Agama vousatá
03. 06. 2021

O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba vědět, jak na to.

Je plazům příjemný kontakt s člověkem?

Plazi jsou dost inteligentní na to, aby pochopili výhodu lidské interakce. Jsou-li na vás zvyklí, nechají se rádi nosit na rameni či v rukou. Někteří ještěři (a údajně také želvy) se zdají být klidní a spokojení, když je člověk hladí či jemně drbe. Takto se mohou naučit vaši přítomnost vyhledávat. Že je v tom jen vypočítavost, si nemusíte brát osobně.

Teoreticky se plaz může naučit triky, ale opravdu jen velmi jednoduché. Například zastavit se, rozběhnout se nebo prolézt obručí. Cvičit plazy je velmi zdlouhavé, protože nemají pořád chuť k jídlu, tudíž se nebudou snažit získat odměnu.

Čtěte také:

Jak se ochočuje leguán zelený? Dobré krmení, škrabání a dostatek času

Klíčové je umět vnímat řeč těla zvířete

Emoce u plazů jsou velice omezené oproti savcům. Nejvýrazněji se projevuje strach: zvíře je roztěkané a snaží se utéct nebo naopak na vás bude zírat a vyhrožovat útokem. Ještěři sice u toho nevypadají tak děsivě jako hadi, ale mohou také ošklivě pokousat, leguáni také například švihají ocasem.

Naopak ochočené zvíře je v kontaktu s člověkem klidné. Nechová se ztuhle nýbrž uvolněně. Pohybuje se volně, neutíká. Když nemá plaz potřebu dávat najevo strach či agresi, děláte to správně. Měl by být spíš zvědavý.

Důležitá pravidla zní:

  • Nedělejte prudké pohyby.
  • Nepřibližujte se shora jako predátor, ale z boku.
  • Držte zvíře v rukou často, ale vždy si dejte pozor na to, kdy už vás má dost.

Gekončík noční: Chov i pro začátečníky

Gekončík noční se hodí pro začátečníky, protože má poměrně krotkou povahu. (A je neskutečně roztomilý!) Nemůže vám ublížit (kousne málokdy a není to do krve). Pozor však na stres – cítí-li se gekončík v ohrožení života, shodí ocas. To by byla škoda, protože mu ocas slouží jako zásobárna tuku.

Ze začátku se vyplatí zvyknout gekončíka nočního na otevírání terária. Po několika dnech od přivezení zvířátka domů otevřete dvířka ubikace, strčte dovnitř ruku a nehýbejte jí. Můžete v ní držet krmení. Toto denně opakujte. Teprve až se nebude gekon bát, následuje zvedání. Počkejte, až vám vleze do dlaně nebo ho opatrně podeberte.

Jak ochočit agamu vousatou a proč si ji vůbec pořídit

Agama vousatá chovu dominuje. Popularita souvisí mimo jiné s její povahou. Ze začátku je nervózní, může kousnout nebo utéct. Celkově se však ochočuje poměrně snadno a máte-li dobrý vztah, bude s vámi ráda trávit čas.

S ochočováním pomůže vložit do terária kus oděvu s vaším pachem (ale bez deodorantu!). Krmení z ruky je určitě dobrý způsob, jak agamu na sebe zvyknout. Údajně však na lidech špatně snáší černé oblečení. Agama sama totiž zčerná, když je ve stresu. Tehdy ji je nutné vrátit do bezpečí.

Přečtěte si také: Zajímavosti ze života ještěrky obecné

Jak ochočit leguána zeleného? Stojí to velké úsilí!

Leguán zelený je naopak jedním z těch divočejších, stejně jako také například varan stepní či bazilišek. Je důležité jej držet v rukou pravidelně, aby byl zvyklý. Opět se doporučuje používat krmení, chovat se klidně, zvíře nestresovat. Trvá to však dlouho a bude vás to stát spoustu drobných ran a hlavně nervů.

Leguán se mnoha lidem líbí – je krásný a žere jen rostliny, co víc si přát? Nároky jsou často podceňovány, proto je mnoho jedinců odloženo. S těmi se pak pracuje hůře než s mláďaty. A nejde jen o povahu. Může dorůst až 2 metrů a jeho jídelníček je složitější, než se zdá.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Gekončík noční

Gekončík noční patří k oblíbeným plazům, protože je vcelku nenáročný, roztomilý a když si na svého chovatele zvykne, je docela klidný i na to, že je plaz. Pořídit si ale jednoho, nebo dva? Nebo skupinu? S jejich vzájemnou snášenlivostí to není tak jednoduché, ovšem s chovem to jednoduché je.…

jít na článek

Nejoblíbenější mazlíčci do terária

Řada lidí by rádi svůj domov a život obohatili o domácího mazlíčka. Jenže pracovní vytížení nebo alergie na srst, resp. roztoče v ní výběr značně omezuje. Není třeba zoufat. Pořídit si můžete i terarijní zvířata, která jsou neméně krásná a zajímavá. Jaká zvířata do terária patří mezi nejoblíbenější?

jít na článek

Gekoni: chovat nebo nechovat?

Pořídit si gekona je snadné, stačí k tomu vybavené terárium a ochota shánět svým mazlíčkům pravidelně hmyzí nadílku do misky. Na druhou stranu se připravte na to, že s vámi může sdílet domácnost až 15 let a u některých druhů se aktivity dočkáte jenom v noci.

jít na článek

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Detox, vitamíny z ovoce či zeleniny a další tipy na literaturu o zdraví

Dobrý den, od A.Williama mám již 4 knihy. Přišel ke mě prostřednictvím semináře on-line, v březnu 2021. Začala...

Kosmetika na dovolenou: Jaké přípravky potřebujete na různé typy dovolených?

ja chodím jenom k vodě, takže mi stačí opalovací krém a probiotika, abych neměla střevní potíže

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…