Chov holoubka diamantového je nenáročný. Suché zrní je potřeba doplňovat o vaječné krmivo a traviny.
03. 12. 2018 Přečteno: 1423x

Víte, jaké jsou nepostradatelné vitamíny pro papoušky? Zařaďte je do jejich jídelníčku.

Stejně jako u lidí, tak i u papoušků jsou vitamíny důležité pro imunitu a správné prospívání. Nejčastějším problémem u papoušků je nedostatek vitamínů A a D, které se v základní potravě papoušků nevyskytují v dostatečném množství.

Vitamín A pro zdravé oči vašeho papouška

Pokud chcete, aby váš papoušek dobře viděl, nezapomínejte na dostatečný přísun vitamínu A, který je nezbytný pro tvorbu zrakového pigmentu rodopsinu, který papouškům umožňuje vidět při nízkém osvětlení. Nedostatek rodopsinu může vést k vážným problémům, jako jsou šeroslepost, záněty očních spojivek či poškození oční sítnice.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Co může pro papoušky znamenat nedostatek vitamínu A?

Nedostatek vitamínu A nezpůsobuje jen zrakové problémy, ale také rohovatění a šupinatění kůže či záněty. Nejčastějšími příznaky toho, že váš papoušek trpí nedostatkem vitamínu A, jsou poruchy dýchání způsobené narušením sliznic dýchacího traktu, nečistoty okolo nozder a na ozobí a oteklé slinné žlázy a oční víčka. V případě, že váš papoušek trpí hypovitaminózou s výše popsanými příznaky, je nezbytné navštívit veterináře.

Čím vitamín A pro papouška doplnit

V přirozené potravě je vitamín A obsažený například v zeleném krmivu, špenátu, brokolici, zelí, kapustě, dýni, melounu, třešních či meruňkách nebo v kukuřici, dále také v mrkvi, mléce nebo vaječném žloutku. Nezapomínejte proto svému papouškovi zpestřovat stravu ovocem, zeleninou nebo čas od času vejcem na tvrdo bez skořápky či v menším množství mléčnými produkty. Vitamínové směsi jsou k dostání také v chovatelských potřebách.

Vitamín D je pro papoušky nezbytný při vývoji kostí i mláďat

Nedostatek vitamínu D může mít pro vašeho papouška horší následky než je tomu v případě nedostatku vitamínu A. Vitamín D je nezbytný pro správné absorbování fosforu a vápníku, tím pádem hraje důležitou roli při správném vývoji kostí. Vitamín D je důležitý jak pro zárodky mláďat ve vajíčku, tak i pro dospělé jedince, zejména pak samice, které musí velké množství vápníku uvolňovat v době hnízdění na tvorbu vajec.

Co může pro papoušky znamenat nedostatek vitamínu D?

Nedostatek vitamínu D může způsobovat u mláďat křivici, nevylíhnutí jedinci můžou mít kvůli nedostatku vitamínu D problém s tím, že budou příliš slabí na to, aby se vůbec vylíhli. U dospělých papoušků hrozí riziko zejména u hnízdících samic, které následkem nedostatku vitamínu D v tomto období trpí větší lámavostí kostí.

Dalším problémem u hnízdících samic může být také nekvalitní vejce se slabou skořápkou či svalová slabost, což způsobuje problémy se snesením vejce a následným operativním zákrokem, bez kterého by se vejce nedostalo ven.

U žaků může nedostatek vitamínu D vyvolávat záchvaty podobné epileptickým. V případě, že se tento problém neřeší, může papoušek také umřít.

Čím vitamín D pro papouška doplnit

Přirozenou cestou se dostává vitamín D do těla skrze sluneční záření, proto je důležité, aby ptáci měli přístup do venkovní voliéry. Pokud si tuto možnost dovolit nemůžete, je důležité vitamín D doplňovat jinak. Alternativou pro sluneční světlo můžou být UV lampy, které jsou však pouze částečným řešením. Dalšími možnostmi, jak vitamín D u papoušků doplnit, je podávat jej ve formě stravy, a to například v podobě vaječných žloutků, mléka či granulí pro papoušky s ohledem na to, jaký druh papoušků chováte. Potřebné vitamíny pro papoušky můžete zakoupit také ve zverimexu.

Další nezbytné vitamíny pro správný vývoj papoušků

Kromě vitamínů A a D jsou pro ptáky stejně jako pro všechny ostatní živočichy důležité také další vitamíny, proto nepodceňujte zařazení vitaminových doplňků a minerálů do jídelníčku vašeho papouška.

Kdy je vhodné doplňovat vitamíny pro papoušky?

Zejména při neobvyklých a zátěžových situacích si papoušek nevystačí pouze s vitamíny, které jsou obsažené v krmných směsích, a je nutné vitamíny a minerály pro správné fungování organismu doplnit. Takovými situacemi může být například růst papouška, hnízdění, odchov mláďat, přepeřování či onemocnění nebo rekonvalescence. Speciální vitamínové přípravky můžete papouškům podávat v napájecí vodě, krmivu či vaječných směsích.

Vitamín H

Vitamín H nebo také biotin má vliv na normální funkci kůže ptáka. Pokud váš papoušek trpí jeho nedostatkem, projeví se toto strádání vypadáváním per a vznikem holých míst. Biotin je důležitý také k přeměně tuků a pro růst a líhnivost vajec.

Vitamín E

Vitamín E ovlivňuje u ptáků rozmnožování a plodnost. Díky tomuto vitamínu je množství vajec ve snůšce větší. Vitamín E je důležitý, aby zabránil oxidaci karotenu a vitamínů A a C a jeho nedostatek může způsobit nižší počet odchovaných ptáků.

Vitamíny skupiny B

Důležité pro papoušky jsou také vitamíny skupiny B. Vitamín B1 ovlivňuje růst, správnou funkci trávicího ústrojí a činnost nervové soustavy.

Vitamín B2 má vliv na snůšku, vývoj embrya, líhnivost, přeměnu látek, nervovou soustavu a růst.

Vitamín B6 je důležitý pro přeměnu látek a tuků, tvorbu hemoglobinu a přijímání potravy.

Důležitým vitamínem této skupiny je také vitamín B12, který má vliv na líhnivost, životaschopnost mladýchtvorbu krve, růst a přispívá k lepšímu využívání rostlinných bílkovin.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…