Povinné čipování psů a jejich registrace.
03. 12. 2020 Přečteno: 2395x

Čipování psů: Proč čipovat a jak zaregistrovat čipovaného psa?

Je to už téměř rok, co se stalo čipování psů povinným. Od 1. ledna 2020 vstoupila v platnost novela zákona veterinárního zákona a též nařízení EU o neobchodních přesunech zvířat v zájmovém chovu, která na povinné čipování psa pamatuje. Co všechno je pro čipování psů nezbytné? Kdy psa čipovat a zejména, co se stane, pokud tak neučiníte?

Proč bylo zavedeno povinné čipování psů?

Základní myšlenkou povinného čipování psů je snaha účinněji monitorovat chovy a kontrolovat dodržování povinných pravidel a předpisů. Dalším přínosem povinného čipování psů je snadnější dohledatelnost majitele psa (v případě zaběhnutí, dopravních nehod…), případně rychlé prokázání vlastnictví psa při podezření na krádež (to je možné pouze, když je pes očipován a registrován v databázi). Povinné čipování psů je tedy dalším nástrojem k boji proti týrání psů, znesnadnění krádeží a zavádění nelegálních množíren.

Povinné čipování psů: Co obsahuje čip?

Čip je malé zařízení, přibližně velikosti zrnka rýže (cca 1 cm), které je veterinářem prostřednictvím jehly vpraveno zvířeti pod kůži. Obal samotného čipu je vyroben z materiálů, které minimalizují rizika nežádoucí reakce organismu zvířete na cizí těleso v těle. Tělo by nemělo vůbec poznat, že se v těle cizí těleso nachází. Samotný mikročip je „jen“ nosičem bez zdroje energie. K aktivaci čipu dochází až přiložením speciálního čtecího zařízení.

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: ve 4. měsíci se výrazně projevuje psí povaha

Výrobců čipů je více a záleží na veterináři, které nabízí a na vás, který si vyberete. Kvalitní čip obsahuje patnáctimístný alfanumerický kód (obsahuje písmena i čísla). V tomto kódu je umístěna informace o zemi (pro Českou republiku je to kód 203 CZ), odkud zvíře pochází a unikátní identifikační číslo zvířete. Důležité je vědět, že čip neobsahuje údaje o majiteli! Existují však i levnější varianty, které však nemusí být z hlediska budoucnosti optimální (neobsahují kód země nebo nejsou automaticky registrovány v databázi). U výrazně levných čipů pochybného původu se zvyšuje i riziko zdravotních komplikací.

Kolik stojí povinné čipování psů?

Cena čipu není pevně stanovena, proto je nutné si zkontrolovat a případně porovnat ceníky veterinářů ve vašem okolí. Vedle samotného čipu totiž musíte počítat s cenou za práci veterináře a též cenou za zařazení do registru. Maximální cena by neměla překročit 2 000 Kč, v řadě případů může být cena výrazně nižší (cca od 600 Kč). Cena čipu se liší i kvůli různící se kvalitě. Pokud plánujete cestování nebo bydlíte v příhraniční oblasti, na kvalitě čipu rozhodně nešetřete.

  • Cena čipu je smluvní: 120–500 Kč (dle Státní veterinární správy)
  • Cena za práci veterináře: 200–900 Kč/výkon
  • Cena za zařazení do registru: 200–500 Kč (v případě expresní registrace, se cena může ještě zvýšit)

Povinné čipování psa a registrace v databázi

Pro úplnost je nutné připomenout, že čipování psa je povinností, ale registrace v databázi již nikoli. Přesto je výhodné psa registrovat, jinak čipování ztrácí svůj původní smysl. Právě registrace dává možnost dohledání majitele psa, v případě, že se zaběhne anebo je například ukraden. V současné době existuje několik registrů, kam psa můžete za poplatek registrovat. Největším registrem je v České republice Národní registr majitelů zvířat. V případě, že budete psa registrovat do jiných registrů, zkontrolujte si i informace o něm (například délka jeho fungování, dostupnost operátorů či spolupráce s mezinárodními registry). Zároveň je důležité, abyste informace o sobě v databázi aktualizovali (změna telefonního čísla, adresy, emailu…), jinak vás lze jen těžko dohledat.

V současné době se nicméně připravuje státem vedená centrální evidence psů, kde bude dle novely veterinárního zákona přijaté v roce 2019 povinná registrace psa. K dispozici by tato databáze měla být od 1. ledna 2022. Správcem této databáze bude Státní veterinární správa.

Jak a kam registrovat čipovaného psa?

Registraci provádí buď veterinář (za poplatek nebo v rámci ceny čipu), ale můžete jej provést i vy prostřednictvím internetu. Zde zpravidla vyplníte krátký registrační formulář a při jeho odeslání ke zpracování budete vyzváni k platbě. Některé databáze nabízí i registraci poštou, pak je však poplatek za registraci zpravidla navýšen, a ještě musíte zaplatit poštovní služby. Některé databáze jsou zdarma, jiné za poplatek. Jaké jsou nejčastější databáze?

  • Národní registr majitelů zvířat (registrace 198 Kč)
  • Back Home – informace o ztraceném/nalezeném psovi (registrace 200 Kč)
  • Pet Family – centrální registr zvířat – i mobilní aplikace (zdarma)
  • Evidence psů – centrální registr psů v ČR – databáze zracených/nalezených psů (registrace 199 Kč)
  • Centrální evidence zvířat a věci ČR (registrace 240 Kč)

Kdy čipovat psa?

Psi musí být očipovaní nejpozději ve třetím měsíci vývoje štěněte (pokud to zdravotní stav a situace dovolují), a to při prvním očkování proti vzteklině. Pokud přecházejí k novému majiteli dříve, musí být čipovány před tímto aktem. Zkuste svým miláčkům dopřát během této chvíle třeba nějaký mls, který mu pomůže čipování zvládnout, vhodná je třeba delikátní pochoutka Pro Plan Focus PRO Sticks s jehněčím určeným pro štěňata. Tipy, jak o zdraví svého psa pečovat můžete najít i v článku Krmení štěněte.

Co když pes nemá čip?

A jaké jsou tresty v případě, že nebude váš pes očipován? Pakliže vašeho psa nedáte očipovat, hrozí vám pokuta až do výše 50 000 Kč, jak uvádí státní veterinární správa. Navíc vašemu psovi nebude uznána platnost očkování proti vzteklině. A to navzdory faktu, že má toto očkování řádně zaznamenané v očkovacím průkazu. Výjimku však tvoří zvířata, u kterých je viditelné a čitelné tetování, které bylo provedeno před 3. 7. 2011. Kontrolu čipování psů provádí Státní veterinární správa. Nejedná se o však o jejich „přepadení“ u vás doma (k tomu si musí vyžádat povolení k domovní prohlídce), ale namátkové kontroly. Hlavní zájem je směřován k problematickým chovům, množírnám. V případě větších měst (např. Praha a Ostrava) je vyhláškou upraveno povinné čipování již delší dobu a v tomto případě kontrolu mohou provádět i strážníci.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo