Venkovní voliéra pro andulky se významně liší od té, s kterou si vystačíte doma.
18. 02. 2021

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak velkou voliéru tedy pořídit a co v ní nesmí chybět?

Jak velká má být voliéra pro papoušky?

Voliéra pro andulky by měla být samozřejmě co nejprostornější. U klecí se obecně doporučuje na jednoho takového ptáčka prostor minimálně půl na půl na třetinu metru. Voliéru můžete postavit o velikosti dané vynásobením tohoto objemu počtem andulek, přidejte však nějaký prostor i jako rezervu.

Velikost voliéry pro papoušky záleží na velikosti i na aktivitě daného druhu. Menší ptáci jsou většinou aktivnější než ti velcí, a tak mohou potřebovat stejně velký prostor jako velký papoušek. Chystáte-li se vybudovat voliéru, nastudujte si nároky na prostor vašeho konkrétního ptačího mazlíčka.

Čtěte také:

Jak správně vybrat krmení pro papoušky? Jsou krmné směsi a granule pro papoušky kompletní stravou?

Venkovní voliéra pro andulky a její zabezpečení

Venkovní voliéra pro andulky musí být dost pevná a bezpečná, aby se dovnitř nedostala dravá zvířata ani nevychované děti. Andulky nesmí uletět! Stavíte-li si celou voliéru od samého začátku, myslete na tato opatření během celého procesu.

Dřevěné části musí být bez třísek, aby se ptáci neodřeli, a bez suků – mohla by tam vzniknout díra. Pletivo je třeba použít dost husté, ideálně dvě vrstvy, a správně ho připevnit. Dveře musí přesně doléhat a klika musí být pevná. Zajišťovat je skobou není dobrý nápad, časem se do okraje vydře díra. Nejlépe opatřete voliéru zámkem. Hodí se udělat i předsíň, kam se celí vejdete a zavřete za sebou, než začnete čistit dno či ptáky krmit.

Voliéra pro andulky v zimě

Dalším problémem venkovní voliéry pro papoušky je teplota. Andulky se mohou schoulit v domečku, a tím si udržet teplotu nebo se skrýt před větrem, ale v chladných měsících je třeba voliéru zahřát. V žádném případě nepoužívejte plynové hořáky ani jiný otevřený oheň! Kouř může být smrtící. Nainstalujte proto elektrické topítko s krytem proti popálení ptáků. Co se deště týče, ten andulky mívají rády, nesnášejí sucho.

Jak postavit voliéru pro papoušky?

Nejdřív zarovnejte terén a připravte neprohrabatelné dno: beton je akorát. Nahoru můžete dát hlínu a zasít trávu. Pak použijte potřebné latě, destičky, díly, jako jsou dvířka, a pletivo. Vytvořte bytelné stěny a střechu. Jednu stěnu bude tvořit pletivo.

Pokud si koupíte hotovou voliéru pro papoušky, většinou jde o kus nábytku na kolečkách, který patří dovnitř. Interiérová voliéra se dá také vyrobit. Díky umístění v domě odpadá starost o tepelné podmínky andulek a jejich bezpečí před kunou.

Přečtěte si také náš článek: Vhodné prostředí je pro hnízdění andulek velice důležité. Co byste neměli podcenit?

Vybavení voliéry pro andulky

Nyní je třeba voliéru pro papoušky, v tomto případě andulky, správně zařídit. V prvé řadě je třeba umístit bidla na sezení. Ideálně mají být cca 1 cm široká a mít nerovný povrch. Nejlepší jsou nejedovaté větvičky, andulky totiž baví loupat kůru. Pro oživení můžete natáhnout i tvrdé lano. Postavte také krmítko (někam vysoko).

Andulky ve voliéře, stejně jako v kleci, musí mít následující:
 

krmení a napáječku nebo misku s vodou

dost bidel na sezení

větve k broušení zobáku, budku pro andulky a úkryty

pár hraček (žebříky, houpačky…)

koupací misku (nebo je v létě kropte rozprašovačem)

 

Voliéra nesmí být přeplácaná. Upřednostněte před mnoha hračkami a doplňky volný prostor a možnost pohybu. Pravidelně čistěte dno voliéry.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…