan Vácha

Veterin…