Jak naučit štěně čistotě? Přinášíme rady a tipy.

Výchova štěněte se v mnohém podobá výchově lidského mláděte. Vedle sociálních dovedností – soužití s dospělými, dětmi či jinými psy je třeba štěně naučit poslušnosti a zejména čistotnosti. Zatímco s poslušností vám mohou pomoci speciální „učitelé“, čistotnost u psa musíte vybudovat vy. Jak naučit štěně čistotě?

Jak naučit štěně čistotě? Platí zákaz trestů!

Základním krokem k tomu, abyste štěně naučili čistotě je vaše důslednost. Naprostým tabu v případě této výuky by měly být tresty. To samé platí i pro výcvik štěněte. Nikdy psa za „nehodu“ netrestejte (a to i v případě zvracení). Patří mezi to i „výchovné“ namočení čumáku do loužičky nebo plácnutí přes zadek. Hrozící prst a proslovy Ošklivý pejsek také nepomohou, i když důrazný tón při vyslovení Ne naopak pomoci může. Proč netrestat? Protože to není prevence bobků a loužiček v bytě. Naopak, bobky a loužičky budou v bytě pro příště schované. Pes si totiž z potrestané situace odnese to, že „bobek/loužička je špatná“, nikoli, že místo na loužičku či bobek je špatné. Takže se bude snažit příčinu konfliktu schovat. V horším případě, pokud trest následuje po vašem příchodu domů po celodenní absenci, bude mít pes pocit, že jej trestáte, za to, že tam vůbec je. Bude se tedy bát i klíčů v zámku a po vašem příchodu se začne schovávat, aby se vyhnul trestu (aniž by v bytě byla loužička). Takže jak na to?

Tipy, jak naučit štěně čistotě

Na rozdíl od lidského mláděte máte výhodu – štěně je ve vývoji napřed. Umí velmi rychle chodit, a i malé štěně ví, že „do pelíšku se nekadí“. Pak je třeba tedy v psovi jen jeho relativně čistotné návyky podpořit.

Čtěte také:

Zdravý vývoj štěněte po narození: ve 4. měsíci se výrazně projevuje psí povaha

1. Sledujte štěně. Ano, i v tomto případě platí, že 5 minut ticha je nebezpečné.

2. Zvýšenou pozornost štěněti věnujte po probuzení, po jídle, po aktivitě, po určité době, která uplynula od minulého vyprázdnění (jak štěně roste, bude se doba prodlužovat).

3. Pokud chytnete štěně při čůrání mimo vytyčený prostor, čapněte ho a přemístěte tam, kde by svou potřebu mělo vykonat.

4. Štěně potřebuje sociální kontakt. Být samo doma (odborníci uvádí více jak 5 hodin) je pro něj značně stresové. Strach a nejistota jednoduše přerostou ve vyměšování.

5. ešením loužiček je „záchod pro psy“, i když je třeba si uvědomit, že pes není kočka a procházka venku je v jeho případě zásadní. Výjimku mohou tvořit malá plemena.

6. Místo k vyměšování by mělo být štěněti volně přístupné.

7. Nezapomeňte na noc – u mladších zvířat je třeba dodržet interval cca 4 hodin.

8. Pozor na pubertu. I u psů je puberta přechodem do dospělosti, ve které zkouší své hranice. Vaše důslednost tedy musí být opravdu neotřesitelná, ať už jde o nácvik hygienických zvyků nebo učíte mazlíčka základní povely pro psa.

9. Jakmile si pes (i štěně) znečistí pelech, obvykle je buď nemocný anebo vyžaduje pozornost. Možná se nudí. V případě nemoci (nachlazení, zánět močového měchýře) vyhledejte pomoc, pakliže se nudí, pak je třeba se zamyslet, zda jste jej v poslední době nezanedbávali.

10. Pokud pes neudrží moč nebo stolici a vykazuje další „netypické“ znaky (horký čumák, apatie, agrese…), může se jednat o počáteční nemoc anebo zdravotní problém, který je třeba řešit (může se za tím skrývat porucha svěrače, dysfunkce ledvin atd.)

Jak naučit štěně čůrat na podložku?

Pokud si pořizujete štěně, je třeba počítat s tím, že navzdory úsilí chovatele je tříměsíční štěně stále ještě mládětem, které se musí řadu věcí naučit. Jednou z nich je i čistotné chování. Obvykle to štěňata zvládnou do půl roka svého života. Do té doby občas nějaká „nehoda“ vznikne. Abyste svůj život i život štěněte usnadnili, zkuste doma také zavést určitý režim. Minimálně po probuzení, po jídle či nějaké fyzické aktivitě odneste štěně na podložku a motivujte jej k vyprázdnění. Je dobré sledovat i pohyby a návyky psa. Už z toho můžete poznat, že bude loužička nebo bobek následovat (například couvá ke stěně, zalézá na nějaké místo). Odměňte štěně za „povedenou“ akci oblíbeným pamlskem. Pokud však máte i minimální šanci vybíhat spíše ven, učiňte tak. Pes je totiž tvor inteligentní a učenlivý. A co si budeme nalhávat, domácí záchůdek je pro něj výrazně pohodlnější. Chození na podložku je tedy v mnoha případech spíše oddálení spolehlivého venčení.

Jak naučit štěně čůrat venku?

Uvědomte si, že štěně své svěrače ovládá o něco méně spolehlivě než dospělý pes. To může vést k řadě nechtěných nehod. Zejména u loužiček. Nadšené štěně (např. z vašeho návratu domů nebo jen z vedlejší místnosti) vás jednoduše může počůrat nebo se počůrat někde po podlaze. Také je třeba štěněti dát dost času na přesun ven. Pokud bydlíte v domě s výtahem a hrozí, že dojde k prostojům, dejte si dostatečnou časovou rezervu. Mladší zvířata ven raději „noste“, jinak pes svou potřebu vykoná už někde po cestě.

Choďte ven v podobné časy. Nemusí se jednat o jediného člena domácnosti. Pokud máte větší děti, zapojte je.

Vracejte se (někdo z rodiny) z práce/školy v podobné časy, aby zvíře vědělo, že přišla společnost.

Odměňte štěně za správné vyprázdnění.

Dopřejte psovi dostatek prostoru i během venčení. Vyjít „jen“ před dům psovi obvykle nestačí.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Pes venku v zimě: Tipy, jak připravit psa na chladné období

Péče o psa se mění spolu s ročním obdobím. Měli bychom přizpůsobit nejen stravu, ale také svého mazlíčka chránit před prochladnutím. Pes v zimě vyžaduje speciální pozornost nejen z hlediska chladu, ale též vlhka, a to ať z důvodů zapocení nebo sněhové nadílky. Zohlednit bychom měli také psí plemeno…

jít na článek

Jak uplést svetr pro psa? Tyto návody zvládne i začátečník

Zimní období je sice plné romantiky, ale také mrazu. Na to bychom měli myslet v okamžiku, kdy jdeme venčit svého psa. Zejména menší plemena vyžadují naši pozornost, neboť jejich prokřehnutí se jim může stát osudným. Jednou z variant je sáhnout po standardní nabídce z obchodů. Druhou, rozhodně…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Vyberte pro ně vhodné krmivo