Je váš pejsek dobrý plavec?
08. 07. 2021 Přečteno: 1575x

Je váš pes dobrý plavec a k čemu jsou vhodné psí vesty?

Někteří psi jsou s vodou kamarádi, jiní se jí bojí jako čert kříže. Pokud jste taktéž milovníci vody a vodních sportů, určitě vás bude zajímat, jaké psí plemeno je skvělým plavcem a výborným parťákem do vody. Přinášíme tipy na psí plavce a rady, jak pejska naučit plavat, pokud mu voda dělá problémy. Jdeme na to!

Psí plavec: jaké plemeno vodu miluje

Ne všechna plemena psů má rádo vodu. Možná jste si i vy na svém vlastním mazlíčkovi rychle všimli, zda bude vodomil či nikoliv. Jací psi jsou ve vodě jako doma?

 • Portugalský vodní pes
 • Irský vodní španěl
 • Kanadský retrívr
 • Landseer
 • Vydrař
 • Labradorský retrívr
 • Novofundlandský pes
 • Francouzský vousáč
 • Pudl

Umí každý pes plavat?

Rozhodně ne. Ve spoustě případů pes plave jen na základě instinktu, aby přežil. Pud sebezáchovy psa donutí ve vodě plavat, respektive doplavat co nejdříve k záchytnému bodu a z vody se co nejrychleji dostat.

Čtěte také:

Lovecký pes je aktivní, silný a oddaný. Poznejte lovecká plemena psů!

Problémy s plaváním mají především:

 • Psi s krátkými čumáky
 • Se širokými hrudníky
 • S krátkými nohy

Typickým příkladem psa, který nedokáže plavat z fyziologických příčin, je anglický buldok. Dalšími neplavci jsou jezevčíci a baseti.

Plovací blány u psa jsou náznakem skvělého plavce

Psi, kteří vodu milují a pouští se do ní při každé příležitosti, jsou taktéž skvělými plavci. Mají totiž uzpůsobeno tělo pro plavání. Plovací blány u psa jsou příkladem ideální výbavy. Třeba landseer, anglické plemeno psa, má plovací blány, které mu pomáhají k výborným výkonům ve vodě. V minulosti byl dokonce pomocníkem rybářů.

Psí vesty pomohou při plavání, chrání i životy

I když je pes dobrým plavcem, v mnohých případech je vhodné vybavit jej psí vestou. Především jestli psa berete s sebou na sjezd řeky. Psí vesta mu na divoké a rozvodněné řece může zachránit život. Pes uvítá pocit jistoty a vy zase budete mít klidné srdce, když se pejsek pustí do vody za vámi.

Jak psa naučit plavat?

Ze začátku je potřeba hlavně trpělivost. Psa určitě neházejte do vody, ale naopak jej nechte, aby se k vodě odvážil sám. Úspěchem bude, když první den namočí tlapičky. Další den běžte do vody s ním. Neste jej v náručí a do vody jej postupně vkládejte. Klidným hlasem na něj neustále mluvte a hlaďte jej.

Ve vodě s ním zůstaňte několik minut a stále jej držte v náručí. Pak z vody vylezte ven. Další den opakujte, ale na chvíli jej pusťte z náručí a nechte plavat k vám. Zkusit můžete jít k vodě s psím parťákem, který se vody nebojí a bude psa motivovat jít do vody také.

Přečtěte si také: Jak poznám, že je pes nemocný? Poradíme, jak rozeznat zákeřné psí nemoci

Pes a voda: čeho se vyvarovat

Když ani po dlouhodobém zkoušení se pejsek vody stále bojí, nenuťte jej. Někteří psi se bohužel nenaučí mít vodu rádi. Určitě se vyvarujte náhlého ochlazení psa. Nikdy psa v parný den neberte do ledové vody. Pes se musí ochlazovat postupně.

Jestli chcete psa v létě jen osvěžit vodou, pak začněte od končetin k bříšku a tříslům. Lehce můžete namočit i hlavu, ale nikde ne celou. Místo zahradní hadice lze použít vlhký hadr nebo ručník. A samozřejmě dbejte na pitný režim u psa, především v horké letní dny.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Psi a jejich alergie – co je potřeba vědět?

My lidé nejsme jediní, kdo trpí na alergie, dokonce i naše malé nejlepší přátele může postihnout alergie, způsobená různými příčinami, v jejímž důsledku můžou u psů nastat problémy související s nosem, kůží a dalšími částmi těla. Psí alergie jsou bohužel neustále na vzestupu, proto je dobré o nich…

jít na článek

Suchý a rozpraskaný čumák u psů

Je zdravý čumák u psa suchý, nebo mokrý? A bolí pejska, když je suchý a rozpraskaný, ať už z jakéhokoliv důvodu? Psí čumák je skvělým ukazatelem psí pohody a také velmi citlivým nástrojem nejen z hlediska čichu, ale i hmatu. Pes se čumákem dotýká okolního světa a zajímavé je, že každý psí čumák je…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Masáž proti celulitidě zvládne doma každá žena. Stačí pár minut denně a výsledek se dostaví

Horká koupel proti celulitidě? To je snad vtip?! Tenhle článek je plný nesmyslů.

Divoké podzimní bylinky: jak je sbírat i skladovat

reklamní obsah moc nemusím, ale v tomto případě pozitvně kvituji. Časem jsem přešel komletně na bylinnou domác...

Dobrý kontakt

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

UPejska.cz:…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…