Had se vás postupně naučí tolerovat
25. 10. 2017 Přečteno: 4369x

Jak na údržbu a čištění terária

Ať už máte jakékoliv terarijní zvíře (hada, chameleona, leguána či jiné), musíte se starat nejen o něj, ale i jeho příbytek. Pokud zajistíte ideální prostředí pro chov, zvířeti se bude dobře dařit, spokojeně poroste a odmění vás dlouhým životem. Údržba a čištění terária sice nevyžaduje příliš času, o to musí být pečlivější. Víte, jak často měnit vodu nebo substrát a na co vše nezapomenout?

Pravidelný úklid po terarijním zvířectvu

Terarijní zvířata dokážou v teráriu udělat velký nepořádek, některé více, jiné méně. Při každém krmení byste proto měli zkontrolovat stav zvířecího obydlí a případné nečistoty odstranit. Jedná se zejména o trus, ale také zbytky jídla, hmyz, v případě hadů často i svlečenou kůži či vyzvracenou potravu. Včasné odstranění veškerých nečistot znamená zabránění hnilobě a šíření bakterií, které mohou ohrozit zdraví živočicha. Zkontrolujte jednotlivé části terária a vše nežádoucí odstraňte ze skla, substrátu, kamenů, větví a dalších terarijních prvků.

Výměna vody a substrátu

Jakmile z terária odstraníte vše, co do něj nepatří, ihned se vrhněte na kontrolu kvality vody. Obměňujte ji denně, musí být čerstvá a čistá. Pokud při pohledu do terária uvidíte ve vodě substrát, trus nebo jiné nečistoty, vodu ihned vyměňte a nečekejte do dalšího dne. Substrát v teráriu nevyžaduje příliš častou obměnu. Samozřejmě záleží, jaký typ podloží používáte (lignocel, granulát, dřevo ad.), obvykle však stačí substrát měnit jednou za měsíc. Nejlepším indikátorem je zápach - jakmile je substrát cítit, musí se vyměnit.

Čištění skel

Pokud se rádi díváte na své akvarijní živočichy, zamaštěné a solí či vodním kamenem zanesené sklo vám pohled může pořádně znepříjemnit.. Pravidelně skla omývejte mokrým hadrem nebo utěrkou. Solné nánosy od chameleona ze skla odstraníte poměrně jednoduše, s vodním kamenem je to mnohem obtížnější. Pro čištění vodního kamene z terarijních skel se používají speciální roztoky na čištění, funkčním řešením je také čištění octovou nebo citronovou vodou. V takovém případě byste měli zvířátko po dobu čištění umístit mimo terárium a vrátit jej zpět až po čištění a vysušení skel, zabráníte jeho poranění vlivem agresivních prostředků.


Malé i velké terárium může být ozdobou každé domácnosti, pravidelná údržba a čištění je ale naprostý základ. Pokud budete zvířata v teráriu pravidelně krmit, měnit jim vodu a substrát a budete v jejich obydlí udržovat pořádek, budou vás těšit dlouhou dobu. Čas od času také zkontrolujte stav topení, světel a dalších elektrických zařízení, jejichž porucha by jim mohla způsobit velké problémy.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…