Chov chameleona je zábava, ale jen když on sám chce.
11. 02. 2021

Jak chovat chameleona, užít si zábavu a jak ho vycvičit?

Máte chameleona nebo o něm uvažujete jako o domácím mazlíčkovi? Jakou má vůbec povahu a je tak křehký, jak se o něm povídá? Jestli s ním budete kamarádi, bude s vámi rád procházet byt na ruce, to záleží na mnoha faktorech. Ale pojďme si o chameleoní povaze pěkně popovídat.

Chameleon jemenský a odkud pochází?

Chemeleon jemenský má rád prostředí zpestřované pravidelným vlhčením a rosením, aby se cítil ve svém teráriu jako doma, v deštném pralese. Teplota kolem třiceti stupňů může různě kolísat, ale to už jistě víte. Připomínáme to jen proto, že správné zásady chovu chameleona jsou zárukou toho, že se bude cítit dobře. Jako doma.

Jak chovat chameleona? Důležitý je rozhled

Kromě teploty a vlhkosti potřebuje chameleon terárium situované na výšku, dobře větrané, aby měl přehled o tom, co se děje kolem něj. Příliš nízké terárium u něj provokuje pocit úzkosti, protože nemá šanci vylézt instinktivně na nejvyšší místo v bytě. Ostatně to je naprostý luxus, když můžete umístit terárium pro chameleona skutečně co nejvýše, aby zvíře nemělo jedinou pochybnost, že je nad vámi všemi nejvýš.

Čtěte také:

Co jste možná nevěděli o chovu chameleona?

Stejně stresující pro něj může být umístění terária v místě, kde nevidí, kdo k němu přichází, v průchodech, chodbách a místech, kde se dějí nepředvídatelné věci, kde se náhle někdo nebo něco pohybuje v jeho těsné blízkosti, místa, kde nemá šanci ze své pozorovatelny vidět dění včas a předvídat.

Respektování této potřeby je nutností, pokud s ním chcete vybudovat intimnější vztah.

Chov chameleona: Sameček nebo samička?

V zásadě je to jedno, protože oba chameleoni jsou závislí na tom, jak dobře se o ně staráme. Samečci jsou však od přírody lehce dominantnější, takže může být tvrdohlavější – což někdy může být výhodou, odvážněji k vám přijde, nebo nevýhodou, o to tvrdohlavěji bude agresivní nebo nepřístupný domluvě.

Samičky jsou jemnější, ale také plašší. Na celkový fakt, jestli zvíře snáší lidský kontakt, to ale nemá přímý vliv.

Základní pravidlo pro chov chameleona: Jen když chce on sám!

A tady možná vaše cesta k chameleonovi končí. Chameleon se mazlíčkem, který si vleze na ruku a bude mu to dělat dobře, stane pouze s předpoklady výše uvedenými, plus pak musíte mít štěstí na kontaktního jedince. A to je velmi vzácné.

Mazlení jim přirozené není, nechápou ho, mají rádi svůj klid a jsou svým založením i samotáři. V jejich přítomnosti to sluší snad jen květinám a hmyzu, kterým se živí. Kontakt s člověkem zvíře spíše stresuje. V žádném případě neplatí, že čím více se ho budete dotýkat, tím lépe si zvykne. To je nebezpečné hlavně u mláďat, která pak mohou uhynout nebo trpět zdravotními problémy ze stresu. Stres na chameleonovi příliš vidět není, takže je snadné podlehnout iluzi, že se mu to vlastně líbí, když se nebrání, ovšem jedním typem chameleoní obrany je strnulost a apatie.

Jak vychovat chameleona? Smiřte se s tím, že ho prostě nevycvičíte.

Může být ale váš tichý zelený společník. Posaďte se k teráriu a věnujte si vzájemnou pozornost. On v bezpečí, vy v bezpečí.

Pouze, když chameleon viditelně chce ven z terária, když vás vidí, rád sám vleze na ruku – máte-li takovou výjimku doma, můžete se společně potěšit. Ale i tak si musíte počínat jemně a tiše a respektovat chameleonovo území. Nestresovat ho změnami teploty, vzduchu nebo prostředí.

Kde najít chameleona, který je kontaktní?

Chcete-li si ale takového chameleonka vychovat z běžně zakoupeného, příliš to nepůjde, zvířata mohou být buď již poškozena stresem z dosavadního rušného života, nebo jsou příliš plachá, než aby měla zájem rozvíjet vztah s člověkem.

Chcete-li přímo kontaktnějšího chameleona, hledejte mezi chovateli, někdy se objeví. Ale dobře prověřujte, chameleoni nejsou finančně úplně levní a někdy zvítězí touha po zisku nad dobrým zázemím pro zvíře samotné.
 

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Voliéra pro andulky: jak ji správně vybrat a vybavit?

Voliéra pro andulky je mnohem prostornějším a příjemnějším řešením než klec. Ušetří starosti jak andulkám, které se mohou pohybovat a létat, kdy chtějí, tak i vám. Klecové andulky se totiž potřebují proletět aspoň po pokoji, a to znamená myslet na stoprocentní zabezpečení a uzavření prostoru. Jak…

jít na článek

Jak na chov korálovky a jaké druhy lze chovat?

Pro ty, koho přitahuje chov hadů, je korálovka pro začátek skvělá. Byť samozřejmě také má své nevýhody. Otázkou však je, jakou konkrétně si vybrat a také co všechno korálovka potřebuje, aby se jí u vás žilo jako v přirozeném prostředí a aby byla zdravá.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…