Domácí chov slepic: mezi nejčastější chyby chovatelů patří výběr špatného krmiva.
05. 08. 2019 Přečteno: 2197x

Vhodné prostředí je pro hnízdění andulek velice důležité. Co byste neměli podcenit?

Máte pár andulek a chcete mladé? Na hnízdění andulek je potřeba se dobře připravit a pomoci jim, aby se hezky uhnízdili a přivedli na svět zdravá mláďata. Doba na hnízdění začíná od března a je podstatné, abyste věděli, jak na to. Jen tak nic nezanedbáte. Víte třeba, jak připravit budku nebo čím andulky krmit? Pokud ne, tento článek je přímo pro vás.

Chov andulek: pohlavně dospívají v 5.měsíci

Andulka se může začít rozmnožovat až ve věku 5 měsíců. Právě tehdy je připravena na to mít mladé. Do té doby můžete být v klidu a připravovat se na hnízdění andulek. Čím více toho budete vědět, tím je větší šance, že se narodí zdravá mláďata, která vám budou dělat radost. 

Čtěte také:

Dobrou noc, miláčku, nám může popřát i papoušek aneb Jak naučit papouška mluvit?

Andulka musí být především zdravá a silná, aby hnízdění zvládla. Dopřávat byste jí měli jen kvalitní krmivo, které andulce dodá potřebné látky, živiny a vitamíny, aby vše bez problémů zvládla. 

Hnízdění andulek začíná od března

Kdy můžete začít s přípravou pro hnízdění andulek? Hnízdní doba začíná zhruba od března. Pro vás to znamená, že od února byste měli začít s přípravami. Bez hnízdní budky se andulka jen těžko rozmnoží. V andulkách probudíte pud k množení především tím, že jim do voliéry dáte dobře vybavenou budku. 

Ale to není vše. Potřeba je také myslet na jejich stravu, jelikož v době páření a rozmnožování mají andulky zvýšené nároky na výživu. 

Co je potřeba pro hnízdění andulek? Kvalitní budka je základem 

Samička snáší vajíčka na bidýlku velice těžce. Naopak v budce jde všechno jako po másle. Navíc snáší vajíčko bez stresu a má pocit bezpečí. Proto je kvalitní a dobře vybavená budka pro andulky základem dobrého hnízdění. 

Budka by měla být tak akorát velká, aby se v ní andulka cítila dobře. Lepší je otevíratelná budka pro andulky. To z důvodu, abyste do ní mohli nakouknout a zkontrolovat mladé. Jako vystýlku použijte pohodlný nedráždivý materiál, nejlépe hobliny, ovšem nikoliv z chemicky ošetřeného dřeva. 

Budka pro andulky: udržujte dobrou teplotu

Budku můžete koupit v obchodě nebo si ji sami vyrobit. Rozměry budky by měly být 15 x 25 x 15 cm. Vstupní otvor by měl být na druhé straně od místa, kde bude andulka hnízdit. U otvoru musí být připevněno bidýlko, aby na něm mohl sameček sedět a krmit samičku v době sezení na vejcích. 

Pro úspěšné hnízdění a vyvedení mláďat je potřeba:

  • Zajistit klid v okolí voliéry a v budce.
  • Udržovat v budce teplotu asi 37 stupňů.
  • V případě nutnosti využijte zvlhčovač vzduchu.

Chov andulek: potrava v době hnízdění musí být pestrá a vyvážená

V době hnízdění andulek je potřeba zpestřit mazlíčkům stravu. Andulkám podáváme více zeleniny a ovoce, ale také sépiové kosti a proso. Pro tvorbu vajíček je nutný zvýšený obsah vápníku a bílkovin. Ideální je příprava vaječné směsi. Jak na ni?

Vaječná směs pro andulky

Uvařené vejce smícháme se strouhankou a nastrouhanou mrkví. Směs by měla být sypká. Přidat můžeme i skořápku nebo tvaroh. Lze ji podávat andulce po celou dobu hnízdění. 

Andulky necháváme zahnízdit maximálně dvakrát za rok

Andulky mohou hnízdit po celý rok, až na období pelichání. Je ale chyba nechat ji zahnízdit více než dvakrát. Pro samičku i samečka by bylo hnízdění skutečně náročné, což by se mohlo podepsat negativně na jejich zdraví. 

Chov andulek: jak se starat o mladé?

Neobejdete se bez pravidelné kontroly hnízda. Vyberte si na kontrolu okamžik, kdy samička opustí budku. Kontrola je důležitá, protože některé mládě by mohlo být po vylíhnutí mrtvé a mohlo by tak ohrozit zdraví ostatních. 

Musíte taktéž opatrně prohmatat volata mláďat. Jestli jsou volata prázdná, pak je to známka toho, že je rodiče málo krmí. V tom případě budete muset mladé sami dokrmovat. Směs kupujte vždy od ověřeného dodavatele a nikdy na ní nešetřete, jestli chcete mít zdravé a krásné andulky.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…