Jak uplést svetr pro psa? Tyto návody zvládne i začátečník

Zimní období je sice plné romantiky, ale také mrazu. Na to bychom měli myslet v okamžiku, kdy jdeme venčit svého psa. Zejména menší plemena vyžadují naši pozornost, neboť jejich prokřehnutí se jim může stát osudným. Jednou z variant je sáhnout po standardní nabídce z obchodů. Druhou, rozhodně zajímavější je zpestřit si zimní odpoledne výrobou pleteného svetru pro psa. Jak uplést svetr pro psa? Vězte, že to zvládnete.

Základní návod na pletený svetr pro psa

Vytvořit pletený svetr pro psa zvládne i úplný začátečník. Na rozdíl od lidských svetříků je jednodušší, a navíc výrazně menší. Doporučujeme začít základním provedením – hladce, který ve finále vytvoří „žebrovitý“ vzor, případně střídat 1 oko hladce a 1 oko obratce. Svetřík pak lépe pruží, a tedy se i snadněji nasazuje. Abyste si vše „vyzkoušeli“, začněte jedním druhem vlny. Pokud by vám to připadalo nudné, pak můžete pro pletený svetr pro psa zvolit melírovanou vlnu. Efektní vzor se tvoří tedy sám. Aby byl pletený svetr pro psa funkční a nejen ozdobou, pak doporučujeme zvolit teplejší vlnu s příměsí elastanu a odpovídající velikost jehlic. A jak na to?

Pletený svetr pro psa: Než začnete plést

 1. Než začnete, dobře si změřte psa. Nejlepší je k tomu klasický krejčovský metr – délka zad (od ocasu po krk), délka břicha, šířka psa (případně obvod), obvod krku, délka nohou.
 2. Při tvorbě průběžně vaše dílo měřte na psovi.
 3. Pozor u pejsků! Spodní díl musí být kratší, jinak si do svetříku bude čůrat.
 4. Aby svetřík držel celou dobu na zádíčkách, můžete na konci uháčkovat kratší řetízek (na pevno anebo s knoflíčkem), který pak pejskovi přetáhnete přes ocásek.
 5. Pro větší zimu anebo parádu můžete uplést i nohavičky k předním/zadním nohám.
 6. Svetr lze uplést i z jednoho dílu, pak doporučujeme kulaté jehlice.

Návod na pletený svetr pro psa: Horní díl

Nejjednodušší způsob je zmíněný postup – střídání ok hladce/obratce (na rubu pak obrátit, aby se vytvářel pružný vzor rantlu). Na standardně veliké malé plemeno (jorkšír nebo čivava) začněte na 35 okách. Pleťte tento díl až do okamžiku, než bez natahování dosáhne od kořene ocasu po krk psa. Pak přidejte ještě cca 15 řad, které následně budou tvořit slušivý roláček.

Čtěte také:

Jak a čím správně krmit psa? Mýty o krmení, ve kterých se páníčci najdou

Návod na pletený svetr pro psa: Spodní díl

Spodní díl je o něco užší a hlavně kratší. Začněte na 24 okách a opakujete vzor hladce/obratce až do okamžiku že se v klidovém stavu dosáhne cca od poloviny bříška k předním nožičkám. Pozor u psů musí být spodní díl výrazně kratší, jinak si bude čůrat pod něj na bříško. Jakmile je svetřík u předních nožiček, začněte z každé strany postupně ubírat jedno oko (na jehlici naberete ne jedno, ale dvě oka). Změřte si délku pejska od předních nožiček ke krku a podle toho upravte „ubírání“ ok. Jakmile dosáhnete požadované délky, opět uháčkujte ještě 15 řad, které vytvoří límeček (roláček).

Nastehujte si horní a spodní díl tak, aby lícovaly, měříme od krku. Pote oba díly sešijte. Vyplatí se sešívat vlnou, proto si pořiďte i „tupou“ jehlu s velkým okem, která je pro tyto účely přátelštější. Nezapomeňte nechat díry na přední nohy.

Přečtěte si v našem článku: Jak vybrat pelíšek pro psa?

Návod na pletený svetr pro psa s nohavičkami

Pletený svetr pro psa může být i s nohavičkami. Zkusme i jinou techniku, jak takový svetr pro psa vytvořit. Opět je třeba psa dobře změřit a následně i průběžně kontrolovat. Pro zjednodušení zvolme opět techniku hladce/obratce, která vytvoří pružný a dobře padnoucí střih. Fantazii s barvami se meze nekladou. Jak začít? Kromě obvyklého vybavení si připravte i větší spínací špendlík, který bude v průběhu potřeba. Návod na pletený svetr pro psa je pro menší plemena. Začneme lemem u krku (cca 50 ok). Upleťte cca 25 řad, pak naberte cca 16 ok na spínací špendlík (budoucí spodní část) a zbytek pleteme rovně na celou délku psa (resp. ke kořenu ocasu) a ukončíme. Nyní osvobodíme oka ze spínacího špendlíku a pleteme spodní část. Ta by měla být dlouhá cca za přední nožky psa, což vychází přibližně na 25 řad. Díly sešijeme k sobě (pozor, ponechte díru na přední nohy). Nohavičky upleteme samostatně. Na přední nožky začneme na 26 okách a upleteme přibližně 18 řad, na zadní nožky začněte s 28 oky a ukončete po 24 řadách. Zadní nohavičky přišijte na konec pruhu, přední všijte k otvoru.

Tip: Pro svého mazlíčka můžete doma také sami upéct dobroty. Přečtěte si náš článek: Recepty na domácí pamlsky pro psy.

Tip pro pletený svetr pro psa

 1. Zkuste vlnu na svém obličeji/krku. Ruce tak citlivé nejsou!
 2. Pokud vás vlna „kouše“, nekupujte ji. I pes se může ošívat a výsledkem nebude jen nervózní zvíře, ale navíc i podrážděná pokožka.
 3. Zjistěte, jak se vlna udržuje. Některé nelze dát do pračky!
 4. Počítejte s tím, že po vyprání se svetřík může lehce srazit (záleží na typu vlny), ačkoli výrobce uvádí, že tomu tak není.
 5. Stejně tak se svetřík nošením přirozeně trošku natáhne (proto je l, proto jej netvořte
 6. Zvolte spíše váhově lehčí typ vlny a takový vzor, který nezpůsobí dvoukilovou ozdobu, která psa zbytečně zatíží. Čím složitější vzor (například slušivé copánky aj.), tím více vlny použijete.
 7. Skvěle působí i kombinace různých barev či střídání různě širokých barevných proužků.
 8. Efekt udělá i drobná ozdoba: bambulky či háčkovaná aplikace.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Malá plemena psů do bytu: Jakého vybrat?

Pes v bytě už není ničím neobvyklým. Přesto, pokud plánujete koupi psa do bytu, je dobré si uvědomit, že ne každý pes je do bytu vhodný. Některá plemena jsou akčnější, jiná naopak ocení teplou deku a minimum pohybu. Jaká malá plemena psů do bytu jsou nejoblíbenější?

jít na článek

Pes venku v zimě: Tipy, jak připravit psa na chladné období

Péče o psa se mění spolu s ročním obdobím. Měli bychom přizpůsobit nejen stravu, ale také svého mazlíčka chránit před prochladnutím. Pes v zimě vyžaduje speciální pozornost nejen z hlediska chladu, ale též vlhka, a to ať z důvodů zapocení nebo sněhové nadílky. Zohlednit bychom měli také psí plemeno…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo