Sokolnictví není pro každého
21. 02. 2018 Přečteno: 2475x

Senegalské proso je kompletní krmivo pro papoušky. Víte, jak jej pěstovat?

Senegalské proso v klasu je kompletním krmivem především pro papoušky, ale také pro další zvířátka, jako jsou třeba hlodavci. Proso se papouškům podává nejčastěji přímo v klasu, z toho důvodu, že ptáčka na určitou dobu zabaví. Senegalské proso si můžete sami vypěstovat a mít ho tak doma vždy po ruce.

Senegalské proso jako oblíbené krmivo papoušků

Senegalské proso je lehce stravitelné krmení, které je bohaté na živiny a minerály. Každý správný chovatel papoušků by měl vědět, že proso je jejich základní stravou. Nejenže papouškům dodává potřebné látky, ale také je nutí zrníčka z klasu vyzobávat, čímž se papoušek na delší dobu zabaví. Toto krmení ale není určeno jen pro papoušky. Rádi si na něm smlsnou i hlodavci, jako jsou křečci nebo králíci.

Čtěte také:

Voliéra pro papouška: jak ji postavit a na co při tom nezapomenout

Proso si můžete sami doma vypěstovat a nemusíte se tak spoléhat jen na obchody a zverimexy. Pro své zvířecí kamarády je můžete mít kdykoliv k dispozici. Navíc si budete jisti, že bylo vypěstováno bez chemických postřiků. Pokud máte doma kousek zahrady, proso vám tu poroste jako z vody.

Senegalské proso potřebuje slunce a dostatek vláhy

Jelikož je proso teplomilná rostlinka, je vhodné vysadit jej v té části zahrady, kam dopadá dostatek slunečních paprsků. Může dorůstat až do délky dvou metrů. Ideální dobou výsevu je polovina dubna a začátek května.

Abyste si byli jisti, že vám senegalské proso dobře poroste, měli byste kromě slunného místa na zahradě půdu také řádně pohnojit. Ideálně třeba kravským nebo koňským hnojem. Tak zajistíte půdě potřebné živiny, které pomohou rostlině růst.

Mějte trpělivost - proso začíná růst po 3 týdnech

Semínka prosa jsou opravdu malinkatá, budete proto potřebovat při sázení trochu trpělivosti. Vytvoříme si řádky, mezi nimiž bude asi 25 cm odstup. Jednotlivá semínka sázíme po cca 5 cm od sebe.

Senegalské proso začne růst asi po 3 týdnech. Záleží však na počasí a srážkách. Teplomilná rostlina vyžaduje teploty nad nulou. I když mráz rostlinu nezničí, významně zpomalí její vegetační růst. Abyste se mohli těšit dobré úrodě pro svá zvířata, je potřeba proso pravidelně zalévat.

Rostlinku chraňte před zlodějskými ptáčky

I když by proso ze začátku rostlo pomalu, druhá polovina vegetační doby se rychle překlene v poměrně dynamický růst. Asi koncem července se začnou vytvářet klasy, které lákají všemožné ptáky jako jsou vrabci a další drobní pěvci. Odradit je můžete strašákem nebo zavěšenými CD.

Rostlinka dorůstá zhruba koncem srpna a začátkem září. Asi v půlce září tedy, po pěti měsících od vysetí, můžeme proso začít sklízet.

Proso vážeme do kytic a necháme dozrát

Ustřižené proso svážeme do kytic asi po 10 až 20 klasech. Pověsíme je na dlouhou tyč nebo dáme do proutěného koše, kde postupně dozraje. Důležité je, aby mělo dostatek vzduchu a mohlo dýchat. Proto je nedávejte třeba do igelitových pytlů. Tím jim jenom uškodíte.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…