Suchozemská želva
16. 04. 2021

Nejoblíbenější mazlíčci do terária

Řada lidí by rádi svůj domov a život obohatili o domácího mazlíčka. Jenže pracovní vytížení nebo alergie na srst, resp. roztoče v ní výběr značně omezuje. Není třeba zoufat. Pořídit si můžete i terarijní zvířata, která jsou neméně krásná a zajímavá. Jaká zvířata do terária patří mezi nejoblíbenější?

Zvířata do terária: Suchozemská želva

Nejčastější výběr padne na želvu zelenavou anebo čtyřprstou. Suchozemská želva je relativně nenáročný mazlíček, který kromě terária v minimální velikosti 90×45×45 cm (čím větší, tím lepší) ocení třeba i venkovní výběh na zahradě během léta. Pozor jen, rády se podhrabávají. Suchozemská želva je domácí mazlíček, který se dožívá až 90 let, proto jeho pořízení vyžaduje zapojení doslova několika generací. Výhodou suchozemské želvy je, že se jedná o býložravce. Na rozdíl od vodních želv, které jsou dravci a masožravci.

Domácí mazlíček: Vsaďte na nejedovatého hada

Při pořizování hada je důležité předem něco nastudovat a ideálně se pod dohledem zkušeného majitele naučit s hadem manipulovat. Kromě terária, které by nemělo být menší než 2/3 délky hada je třeba pamatovat na odvětrání, vhodnou podestýlku, misku s vodou, úkryt a zdroj tepla. Omezením může být fakt, že se živí živou stravou (i když jen párkrát do měsíce) – nejčastěji myši, morčata…

Čtěte také:

Jak na údržbu a čištění terária

  • Korálovky – dle druhu od 50–150 cm, nádherná pestrost, mazlík i pro děti, klidný a mírný had, lze chovat i samostatně (spíše sameček)
  • Užovka červená – jedná se o klidnější zvíře, dorůstá až 180 cm, dožívá se 15 let, vystačí i s menším prostorem, žije v noci
  • Krajta královská dorůstá přibližně 130 cm a dožívá se ca 40 let, klidný, spíše plachý had

Terarijní zvířata: Leguán

Pakliže jste se zamilovali do pradávných ještěrů a zároveň má problém s živým krmením, pak je leguán (například leguán zelený) tím pravým, je to vegetarián. Navíc si dokáže přivyknout na svého majitele a v mnoha případech jej lze vypustit i po bytě. Pokud se cítí bezpečně, chová se téměř jako pes. Pozor však, leguán dorůstá až 2 metrů a má velmi ostré drápy, kterými vás může nechtěně škrábnout. Měl by mít šanci je obrousit o větve. Součástí ubytování je terárium o minimální (!) velikosti 200×100×200 cm, takže jedna stěna/téměř místnost bude pravděpodobně jeho. Ke svému životu potřebují také vodu, proto je třeba vybudovat zde jezírko. Leguán zelený se dožívá přibližně 15 let.

Přečtěte si také: Jak se starat o terária pro leguána? Poradíme vám

Zvířata do terária: Chameleon nebo agama?

Mezi další oblíbená terarijní zvířata „ještěry“ patří například některý druh chameleona nebo agamy, případně gekoni. Narozdíl od leguána nepotřebují až tak obrovské místo (výjimkou mohou být některé agamy), ale jedná se o zvířata, která mají spíše ráda svůj klid a na ochočování příliš nejsou. Na druhou stranu jejich život je fascinující a jen jejich pozorování vás příjemně zklidní.

Terarijní zvířata: Co takhle pavouk?

Pavouci rozdělují společnost podobně jako hadi nebo koprovka. Jedni je milují, druzí nenávidí. Pokud patříte do skupiny milovníků pavouků, je třeba před výběrem pavouka zvážit, o jaký druh se bude jednat: zemní, stromový, podzemní, neboť každý z nich potřebuje jiné podmínky i styl terária. Je třeba počítat s tím, že i pavouk se krmí živou stravou! Každý z druhů loví jinak, například sklípkan kořist honí. Stromoví pavouci zase potřebují místo pro zámotek, kde se ukrývají i žerou. Sledovat v přímém přenosu lov je však skvělým adrenalinovým zážitkem.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDF

Vložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 0 příspěvků

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Chov hroznýše královského

S hroznýšem královským se nejčastěji setkáte ve filmech. Oblíbený vzorovaný herec tak imituje egyptského strážce pyramid, nebo se vine po ramenou sličné slečny. Je skutečně tak krotký, jak se zdá? Kupodivu tento majestátně vyhlížející had, od kterého laik udělá pár kroků vzad, kdyby ho někde potkal…

jít na článek

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Jaro je tady! Vyražte do hor se správnou výbavou. Salomon sází na univerzálnost

dost slušný boty

Už víte, kam na dovolenou v ČR? Máme tip na dokonalé ubytování na Šumavě!

Ještě bych doporučila jedno ubytování, a to http://www.nadrybnikem.eu/. Je to chatová osada v Hnačovu. A je to...

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Aleš Benda – poplatkový lov

Patříte mezi myslivce nebo jste příznivci…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…