Mezi nějčastější nemoci agamy vousaté patří křivice.
22. 02. 2021

Nemoci agamy vousaté – vyhněte se jim a dopřejte agamě správnou péči

Agama vousatá je velmi přívětivým plazem, který je i pro chov vcelku nenáročný, jen je třeba dodržet několik základních požadavků jako je dostatečně pestrá strava (bílkoviny a tuky) vitamíny, teplota a UV záření, které udržuje zdravé plazí metabolické procesy a pevné kosti.

A právě s těmito chovatelskými hříchy je spojeno nejvíce zdravotních problémů. Jak udržet agamu vousatou zdravou a při plné síle?

Nemoci agamy vousaté: Stres

Nevhodné umístění terária pro agamu na místě, které je frekventované, hlučné, nebo častá manipulace se zvířetem, které na vás ještě není zvyklé či pokud ho svou pozorností vytrháváte z odpočinku, může způsobit stresové zdravotní problémy: hubnutí, neprospívání, menší růst. To se týká hlavně mláďat a čerstvě přestěhovaných jedinců do nové domácnosti.

Čtěte také:

Chov agamy: jak vybavit terárium pro agamu?

Řešením je nechat nové zvíře vždy dobře adaptovat, pořídit mu vyhovující terárium a omezit dotýkání na minimum.

Při nedostatku vápníků hrozí agamě vousaté křivice

Křivice je nejčastější zdravotní problém, pokud podceníte dostatečný obsah vápníku, vitamínu D nebo vhodné osvětlení, které je nutností. Příznaky jsou zjevné: zvířeti se křiví a třesou končetiny, slábne, křiví se ocas a páteř, tvoří se hrb na zádech. Agama také může mít křeče a různé otoky. Deformace těla se již postižené zvíře nezbaví, zachránit život mu ale můžete důslednou prevencí, osvětlením s UVB zářením a obalováním hmyzu ve vitamínových a vápníkových přípravcích pro agamy.

Nechutenství, zácpa či potíže s jídlem jsou časté nemoci agamy

Agamy přestávají přirozeně jíst, když chtějí zimovat, zároveň přestávají vylučovat a schovávají se v teráriu v rozích nebo místech, kde je chladněji. Náhlé nechutenství nebo nekálení déle než 10 dnů již může být problémem, pokud je zároveň zvíře apatické. Někdy chovatelé uvádí, že stačí dát do tlamičky agamě pár kapek olivového oleje, namasírovat bříško (uvolní se zácpa), ale je-li problém komplexnější, je vhodné vyhledat veterináře. Nejčastěji je zácpa způsobena přílišným přejedením se moučnými červy a nadměrnou živočišnou složkou v potravě.

I Agamu může trápit průjem

Průjem u agam nejčastěji vzniká podáním nevhodné potravy, což může být projímavá zelenina, ovoce, náhlý výkyv v jídelníčku agamy, zavádění nové potravy nebo když to přeženete s vitamínovými přípravky. Takový průjem by se měl po napravení dietní chyby upravit. Dávejte si jen pozor na to, aby zvíře mělo dostatek vody, průjem odvodňuje. Trvá-li situace déle nebo jsou v trusu přítomny podezřelé kousky (parazité, krev), vyhledejte veterináře.

Krev ve stolici se u agam vyskytuje mnohem méně, než si můžete myslet, mějte na paměti, že červená řepa, rajčata, jablka nebo jiné slupky a zelenina mohou vytvářet tento dojem, když nestrávené prochází z agamy ven. Také krmení hmyzem nebo holátky (březí agamí samice) může způsobit, že jsou ve stolici kousky připomínající krev.

Agama vousatá může mít nemoci způsobené různými zraněními ze soubojů

Co dělat, když se agama někde zraní, ať už samovolně nebo soubojem s další agamou či jiným zvířetem? Někdy vznikají zranění i od krmného hmyzu, který necháte živý delší čas v teráriu. Kousaví jsou cvrčci nebo větší sarančata, ta jsou schopna prokousat i tvrdou agamí kůži. Důležité je ránu vydesinfikovat (Betadine) a nechat volně uschnout a zhojit. Případně oddělit kousavý hmyz nebo další zvířata.

Komplikovaná mohou být zranění na tlamičce, kde se do ran může dostat infekce a způsobit tzv. hnilobu tlamy. Někdy se toto zranění také stává vlivem nevhodné stravy nebo narážením tlamičkou do skla. Zde patří léčba do rukou veterináře, který odumřelou část odstraní a zbytek tlamičky se léčí antibiotiky.

Nemoci agamy vousaté při špatném svleku

Většinou nemívají agamy problém se svlékáním kůže, kůže se zbavují v cárech, ale někdy může zůstat nesvlečená kůže zaseknutá na starém místě. Pak je dobré agamu na chvíli namočit do vlažné vody a pak jemně kůži odstranit prsty nebo pinzetou. Nikdy ji však netrhejte, abyste zvíře nezranili, je lepší prodloužit dobu koupele. Náchylné na tyto problémy se svlekem jsou prsty u nohou a ocas.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak…

jít na článek

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…