Chov želvy na zahradě
09. 07. 2021 Přečteno: 4992x

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

Které želvy se hodí na chov venku?

Želví výběh může sloužit celoročně, hlavně pro želvu z mírného pásu: želvu stepní, žlutohnědou, zelenavou či vroubenou. Tyto druhy hibernují, takže je nemusíte přes zimu nechat mrznout ve výběhu. Buď si samy zalezou do boudy, nebo je můžete přenést do sklepa. Nechcete-li zimovat, přesuňte želvy do vnitřního terária.

Vodním želvám prospěje jezírko, kde si mohou v létě zaplavat a vyhřívat se. Pokud máte klapavky nebo želvy nádherné či karolínské, zvažte tuto možnost. Budete potřebovat filtraci, nějaký ten vodopád pro okysličení a vyhřívací ostrůvky i místa na břehu.

Čtěte také:

Chov želvy suchozemské nebo vodní – dlouhověký mazlíček ideální nejen pro alergiky

Jak zabezpečit a zařídit výběh pro želvy

Venkovní výběh pro želvy musí být zajištěn proti útěku i proti vniku jiných zvířat. Proto potřebujeme pevný a hustý plot, ideálně zapuštěný do země. Seshora výběh ochraňte pletivem. Ke šplhání poslouží želvám kameny a polena k vyhřívání, a ne plot výběhu.

Je nutný přístup k vodě, aby se želvy mohly kdykoliv napít. I suchozemské želvy ocení jezírko k osvěžení. Vodní potřebují větší vodní plochu, jejíž hloubka závisí na plaveckých schopnostech konkrétního druhu želvy. Také je třeba mít se kam schovat – například pod velkolisté rostliny. Pro chladnější dny je ideální dobře izolovaná bouda s vytápěním.

Mláďata jsou citlivější než dospělí jedinci a proto se doporučuje chovat je v teráriu. Chceme-li jim dopřát pobyt venku, chce to menší výběh s lepším zabezpečením, aby se vám neztratila. Je obzvlášť důležité výběh rosit a zajistit stinná místa proti přehřátí.

Bezpečné a chutné rostliny do želvího výběhu

Želví výběh by měl být plný volně rostoucí trávy, aby bylo co jíst. Pro rozmanitost a nezávadnost můžete výběh sami osít například semeny pampelišek, fialek, jitrocele a jetele, z větších rostlin ibišek, morušovník, pelargonie. Rychlejší varianta je kvítí někde vyrýt a přesadit. Želvy přesto krmíme vhodnou zeleninou, občas ovocem, a doplňujeme jim vápník.

Vodní želvy jsou hlavně masožravé, venku je krmíme tím, čím doma. Dávky by však měly být menší, protože si želvy potravu hledají i samy. Mohou lovit žížaly a případné rybičky, které k tomuto účelu vysadíte. Občas si pochutnají i na rostlinách.

Přečtěte si také: Chov suchozemské želvy: Jak na pestrý jídelníček

Další tipy a postřehy ohledně venkovního výběhu pro želvy:

  • Želvy jsou poměrně inteligentní plazi a určitě ocení nějaký ten enrichment. Osvědčilo se umístit do výběhu interaktivní prvky. Želvy si mohou kutálet míč nebo se snažit dostat k jídlu ukrytému uvnitř krabičky. Někdy je zajímají i psi a kočky, kteří se jich mohou v lepším případě bát, v horším je chtít lovit.
  • Plazi se mohou stát hostiteli klíšťat, stejně jako my. Občas želvy prohlížejte, abyste případné parazity mohli odstranit. Měly by být dost ochočené, aby toto umožnily a nezalezly hned do krunýře.
  • V želvím výběhu uvidíte, že nejsou všechny želvy tak pomalé, jak se říká. V přírodě želvy urazí denně velké vzdálenosti, proto udělejte opravdu neproniknutelný plot.
  • Želvy nesmí utéct nejen kvůli tomu, že přijdete o zvíře, ale také proto, že může jít o invazivní druh. Některou želvu může útěk stát život, jiná se uchytí v přírodě, což může přispět k narušování biotopu původních druhů.
  • Pokud nemůžete želvu hned najít, podívejte se, kde na zemi leží vyhrabaná hlína. Želvy se s oblibou zahrabávají či podhrabávají.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Nejdelší a největší hadi na světě

Noční můra těch, kteří se hadů bojí. Splněný sen všech, kteří mají hadi rádi. Jaký had je na světě největší, nejdelší a nejtěžší? Dokáže had skutečně sníst člověka? No, co si budeme povídat, na světě jsou pěkní mackové a popravdě sníst člověka není zase takový problém. Většina velkých hadů loví…

jít na článek

O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba…

jít na článek

Leguán zelený

Leguán zelený je skvělým společníkem ze světa plazů. Možná ho znáte z videí ze zahraničí, kde obří jedinci pochodují po zahradě nebo chovatelé leguány pouští v obýváku jako členy domácnosti. A všichni jsou v dobré náladě. Je to možné, leguán je totiž snadno ochočitelný a při dobré péči dorůstá…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…