Chov hroznýše královského
22. 04. 2021

Chov hroznýše královského

S hroznýšem královským se nejčastěji setkáte ve filmech. Oblíbený vzorovaný herec tak imituje egyptského strážce pyramid, nebo se vine po ramenou sličné slečny. Je skutečně tak krotký, jak se zdá? Kupodivu tento majestátně vyhlížející had, od kterého laik udělá pár kroků vzad, kdyby ho někde potkal, nepatří k nebezpečným a je i velmi klidné povahy. Pokud mu tedy nenabídnete krk, aby vás mohl škrtit. Ale i tady by se asi nepřetrhl samou snahou.

Charakteristika a povaha hroznýše královského

Hroznýš královský patří do kategorie škrtičů, svou hrozivou pověst si získávají větší hroznýši, kteří jsou schopni ulovit i patřičně velkou kořist - králíka, slepici, drobné savce. Jejich skutečná povaha vůči člověku je ale, řekněme – netýkavá – a had se vyznačuje klidnou povahou a bezproblémovým chovem. Klidný, nekouše a není agresivní. Vyniká nádhernou kresbou a trojúhelníkovou hlavou.

Chov hroznýše královského: Jak se k němu chovat?

Aby byl hroznýš opravdu neagresivní a nekousavý, je třeba se k němu chovat tak, jak se chová on k nám. Klidně až líně, velmi pomalu. Snáší veškerou manipulaci a úklid ve svém teráriu, některé povahy si i rády přijdou pro pomazlení, čím více času s ním strávíte, tím větší kamarádi budete.

Čtěte také:

Krajta královská: plachý plaz, kterého zvládnou i začátečníci

Dejte si pozor na:

  • Rychlé pohyby, které ho překvapí například ze spánku
  • Nesahejte mu do úkrytu, kde nevidí, že to je vaše ruka. Může přece jen zaútočit.

Jaké je vhodné terárium pro hroznýše?

Vybavení terária by mělo být velké zhruba 150 x 100 x 70 cm. Vybaveno úkryty (důležitý pro psychickou pohodu hada), kmeny, větvemi. Miska na vodu by měla být větší, protože někdy se had rád koupe – vodu měňte často, nejpozději jednou za dva až tři dny. Jak se správně starat o terárium? 

Osvětlení stačí obyčejnou žárovkou, had nevyhledává světlo kvůli teplu. Svítíme mu zhruba 12 hodin denně. Máte-li ale tepelnou žárovku, můžete ji použít pro nahřívání hada, lepší je však topná podložka nebo topné kabely, raději přijímá teplo spodem. U žárovky navíc nemůžete regulovat teplotu, takže terárium se může snadno přehřát.

Ideální teplota v teráriu: 23 – 36 °C (v noci 20 – 23 °C). Pro podklad v teráriu jsou ideální bukové štěpky, piniová kůra. Terárium musí být dobře odvětrané. Je možné i rosení, ale jen příležitostně.

Hroznýš královský: potrava

Had se krmí zpravidla jednou za 14 dní a u dospělých jedinců pak jednou za měsíc. Velikost potravy by měla být úměrná hada, je dobré zvíře nepřekrmovat. Krmíme hlodavci, morčaty, králíky, kuřaty nebo holuby.

Hroznýš královský: Noční had?

Ano! Had je nočním tvorem, ale v zajetí se snadno naučí, že potravu dostává přes den, jejich režim se pak může otočit tak, že aktivní budou ve dne. Chcete-li zachovat část přirozeného chování, krmte brzy ráno nebo pozdě večer, had si tak užije své noční toulky teráriem.

Přečtěte si také: Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Fakta o hroznýši královském:

  • Had dorůstá až 3 m, postupně v průběhu celého svého života (žijí až 20 - 30 let)
  • Samci jsou o 50 cm kratší než samice
  • Rozeklaný jazyk slouží jako detektor pachu
  • Hadi jsou silně krátkozrací a vidí jen na blízkou vzdálenost kolem sebe

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Nejoblíbenější mazlíčci do terária

Řada lidí by rádi svůj domov a život obohatili o domácího mazlíčka. Jenže pracovní vytížení nebo alergie na srst, resp. roztoče v ní výběr značně omezuje. Není třeba zoufat. Pořídit si můžete i terarijní zvířata, která jsou neméně krásná a zajímavá. Jaká zvířata do terária patří mezi nejoblíbenější?

jít na článek

O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba…

jít na článek

Leguán zelený

Leguán zelený je skvělým společníkem ze světa plazů. Možná ho znáte z videí ze zahraničí, kde obří jedinci pochodují po zahradě nebo chovatelé leguány pouští v obýváku jako členy domácnosti. A všichni jsou v dobré náladě. Je to možné, leguán je totiž snadno ochočitelný a při dobré péči dorůstá…

jít na článek

Malá domácí džungle: Chov pralesniček pro milovníky exotiky

Jedovaté žáby amerických deštných lesů jsou překrásné. Až se někdo může ptát, jak chovat pralesničky doma. Tato efektní dekorace interiéru je samozřejmě velkou zodpovědností, jako každé domácí zvíře. Ale pokud po žabkách toužíte, je možné je v teráriu chovat bez větších překážek. Hlavní je se na to…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detoxikace funguje na zdravotní obtíže mnohdy více než léky

pokud detoxikace, tak jedině ostropestřec mariansky a pak probiotika . Tělo se hezky vyčistí a budeš se cítit...

Jak se zbavit jarní alergie?

na tohle pomůžou pouz eléky na alergii. Ale sama jsem alergik a pravidelně beru vitamin C a probiotika. Snažím...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…