Granule mohou být ideálním krmivem pro papoušky.
03. 11. 2020

Jak správně vybrat krmení pro papoušky? Jsou krmné směsi a granule pro papoušky kompletní stravou?

Papoušek je odnepaměti skvělým společníkem člověka a rozhodně si zaslouží co nejkvalitnější krmivo, aby byl zdravý, spokojený a dlouho s vámi žil. Možností je hned několik. Kromě granulovaného krmiva, které seženete v každém zverimexu, je dobré vědět, které ovoce můžete papouškovi bezpečně nabídnout a jaká semínka a ořechy jsou pro něj vhodná. Samozřejmě také brzy zjistíte sami, kterou stravu váš milovaný papoušek preferuje a co má rád.

Granule pro papoušky

Granule pro papoušky se vyrábějí lisováním vybraného ovoce a zeleniny, semínek a zrní. Papoušek tak dostává kompletní živiny najednou, ale nemůže si sám vybrat, na co má momentálně chuť, a co instinktivně potřebuje v danou chvíli nejvíc. Do granulovaného krmiva se také přidávají mnohé látky uměle, aby měl mazlíček veškeré vitamíny a minerály důležité pro papoušky. Bohužel mnohdy obsahují zbytečně moc chemie, umělých barviv a konzervačních látek, volte proto pouze kvalitní granule pro ptáky na přírodní bázi bez přidaných barviv.

Směs zrní a semínek je ideální krmení pro papoušky

K dostání je rovněž krmivo pro papoušky a další ptáky v podobě již namíchaných směsí zrní, semínek a oříšků v různém poměru. Tyto směsi obvykle obsahují různé druhy a velikosti neloupaných slunečnicových semínek, dále ptačí zob, čirok, proso, pohanku, kukuřici, oves, pšenici, sezam, arašídy, cedrové nebo piniové oříšky, dokonce třeba i kolečka sušených banánů a podobně. Krmné směsi pro papoušky mohou mít opravdu rozličné složení, proto není od věci si přečíst etiketu a zjistit, co přesně obsahují. Na základě toho se můžete rozhodnout, co je pro vašeho papouška vhodné a co mu chutná či ne. Některé druhy papoušku si vystačí s kompletním krmivem v podobě senegalského prosa.

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Vybírejte směsi pro papoušky určené pro daný druh, který chováte, nebo dle vlastního uvážení na základě složení směsi. Je třeba také počítat s tím, že papoušek louskáním slunečnicových semen nadělá pěkný nepořádek, ale aspoň se i zabaví a vyvine nějaké úsilí při získávání potravy. Od čeho má pak ostré drápky a silný zobák? Dopřejte mu to!

Krmení pro papoušky můžeme obohatit o naklíčená semena

Někteří papoušci mají rádi i naklíčená semena. Ta jsou velmi zdravá a plná enzymů, ale je třeba dávat pozor na případný obsah plísní a umět semena správně klíčit. Pokud chcete papouškovi naklíčit semena, důkladně je propláchněte a nechte namočená na misce s trochou vody, nebo si pořiďte klíčící misky pro klíčení semen, obilovin a luštěnin.

Semínka je potřeba několikrát denně propláchnout vodou a neustále je udržovat vlhká. Do dvou dnů se na nich začnou objevovat klíčky. Nenechávejte je klíčit dlouho, dobře je umyjte, nabídněte papouškovi a uchovejte v chladu a suchu. Spotřebujte je co nejdříve.

Obdobně můžete nechat naklíčit některé obiloviny, které v menším množství můžete občas papouškovi nabídnout.

Čerstvá strava pro papoušky

Papoušci mohou takřka všechny druhy ovoce a zeleniny, a to v čerstvém i sušeném stavu. Nezapomínejte také na samozřejmost, jakou je čerstvá voda v misce či pítku a sépiová kost kvůli příjmu vápníku.

Krmení pro papoušky: Oříšky pro papoušky raději ve skořápce

Papoušci milují nejrůznější druhy oříšků. I když jsou ořechy vcelku tučné, představují pro papoušky bohatý zdroj proteinů a hlavně vitamínů a minerálů. Dopřejte jim velký výběr různých druhů ořechů, které si můžete společně se semínky namíchat sami. S jejich množstvím a častým podáváním to však nepřehánějte. Oříšky však pochopitelně nesmí být solené! Papoušci mohou třeba i makadamové oříšky, pistácie, kešu, vlašské ořechy nebo para ořechy.

Nejlepší je nabízet papouškům ořechy ve skořápce, třeba arašídy, pistácie a podobně. U arašídů však pozor na obsah plísní a toxinů. Zdolávání skořápky ořechu je pro papoušky skvělá zábava a velmi prospěšná fyzická i psychická stimulace. Je zkrátka potřeba, aby si ptáci procvičovali drápky a zobáček.

Nevhodné potraviny pro papoušky

Papouškům nikdy nenabízejte čokoládu, avokádo, cokoliv s obsahem toxinů, plísní, alkoholu a kofeinu. Rizikové jsou syrové brambory, zelená rajčata, syrové luštěniny, česnek, cibule, ostré koření a kyselé citrusy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak…

jít na článek

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…