Chov ovce suffolk: Nápaditá, klidná a dlouhověká

Ovce suffolk je masné plemeno, které pochází z Anglie. Vzniklo v 19. století křížením dvou plemen -southdown a norfolské. Díky tomu získalo výrazně lepší užitné i povahové vlastnosti než výchozí plemena. Ovce suffolk jsou považovány za odolné, klidné a nenáročné. Jak na chov ovcí suffolk?

Ovce suffolk: Charakteristika plemene

Ovce suffolk jsou středního až většího tělesného rámce. Obě pohlaví jsou bezrohá. Typický je výrazný klabonos, zejména u beranů. Charakteristická je černá hlava a končetiny po zápěstí a zanártí bez obrůstu vlnou. Jakékoli odstíny hnědé nebo bílé znaky či rohové útvary se považují za vadu. Ovce suffolk mají bílou vlnu s určitým podílem i černého chlupu. Přirozená délka vlny je 7–10 cm. Na břiše mívá horší kvalitu. Ovce suffolk vyniká skvělým osvalením (plece, kýta, bedra), mívá široká bedra a prostorný hrudník. Jehňata se rodí černá a do půl roku života se vlna postupně vyběluje. Ovce suffolk se vyznačuje dlouhověkostí a dobrým zdravým.

Suffolk ovce v číslech

Pokud chcete začít s chovem ovcí, měli byste počítat s tím, že se jedná o větší plemeno. Průměrná výška bahnice je 70 cm (beran 80 cm) a délka těla cca 100 cm (beran 110 cm). Obvod hrudníku je u bahnice obvykle kolem 130 cm, u berana i 150 cm. Váha bahnice je v průměru 85 kg, beran 120 kg (i 150 kg). Pokud uvažujete o odchovu vlastních mláďat, zapouštět lze jehnice již 10–12 měsících, pokud dosáhla hmotnosti 50–55 kg. Obvykle se rodí 2–3 na bahnici. Ovce říjí jednou ročně, na podzim. Březost pak trvá 145-155 dní. Hmotnost jehňat při narození je 4–5 kg (záleží, zda se jedná o jedináčka nebo vícečetná jehňata). Denní přírůstek je 400–450 g. Váha jehňat cca v půl roce je 70 kg (ve 100 dnech okolo 50 kg).  Ovce suffolk jsou ceněné také pro svou vzájemnost a soudržnost. Například po porodu si samice vzájemně pomáhají.

Čtěte také:

Čím krmit ovce a co je pro ně nebezpečné?

Nároky na chov ovce suffolk

Protože je toto ovčí plemeno původně z drsných anglických podmínek, zvládne i zde náročnější prostředí. Hodí se na celoroční chov venku. Je vhodné zřídit zde i nějaký (ideálně dřevěný) úkryt, kam se zvířata zavírají při extrémních mrazech. Doporučená kombinace je větších pastvin v létě (louky v podhorských oblastech…) a zimní výběh. Základním krmivem je zelená píce, kvalitní seno a krmná sláma. Jádro se ovcím dává spíše jako pochoutka, případně beranům při připouštění, neboť se zvýší jejich pohlavní aktivita. Seno se doporučuje i během léta, kdy jsou ovce na pastvě venku. Nejsou vybíravé, ale někdy seno upřednostní před mokrou trávou. Důležitou složkou je samozřejmě čerstvá čistá voda, sůl, vitaminy a minerály.

Chov ovcí suffolk: Na co si dát pozor

Ovce suffolk jsou velmi odolné a zvyklé přirozeně se pohybovat venku. Zvládnou zimu, ale kombinace vlhkosti a průvanu jim nesvědčí. Průvan oslabuje jejich plíce, čímž se zhoršuje dýchání, a navíc podporuje růst parazitů. Nevhodné jsou tedy klasické zděné chlívy, které jsou špatně větratelné a drží se zde vlhkost. Doporučuje se také preventivně dvakrát ročně ovce suffolk nechat odčervit. Někteří chovatelé doporučují nejprve nechat udělat koprologické vyšetření (odběr trusu), z jehož složení se pak volí vhodný přípravek. Jednou ročně byste měli také ovcím upravit paznehty, případně je alespoň zkontrolovat. Pokud chováte ovce venku, většinou si je zvládnou přirozeně obrousit. V případně vnitřního chovu pak je třeba zabrušovat i 3x do roka.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Druhy křečků: jaké mazlíčky můžeme doma chovat?

Každý jistě zpaměti vyjmenuje pár hlodavců: potkan, morče, křeček. Druhy křečků však nejsou známé úplně všem. Výběr toho správného druhu je přitom důležitý první krok. Díky znalosti charakteristik druhů křečků budete přesně vědět, co jaký křeček potřebuje. Pak už zbývá jen vysledovat individuální…

jít na článek

Alergie na kočku: Jaké jsou projevy a jak si ulevit?

Kočičí kožíšek je na dotek hebký a v mnohých tento kontakt vyvolává až meditačně relaxační stavy. Existuje však skupina lidí, kteří při kontaktu s kočkou začnou slzet. Bohužel ne dojetím, jen se spustila jejich alergie na kočky. Lze s tím něco udělat? Existuje kočka pro alergiky?

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Lékárna Dorea Neratovice nabízí široký sortiment léků i homeopatik

kvalitní personál vždy poradí,ráda k nim chodím velká spokojenost a díky personálu za ochotu Eliška

Dobrý kontakt

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci lovu zvěře?…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…