Chov hadů a rady pro začátečníky.
27. 10. 2017 Přečteno: 14253x

Jak chovat hady – 5 důležitých rad pro začínající chovatele

Líbí se vám hadi a napadla vás myšlenka, že byste si jednoho pořídili domů? Hadi sice nemňoukají ani neposlouchají na povel, za to jsou krásní a příjemní na dotek. Pokud dodržíte několik základních pravidel, nebudete mít s jejich chovem žádné problémy. Hadi jsou nenároční, jen potřebují adekvátní podmínky pro život a také kvalitní stravování. Právě pro začínající chovatele hadů jsme sepsali 5 důležitých rad, které jim chovatelské začátky usnadní.

Vyberte vhodný druh

Úspěch chovu hada spočívá především ve správném výběru druhu. Pro začínající a mírně pokročilé chovatele jsou naprosto nevhodní hadi jedovatí, je potřeba vybírat mezi druhy škrtičů. Chov těchto hadů je poměrně snadný a především bezpečný. Naprostí začátečníci mají na výběr z několika doporučovaných druhů. 

Odborníci se shodují na tom, že pro naprosté začátečníky jsou ideální korálovky. Jsou poměrně malé (v dospělosti dosahují délky kolem 90 centimetrů), nevyžadují proto velké terárium. Stejně tak lze pro začátek doporučit i chov užovek červených, které jsou sice drobné, zato krásně zbarvené. 

Začátečníci si mohou pořídit také krajtu královskou nebo hroznýše královského. Tyto druhy jsou rovněž nenáročné, v dospělosti však dorůstají délky až 2,5 metru, což jednak vyžaduje vyšší nároky na velikost terária a jednak vzbuzuje pro svou mohutnost větší respekt ze strany chovatelů. 

Pořiďte dostatečně velké terárium

Aby se hadovi dobře žilo, potřebuje dostatečně velké obydlí. Pro chov hadů je nejlepší terárium, které by mělo být v případě korálovek či užovek velké alespoň 80x50x40 cm, u jiných zmíněných druhů větší. Vybavení terária je samostatnou kapitolou. Rozhodně nezapomeňte na dostatečně silnou vrstvu substrátu, úkryt, nějaký kámen či větev a misku s vodou.

Zajistěte zdroj tepla

Zdroj tepla je v každém teráriu s hadem naprosto zásadní. Hadi jsou plazi, kteří si neumí sami vyrábět teplo, proto jej potřebují získat z vnější. V celém prostoru terária musí být poměrně vysoká teplota, ideálně kolem 30 °C. K vytápění poslouží dostatečně silná žárovka. Musí být umístěná tak, aby se o ni had nemohl popálit. Pod žárovkou se také bude váš had vyhřívat. V teráriu by také mělo být chladnější místo pro ochlazení s teplotou kolem 22 °C

Doporučujeme umístit do jednoho z rohů dostatečně velkou misku s vodou, kde se může had osvěžit. Zdroj tepla se přes noc vypíná, aby lokální teplota klesla na běžnou pokojovou teplotu. Dopoledne žárovku opět zapnete. Pohodlným řešením je pořízení časového spínače, který se o regulaci teploty postará za vás.

Postarejte se o adekvátní „krmivo“

Hadi potřebují pravidelně krmit. Existují dva tábory chovatelů hadů – jedni zastávají krmení živou stravou, jiní stravou mrtvou, mraženou. Malí hadi, které jsme zmínili, nejsou na krmení příliš nároční. Dospělá korálovka potřebuje přibližně jednou za 10 dní myš, malého potkana nebo jiného drobného hlodavce. Mláďata malých hadů se krmí přibližně dvěma holátky myší týdně. V období svlékání kůže hadi nežerou, toto období trvá přibližně 14 dní.

Chov hadů je nenáročný, je však zapotřebí dodržet základní pravidla. V oblasti chovu hadů se neustále vzdělávejte, a především svého hada pozorujte. Na základě jeho chování přizpůsobte životní podmínky, upravte zdroj tepla, doplňte místa pro úkryt či umístění misky s vodou. 

Za žádnou cenu hada nemačkejte

Ačkoliv si hada neochočíte, můžete ho postupně přimět k tomu, aby vás toleroval. Po delší době, která vyžaduje dostatek trpělivosti, se možná konečně dostanete do situace, kdy jej budete moct bez obav chytit do rukou a opatrně se s ním pomazlit. Pod ním si však nesmíte představovat nějaké větší hlazení nebo rovnou mačkání. Manipulujte s ním jen zlehka, nejvhodnější je, když si had sám vyleze na ruku a bude z vás cítit jistotu. Poté se ho můžete jemně dotýkat, ale větší odezvu stejně nečekejte.

Vytisknout stránku Stáhnout v PDFVložit příspěvek

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuze k mazlíčkům: 1

  • Miroslav Slavíček
    22. 3. 2024 | 08:17
    Před tím, než se rozhodnete si hada pořídit, je vždy nutné si zjistit vše co se chovu týče a mít připravené kvalitní terárium. Doporučuji tuto knihu Chováme hady k přečtení: https://www.grada.cz/chovame-hady-14010/

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Další články

Video týdne

Taky se občas po práci cítíte tak, že si říkáte: ať mi všichni třeba vlezou na záda!? Dnes už prostě nic dělat nebudu...

Komentáře ke článkům

Krabičková dieta – zdravé stravování bez vaření a počítání kalorií

Zdravé stravování jsem si vyzkoušela taky, objednávala jsem čtyři měsíce a s jídlem a výslednou váhou jsem spo...

Tipy, jak ušetřit při nákupu kosmetiky a neslevit na kvalitě

Hodně zajímavých slev je také na https://slevovykupon.net/

Dobrý kontakt

Agro Hochstaffl, s.r.o.: chov a prodej koní ve stáji Venus v Mysletíně

Upejska.cz: kvalitní krmiva pro psy s vysokým obsahem masa

Psí hotel ARNY v Krušných horách

Potřebujete ubytovat pejska po dobu dovolené nebo…

Kvalitní krmivo K-9 pro spokojený psí život plný energie

Kvalitní krmivo pro psy K-9 je komplexní strava s…