Nemoci korel a jak je řešit: jaké jsou časté nemoci papoušků?

Nemoci papoušků jsou velká nepříjemnost, na kterou se každý budoucí chovatel musí připravit. Máte-li doma korelu chocholatou či jiného drobného papouška, dodržujte pečlivě zásady správné výživy a hygieny, nové ptáky držte nejprve v karanténě. To je nejlepší prevence.

Pověstná nemoc papoušků: Ptačí chlamydióza

Mezi nemoci korel patří například papouščí mor, chlamydióza. Mnoho ptáků jsou jen přenašeči, ale stresovaní nebo fyzicky slabší jedinci mohou vážně onemocnět. Původcem je bakterie Chlamydophila psittaci. Přenáší se kontaktem, trusem i vzduchem. Onemocnět jí může i člověk.

Příznaky této nemoci papoušků jsou různé a těžko se sledují. Můžete pozorovat záněty očí, hubnutí, zelený průjem nebo výtok z nozder. Korely jsou bezpříznakové, žijí-li ve správných podmínkách. Pokud však máte podezření, nechte udělat rozbor trusu. Nemoc se léčí silnými antibiotiky.

Čtěte také:

Krmíte své papoušky pestrou stravou? Vaječná směs pro papoušky je nezbytností

PBFD neboli cirkoviróza papoušků – vzácná nemoc u korel

Typickou nemocí korel a dalších papoušků je i Parrot Beak and Feather Disease. Postihuje častěji velké papoušky, zatímco u korel je vzácná. Jde o virus, který se množí hlavně v lymfatických orgánech, dále v kůži, jícnu a voleti.

PBFD se projevuje průjmem a jinými vnitřními problémy. Navenek je patrná ztráta peří nebo jeho deformace. Virus je z těla vypuzen do tří měsíců nebo vůbec, mívá však trvalé následky. Léky neexistují. Velcí papoušci se povinně testují, malí však ne a i když nemocí většinou netrpí, mohou ji přenést.

TBC patří mezi nejhorší nemoci. Korel se týká také

Chytí-li korela nemoc zvanou tuberkulóza ptáků, bohužel nic nenaděláte. Tato infekční bakterióza má 100% smrtelnost a zatím nebyl nalezen lék. K zabránění přenosu na ostatní domácí zvířata je nutná izolace a přísná hygiena. Proti této bakterii funguje málokterý čistič.

Infekce přežívá ve střevech i jiných orgánech a podle toho vypadají i příznaky. Styčným bodem je hubnutí a ztráta prsní svaloviny. Papoušci mohou mít vřídky na hlavě. Napadený jedinec může přežít i pár let, ale nevyléčí se.

Giardióza: nemoc korel a malých papoušků

Giardióza je střevní nemoc, kterou může chytit pes, ovce i papoušek. Přenáší se trusem. Původce nemoci, prvok lamblie střevní, většinou nezpůsobuje obtíže, ale může se to stát. U ptáků jsou náchylné hlavně korely, andulky a agapornisové.

Trpí-li korela nemocí způsobenou lamblií, jde především o chronické průjmy, později také nechutenství, apatii a svědění kůže, při kterém si pták trhá peří. Vaším úkolem je pečlivě čistit klec od infikovaného trusu a zajít na veterinu. Existují léky, ale vyléčení není vždy zaručeno.

Kromě těchto parazitů může korela mít i jiné: všenky, čmelíky či červy.

Přečtěte si v našem článku: Jaké jsou nezbytné vitamíny pro papoušky?

Zadržení vejce: Zdravotní potíž u samiček

Nepatří doslova mezi nemoci papoušků, spíše mezi nepříjemné komplikace. Korely patří k nejčastěji postiženým druhům. Uvíznutí vejce v těle může být z nedostatku vápníku či vitamínů A a D, někdy je s tím spojen zánět vejcovodu. Rizikové jsou mladé samice.

Jako první pomoc se doporučuje zavést do kloaky trochu oleje a masírovat bříško. Pokud vejce brzy nevyjde, vyhledejte veterináře.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak…

jít na článek

Chov ovce suffolk: Nápaditá, klidná a dlouhověká

Ovce suffolk je masné plemeno, které pochází z Anglie. Vzniklo v 19. století křížením dvou plemen -southdown a norfolské. Díky tomu získalo výrazně lepší užitné i povahové vlastnosti než výchozí plemena. Ovce suffolk jsou považovány za odolné, klidné a nenáročné. Jak na chov ovcí suffolk?

jít na článek

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Pasivní a nízkoenergetické domy jsou šetrné k životnímu prostředí

Inovativní gel Enterosgel®: podpora trávicí soustavy a lepší imunita

Zdravá výživa Ivančice

Obchůdek Spektrum Zdraví …

Stavební firma MITOL s. r. o.: stavební práce v okolí Kutné Hory

Stavební firma v Kutné Hoře