Gekončík noční v přírodě
20. 05. 2021 Přečteno: 2198x

Gekončík noční

Gekončík noční patří k oblíbeným plazům, protože je vcelku nenáročný, roztomilý a když si na svého chovatele zvykne, je docela klidný i na to, že je plaz. Pořídit si ale jednoho, nebo dva? Nebo skupinu? S jejich vzájemnou snášenlivostí to není tak jednoduché, ovšem s chovem to jednoduché je. Gekončík noční je zvíře s noční aktivitou a den tráví většinou v úkrytu.

Gekončík noční: chov: terárium a zimování

Základy chovu gekončíka nočního můžeme shrnout asi takto:

  • Potřebuje terárium 60 x 50 cm, s dobrou cirkulací vzduchu a odvětráváním
  • Podkladem může být jemný štěrk, terarijní písek, linoleum, papírové ubrousky, ručníky(podobně jako chov morčat na koberečcích), kameny (nikdy ne lignocel, ucpává jejich trávicí trakt) a kameny pro úkryty, závěsné kameny apod.
  • Stačí jim denní světlo (nemusí mít UVB světlo, jsou to noční tvorové), teplo lze generovat tepelnou podložkou nebo nahřívacím kamenem
  • Teplota k chovu je vhodná v rozmezí od 25-30 °C s tím, že tepelný podklad tvoří asi 2/3 plochy, je třeba i místo na zchlazení
  • Je pro ně vhodný zimní spánek (postupně jim necháme klesat teplotu na 18-22 °C, zimování pak trvá 1-3 měsíce, poté je pomalu budíme zvyšováním teploty
  • Krmivo: živý hmyz (cvrčci, červy, sarančata, švábi), pravidelně jim také dávejte speciální vitamíny pro gekony

Barevné formy gekončíka nočního

Barevné formy jsou různé - černé, hnědé, žluté, béžové a jiné i velmi výrazné barvy ve velmi rozmanitých vzorech. Jejich kůže imituje kůži jedovatých žab, sám gekončík však jed nemá, podobně na tom jsou i barvou.

Čtěte také:

Gekoni: chovat nebo nechovat?

Určitě je lepší kupovat gekončíka přímo od chovatelů, kde máte záruku nepříbuzenského chovu a můžete si vybrat barevnou formu, která se vám bude líbit.

Chov gekončíka: chov ve skupinách?

U gekončíků platí, že se dobře snáší:

  • Skupina více samic (3-7) s jedním samcem (jednu určitě ne, samec by ji neúměrně obtěžoval)
  • Skupina samic bez samce
  • Jeden samec (jen vzácně se snesou dva, někdy do období dospělosti s nimi problémy nejsou, ale poté probíhají bitky o prostor)

Případně můžete mít více samců v jednom teráriu, je-li terárium nadprůměrně velké a každý má možnost udělat si své teritorium.

Rozmnožování gekončíka nočního

Pohlavně dospělí jedinci (po dovršení 1 roku života) se po zimování (od února) páří tak, že samec se zakousne samici za krkem a podsune se ocasem pod ní, po krátkém spojení kloak je samice oplozena. Páření se ale několikrát opakuje. Samice pak klade vejce nejlépe do krabičky s vlhkým substrátem (zde je lignocel povolen, dobře udržuje vlhkost). Inkubují se pak uměle, v inkubátoru, kde se mláďata líhnou po dvou měsících. Gekončíci mohou klást vajíčka i ve více snůškách ročně.

Zajímavé je, že doba líhnutí může být u různých gekončíků různá, záleží i na barevné variantě a samozřejmě na teplotě.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF



Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Gekoni: chovat nebo nechovat?

Pořídit si gekona je snadné, stačí k tomu vybavené terárium a ochota shánět svým mazlíčkům pravidelně hmyzí nadílku do misky. Na druhou stranu se připravte na to, že s vámi může sdílet domácnost až 15 let a u některých druhů se aktivity dočkáte jenom v noci.

jít na článek

O ještěrech a lidech: Jak ochočit agamu, gekona či leguána

Co se týče terarijních tvorů, chov je hlavně okrasnou záležitostí. Plazy je však možné vytáhnout a navázat s nimi určité pouto. Interakce koneckonců rozvíjí inteligenci. Tato zvířata si na vás nejdříve musí zvyknout, což není vždy snadné. Závisí to na druhu i na konkrétním jedinci a určitě je třeba…

jít na článek

Leguán zelený

Leguán zelený je skvělým společníkem ze světa plazů. Možná ho znáte z videí ze zahraničí, kde obří jedinci pochodují po zahradě nebo chovatelé leguány pouští v obýváku jako členy domácnosti. A všichni jsou v dobré náladě. Je to možné, leguán je totiž snadno ochočitelný a při dobré péči dorůstá…

jít na článek

Chov želvy na zahradě: Jak všechno zajistit a zabezpečit?

Venkovní výběh pro želvy není špatný nápad, pokud to klima dovolí – ba naopak. Vaše obrněná zvířátka budou mít přirozenější prostředí a bude se jim lépe dařit. Je pro ně na zahradě více místa než v domě a Slunce je lepší než UV lampa! Zde najdete rady, jak udělat želví výběh.

jít na článek

Nejdelší a největší hadi na světě

Noční můra těch, kteří se hadů bojí. Splněný sen všech, kteří mají hadi rádi. Jaký had je na světě největší, nejdelší a nejtěžší? Dokáže had skutečně sníst člověka? No, co si budeme povídat, na světě jsou pěkní mackové a popravdě sníst člověka není zase takový problém. Většina velkých hadů loví…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…